Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydajność Peltiera. Lodówka turystyczna. Osiągane temperatury.

13 Cze 2009 12:59 6873 12
  • Poziom 17  
    Z modułem Peltiera mam do czynienia pierwszy raz, więc może działa dobrze, tylko ja mam wygórowane oczekiwania. Problem jest następujący: kupiłem lodówkę turystyczną z Peltierem. Włączyłem pustą na ok 12godzin. Przez ten czas temperatura w środku spadła o 7,5°C (z 22 do 14,5). Wydaje mi się że to trochę mało. W instrukcji nic niema na temat osiąganych temperatur.
    Pojemność komory: 0,023m³.
    Moc modułu razem z wentylatorem: 48W.
  • Poziom 43  
    Wygląda na to, że jest tam stosunkowo mały moduł. Więc i wydajność jest mała.
  • Spec Overclocking
    No, 48W to bardzo skromnie jakby nie patrzeć.
  • Poziom 17  
    Szukałem danych na temat podobnych lodówek. Moce są podobne, a deklarowany spadek temperatury to 15-18° poniżej temperatury otoczenia. Niestety nigdzie nie piszą ile czasu na to potrzeba, ale 12godz to chyba dużo. Czy możliwe że moduł jest w jakiś sposób uszkodzony i dla tego jest taka kiepska wydajność?
  • Poziom 11  
    Hmm.. Lodówka turystyczna i dział Tuning PC.

Wyjaw nam lepiej co tam kombinujesz :)
  • Poziom 17  
    Temat umieściłem w tym dziale, bo chyba najczęstrzym zastosowaniem modułów Peltiera jest chłodzenie procków. A jeżeli chodzi o kombinowanie to tylko chcę ustalić, czy to tak kiepsko działa bo taka tego uroda, czy moze jest uszkodzone i trzeba to oddać do sklepu.
  • Poziom 11  
    Czytałem gdzieś że ciężko jest schłodzić samą lodówkę bez zawartości
    Po wsadzeniu czegoś najlepiej napoi dopiero bedzie tak jak piszą w instrukcji
  • Poziom 40  
    Mialem kiedys taka lodowke ;)
    W sumie pic na wode fotomontaz ;)
    Schlodzic np piwko jest cholernie ciezko, >24h by bylo przyjemne.
    Te lodowki dobrze za to dzialaja z tymi smiesznymi wkladami chlodzacymi. Co sie je wrzuca do zamrazalnika a potem do lodowki turystycznej. Wtedy chlodzi calkiem przyjemnie i peltier przedluza "zycie" wkladu chlodzacego ;)

Temat faktycznie ciekawy, ale kolega ma racje ze chyba w tym dziale mu pomoga najlepiej ;)
  • Poziom 32  
    Do autora: Dokladnie to samo kiedys kombinowalem i powiem ci tak, nie wiem jaki masz sprzet ale te 48W to praktycznie nic nie jest bo Twoj procek musialby miec 24W TDP zeby to trzymalo temp pokojowa. Przy prawie kazdych dwoch rdzeniach TDP to >50W z czego wynika iz Peltier musi miec wiecej niz 100W np 120/30 bo oczyiwscie 50% mocy przejada samo ogniwo zeby drugie 50% moglo przetransportowac dalej. Zeby polozyc tego peltiera musisz miec chlodzenie wodne, no moze do tego 48W starczy radiator ale jak napisalem racej ci sie on nie przyda. Do ogniwa musisz zakupic zasilacz - niby mozna zwykly ATX (chodz tez nie najpodlejszy nonejm) ale duzo lepiej sklecic cos do tego celu przeznaczonego. Zakladajac ze WC musisz miec tak czy siak, zamiast kombinowania z peltierem ktory zuzywa ogromne iloci energii kupilem klimatyzator za 150zl troche sie pobawilem i ciesze sie FWC za grosze. Nawet mam regulacje chlodzenia czego w peltierze nie doswiadczysz, oraz temp rzedu -5-0 st. C.
    Podsumowujac do starszych, czyt. duzo starszych procesorow o TDP na poziomie zalozmy 25/30W moze sie zastanawiac do nowszych nie ma sensu, bo nie dosc ze wydasz na to sporo kasy (ogniwo + zasilacz) to potem bedziesz wydawac jeszce wiecej na rachunki za prad.
  • Poziom 12  
    _haker_1 przeczytaj uważnie post autora. To nie komputer tylko lodówka! Chociaż z drugiej strony.....WC w lodówce.....ORYGINALNE ;)
  • Poziom 32  
    Doniu5 napisał:
    _haker_1 przeczytaj uważnie post autora. To nie komputer tylko lodówka! Chociaż z drugiej strony.....WC w lodówce.....ORYGINALNE ;)

Cytuje autora "
    Temat umieściłem w tym dziale, bo chyba najczęstrzym zastosowaniem modułów Peltiera jest chłodzenie procków"
    Wg mnie oznacza to ze autor chce wykorzystac owo ogniwo do chlodzenia procesora i stad moja odpowiedz aby z tym nie kombinowal.

Lodowka i owszem z prostego powodu - jest w miare dobrze zaizolowana co pozwala utrzymac niska temperature, wrzucenie tam czegokolwiek co bedzie sie nagrzewac jest nierozsadne.
  • Poziom 20  
    do postu powyżej - autor najwyraźniej wyjaśnił dlaczego umieszcza w tym dziale temat o lodówce, po prostu więcej osób w tym dziale zna się na ogniwach Peltiera.
  • Poziom 17  
    Dzięki za rozjaśnienie tematu. Widzę że ta lodówka tak jest i nic więcej z niej nie wycisnę. A jeżeli chodzi o wkłady chłodzone w zamrażalniku, to odpada, bo wyjeżdżam w miejsce, gdzie nie będę miał takiej możliwości.

Jeżeli chodzi o umieszczenie tematu w TYM dziale, to tylko z tego powodu, że odpowiedniejszego nie znalazłem. Nie będę robił z tej lodówki komputera ani z komputera lodówki. Do tego celu można kupić Peltiery luzem, a nie z całą lodówką.