Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów wiatraka z zastosowaniem termistora

13 Cze 2009 13:11 3099 5
  • Poziom 9  
    Witam zrobiłem zasilacz i radiator w nim dosyć mocno się grzeje i chciałbym zrobić regulator obrotów wiatraka tak żeby termistor przymocowany do radiatora regulował prędkość obrotową wiatraczka o wymiarach 6 na 6 cm i poborze prądu ok 15mA. Chciałbym żeby przy włączeniu zasilacza gdy radiator jest zimny to wentylator nie pracował i włączał sie gdy temp będzie ok 40 stopni i osiągał max obroty przy 55-60 stopni. Dobrze by było żeby wentylator przy załączaniu osiągał max obroty i potem zwalniał. Proszę o pomoc jak wykonać ten regulator. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Niewiele pomogło. Mam jeszcze jedno pytanie mam zasilacz jabel j-31 i przy regulacji napięcia lub prądu potencjometrem już w połowie obrotu osiagam max wartości ;/ co należy zrobić aby regulacja była w całym zakresie regulacji ? Stosowałem potencjometry o innej rezystancji i nie pomaga
  • Poziom 32  
    Daj potencjometr o ok. 2x mniejszej R. Musi podzialac. Lub zastosuj jakis liniowy.
  • Poziom 18  
    możesz jeszcze pokombinować z tym...

Regulator obrotów wiatraka z zastosowaniem termistora
  • Poziom 9  
    Stosowałem potencjometry liniowe i algorytmiczne 47k i 22k i nadal to samo ;/

A wracając do wiatraczka, niema nikt więcej pomysłów jak to zrobić ?