Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

AndrzejR 16 Feb 2009 20:39 463881 2342
Texa Poland
  • Texa Poland
    saico
    Level 19  
    ...masz rację "jarob". Jutro wrzucę wsad, teraz nie mam dostępu do programatora. Nie wiem jak to się stało, ale zaskoczył mnie fakt, że 24c01 miał odwrotnie wyprowadzenia względem opisu na nim - na górze miał wszystkie nogi na masie(!), dolna 2 też do masy, co mi zasugerowało, że jest ona pinem 7 w prawidłowym układzie eepromu. Cuda jakieś? Nie mogłem popłnić błędu, bo i na pcb było narysowane oznacznie (wcięcie) pozycji układu.
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Widziałem już takie pamięci w obudowach, których wyprowadzenia były w odbiciu lustrzanym.
    saico
    Level 19  
    Ok, zczytałem. Problem tkwił w złym poprowadzeniu ścieżek płytki, którą wykorzystałem jako podstawkę do eeproma w związku z jego miniaturową obudową. Proszę o reset...
    coyotus
    Level 14  
    a w kwestii (juz po raz kolejny poruszanej) baterii od evo n400c
    na :
    bq2050h
    24c01
    oraz pic 16c63 nieda sie nic zrobic? moze ktos w koncu mi pomoze?
    mialem zamiar zlozyc fejsik do programu sbworkshop ale w wesji demo nie zrobie resetu pic16c63 i 24c01 gdyz odblokowane jest tylko na bqxx/24cxx.
    rudiksam
    Level 17  
    coyotus wrote:
    a w kwestii (juz po raz kolejny poruszanej) baterii od evo n400c
    na :
    bq2050h
    24c01
    oraz pic 16c63 nieda sie nic zrobic? moze ktos w koncu mi pomoze?
    mialem zamiar zlozyc fejsik do programu sbworkshop ale w wesji demo nie zrobie resetu pic16c63 i 24c01 gdyz odblokowane jest tylko na bqxx/24cxx.

ну так выложите свой дамп с 24с01. я его рессетну. ну и элементы поменяйте на новые сначала. и проверьте предохранитель.
  • Texa Poland
    hanskie
    Level 11  
    Help me przyjaciele.
    Mam Asusa F5R z bateria A32-f5 4400mAh. Jako że źle się obchodziłem z poprzednią baterią po roku czasu odmówiła posłuszeństwa i po około 20-30 minutach pracy odmawiała posłuszeństwa. Niby nie tak strasznie źle ale z drugiej strony co to jest 30 minut - nic. Zakupiłem więc nową baterię Oryginalną, za około 300 zł. pięknie się naładowała, pokazało pełną pojemność i teraz test .... odpinam zasilanie... ładnie spokojnie spada pojemność a wszystkie znaki na niebie pokazują że jeszcze mam około 2 godziny pracy na baterii... po około 20-30 minutach DUP. Hibernacja nawet nie zdążyła dobiec do końca jak się wyłączył komputer.
    Robiłem kilka prób i ciągle jest tak samo.
    Może potraficie stwierdzić co jest grane ? czy mój laptop myśli że ma ciągle tę starą baterię i pamięta kiedy ma się wyłączać ? czy też bateria "nowa" nie jest nowa ?
    W załączeniu zdjęcie które pokazuje skok pojemności w momencie wyłączenia na baterii (akurat hibernacja zdążyła zadziałać) i ponownego włączenia komputera na zasilaczu.
    Pomocy please bo nie wiem czy nie oddać baterii ? Laptopa mam w razie czego na gwarancji.
    Dla informacji dodam że na pokładzie tej baterii w elektronice siedzą następujące układy:
    BQ20Z90DBT 77TG4 E80K
    oraz
    bq29330 73KG4 D10D

ps. zostawiłem laptopa na noc na zasilaniu i rano na batterymon pokazało mi że:
    CO tak fiksuje ??
    saico
    Level 19  
    Dzięki Wielkie - jutro załaduję do pamięci i wieczorem zrobię próbę. Pozdawiam
    jarob
    hanskie wrote:
    Help me przyjaciele.
    Mam Asusa F5R z bateria A32-f5 4400mAh. Jako że źle się obchodziłem z poprzednią baterią po roku czasu odmówiła posłuszeństwa i po około 20-30 minutach pracy odmawiała posłuszeństwa. Niby nie tak strasznie źle ale z drugiej strony co to jest 30 minut - nic. Zakupiłem więc nową baterię Oryginalną, za około 300 zł. pięknie się naładowała, pokazało pełną pojemność i teraz test .... odpinam zasilanie... ładnie spokojnie spada pojemność a wszystkie znaki na niebie pokazują że jeszcze mam około 2 godziny pracy na baterii... po około 20-30 minutach DUP. Hibernacja nawet nie zdążyła dobiec do końca jak się wyłączył komputer.
    Robiłem kilka prób i ciągle jest tak samo.
    Może potraficie stwierdzić co jest grane ? czy mój laptop myśli że ma ciągle tę starą baterię i pamięta kiedy ma się wyłączać ? czy też bateria "nowa" nie jest nowa ?
    W załączeniu zdjęcie które pokazuje skok pojemności w momencie wyłączenia na baterii (akurat hibernacja zdążyła zadziałać) i ponownego włączenia komputera na zasilaczu.
    Pomocy please bo nie wiem czy nie oddać baterii ? Laptopa mam w razie czego na gwarancji.

Dla informacji dodam że na pokładzie tej baterii w elektronice siedzą następujące układy:
    BQ20Z90DBT 77TG4 E80K
    oraz
    bq29330 73KG4 D10D

ps. zostawiłem laptopa na noc na zasilaniu i rano na batterymon pokazało mi że:

CO tak fiksuje ??

Jesli ta nowa bateria ma jakakolwiek gwarancję, to ją jak najszybciej oddaj. Bateria ta, albo leżała długo w sklepie, albo wadliwe ogniwa w niej siedzą.

Starą baterię mozna regenerować.

Trzeba tylko wymmienić ogniwa (można dostać na Allegro) i zresetować wsad w wewnętrznej pamięci BQ20Z90. W tym pomoże program Be2works. Szczgóły licencji na kilka uruchomień na ich stronie.

Pozdrawiam
    Krzysio4
    Level 14  
    Co mam uczynic aby ktos dostrzegl wsad z mojej bateri zamieszczony 9 postow wyrzej, z prosba o zresetowanie!!
    saico
    Level 19  
    Jarob, niestety nie pomogło. Poza tym, że przerywa łaowanie na 8,6%, to źle wskazuje "Design capacity", prawidłowa to 3600mAh. Może tu jest "pies pogrzebany"?
    (nie działa opcja dodawania obazków, musiałem tak)

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw NewŁadowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw NewŁadowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New
    skaktus
    Level 37  
    Prawdopodobnie masz walnięte ogniwa. U mnie jest identycznie po zresetowaniu wsadu, nie znaczy to że wsad jest zly. Po prostu szyjuje się zmiana ogniw.

Jak reagują ogniwa po podłączaniu np 20W zarówki ? Jeśli napięci gwałtownie spada lub się grzeją to jest wynik zużycia.
    saico
    Level 19  
    ...przed założniem zresetowanej elektoniki, rozładowywałm je właśnie żarówką halogenową 20W i napięcie spadało "szybko" przez 10 minut prawie do 1V (ogniwa były lekko ciepłe), ale być może było to efektem rozładowanych ogniw (aku miał 9V). Nie mam ich gdzie naładować "luzem" by się w tym utwierdzić, ale widzę będę musiał.

Żeby było zabawnie, kupiłem na Allegro drugi taki akumulator by wyeliminować uszkodzenie laptopa i zachowuje się identycznie a sprzedawca pisał, że trzyma 30 minut.
    ardnet
    Level 14  
    szukalem na dozej ilosci stron i niestety nieznalazlem satysfakcjonujacego mnie rozwiazania.mam baterie 92p1080 o paramatrach 4400mAh, 14.4 v i designed capacity 64.80 Wh. niestetymoja bateria, przed kupnem laptopa mojego byla zle uzywana i teraz ma 5 lat i posiada 25.30 Wh. skozystalem z opisu w/w i nieudalo mi sie zresetowac licznika w pamieci baterii. kozystajac z programow jak be2works i smart battery workshop niestety pokazuja sie tam bledy w be2works pala sie diody b i c na czerwono, a w sbw niemoze znalesc baterii.prosze o pamoc, jestem studentem i praca na baterii jest dlamnie wazna a niewszedzie mozna pracowac na ac, bo niema dojscia do gniazdek.
    jarob
    Witam,

Ogniw litowo ionowych nie wolno rozładowywać poniżej 3 V na ogniwo, w nowych typach poniżej 2,8 V na iogniwo.

W przeciwnym wypadku zachodzą w nich takie zmiany chemiczne, że tracą pojemność i są do wymiany.

Zerknę jeszcze na pozostałe parametry tego wsadu, ale wydaje mi się, że wina jest po stronie ogniw.

Może podczas ładowania powstaje za duża różnica w napięciu na poszczególnych sekcjach.

Sprawdź to.

Dodano po 10 [minuty]:

ardnet
    Zamieść tu swój oryginaln wsad i podaj jaki masz sterownik i jaką pamięć, może się coś wymyśli.

Pozdrawiam, Jarek
    marekbu
    Level 2  
    Witam !
    Jeden z pierwszych postów na moim koncie z problemem :|
    Potrzebuje porady ekspertskiej ;)
    Mam aku do laptopa Toshiba - PABAS073
    Po zmianie ogniw oczywiście trzeba wprowadzić małe poprawki w eeprom-ie - i tu mam problem. Znalazłem dwie kostki:
    633 309B
    34FO4WP K628Q
    Obudowy na 8 nóżek...
    Znacie te kosteczki ?
    Nie mogę na nic trafić :|
    jarob
    Nie wyglądają mi one na eeprom, a co tam jeszcze siedzi podaj wszystkie scalaki
    marekbu
    Level 2  
    Hmm :|
    to jest wszystko, reszta pośrednie elementy R, C i TR
    jarob
    Jesteś pewien?

A z drugiej strony płytki nić nie ma?

Lub nie ma drugiej płytki?
    jarob
    No dobra poszperałem trochę i jest tak:

1. Twoja bateria na płytce nie posiada kontrolera - może jest w lapku.
    2. pierwszy układ jest to zabezpieczenie MM1309B
    3. drugi układ jest to pamięć I2C 4Kbit - M34F04

pierwszy raz widzę taką pamięć, ale jak to mówią - człowiek całe życie się uczy...

dokumentacja do tych układów jest w sieci.
    Pozdrawiam, Jarek
    skaktus
    Level 37  
    A ja mam takie pytanie/problem.

Dostałem dziś baterię, nie nową, używana, trzymającą góra 20 minut, ale to mi wystarczy. Bateria przyszła dość zimna. Ogrzała się powoli, po czym włożyłem ją do laptopa. Teraz ładuje się od ponad 1,5 godziny. Jest dopiero na 4,5 %. Sama bateria jest dość ciepła. Takie zachowanie się jest normalne i mam czekać czy mam coś z baterią/laptopem ?
    jarob
    Jeżeli jest zbyt ciepła, to ładowanie jest blokowane przez kontroler, aby nie doprowadzić do wybuchu i zapalenia się ogniw. Tak więc raczej ogniwa do wymiany.
    Lidzia
    Level 28  
    Laptop asus L8400
    Bateria +14.8V--3300mAh
    Układy jakie mam na elektronice to
    2 układy-8 nóżek 1036-0D1
    1 układ 1414F
    1 układ BQ2050H
    Bateria ładuje sie różnie raz 27% lub 53% albo 14% i czas trzymania jest też różny czytam o pamięciach typu eprom ale ich niema i teraz moje pytanie co moge zrobić żeby poprawić ładowanie bateri bo czytam i nic nie moge na temat mojej bateri znaleść.

jarob
    Bo w Twojej baterii nie ma eepromu, sterownik jest bardzo prosty. Trzeba tylko wymienić ogniwa na sprawne, potem skalibrować baterię i to wszystko.
    sq6hzs
    Level 13  
    Witam, moze mi ktos powiedziec czym wgrywac i sciagac wsad do akumulatorow Asusa? Uklady 42C02N i Bq2060A siedza w srodku.
    Lidzia
    Level 28  
    Dzięki @jarob a czy możesz mi podpowiedzieć gdzie takie akumulatorki moge zakupić bo szukanie po necie już mnie denerwuje od kilku dni szukam mam takie oznaczenia aku IRC 18650G made in japan za cholere nie moge znaleść może jakies zamienniki są.
    sq6hzs
    Level 13  
    Lidzia akumulatorki 18650 mozesz bez problemu kupic na allegro. Allegro › Komputery › Notebooki › Akcesoria i części › Baterie › Inni producenci. Z demobilu juz za 3,5 zl/szt. Niedawno byla jeszcze aukcja z nowymi aku cos kolo 7 zl ale juz sie skonczyla, moze jeszcze raz wystawi ja. Jesli chcesz byc na biezaco to wpisz w wyszukiwarce na allegro 18650 i masz caly asortyment. U mnie lezy 15 sztuk z 4 bateri rozebranych wszystko do zasilania jednej latarki ktora miescu tylko jedno ogniwo.