Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Maku 25 Lip 2009 20:20 438213 981
  • PCBway
    mikigrab
    Poziom 1  
    witam chcialbym sie dowiedzieć w jaki sposób zgrać wsad bateri? ponadto u mnie po odlłczeniu elektroniki i podlłączeniu bateria nie chce się ładować jest 0% i pisze "podłączony i nie ładuje"
    krzychu1985^
    Poziom 27  
    Witam. Mam baterię do laptopa lenovo typ baterii cmxxsn6. Rozebrałem ją i znalazłem w środku układ 8254aa. Jest to tssop 16, smd (8 nóżek z jednej i 8 z drugiej strony). Szukałem datasheeta w internecie, nie mogłem żadnego znaleźć. Po długich poszukiwaniach znalazłem datasheeta i prawdopodobnie jest to układ s-8254 firmy seiko. Jakim programatorem należy go zaprogramować? Czy ktoś już programował taki układ?
  • PCBway
    shel82
    Poziom 18  
    Witam, jak w temacie zgrałem zawartość pamięci eeprom (24C02), ściągnąłem specyfikację BQ2060A, ale mam problem z wykasowaniem prawidłwoych wartości?
    połowa mi się zgadza, a reszta nie i nie wiem czy wystarczy jak zresetuję wartość adrsu 0x0e 0x0f - Cycle Count, czy muszę jeszcze coś zmienić?
    Piotrek9898
    Poziom 9  
    Witam posiadam laptopa ibm t23. Zregenerowałem akumulatory (4Ah).
    Stan baterii pokazuje że jest 13%. System pokazuje iż bateria jest nie aktywna, uszkodzona. Myślę iż elektronika nawaliła ponieważ jest aż 525 cykli. Sprawdzając każde ogniwo jest około 4V. W tym przypadku chyba trzeba zresetować wsad ale nie jestem pewny. Proszę gdy ktoś odpowie na moje pytanie i wrzuci plik z końcówką bin prosiłbym o małą instrukcje jak otworzyć.
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    adamlen
    Poziom 10  
    Witam
    Posiadam laptopa c610. Kupiłem go z padniętą baterią. Objawy były takie że cały czas wskazywała 0% naładowania a kontrolka ładowania migała na pomarańczowo/zielono.
    Wpadłem na pomysł aby wymienić ogniwa więc zacząłem czytać ten temat i troche już wiem ale chciałbym spytać jak sprawdzić czy to napewno ogniwa są padnięte a nie np elektronika. Poniżej zamieszczam zdjęcia rozebranej baterii.

v1000
    Poziom 10  
    Witam

Miałem ta sama sytuacje nie wiedziałem czy to elektronika albo ogniwa.
    Zrobiłem tak: całą elektronikę baterii odlutowałem od ogniw , każde ogniwo z osobna podpinałem na chwile do prostownika samochodowego , gdy wskazówka na prostowniku odchylała się znaczyło to że ogniwo pobiera prąd i jest dobre , natomiast gdy wskazówka była na zero w prostowniku tzn. że ogniwo było uszkodzone. U mnie na osiem ogniw wszystkie były uszkodzone , po wymianie ogniw bateria w moim laptopie trzyma 2,5h. Tylko pamiętaj odlutuj elektronikę z baterii od ogniw.

Pozdrawiam
    tanatos001
    Poziom 11  
    Chcę zregenerować baterię do lapka IBM 600X, mam kilka pytań:
    1. Jakie dać ogniwa (chemia, pojemność)
    2. Czy trzeba też restartować elektronikę ?
    Piotrek9898
    Poziom 9  
    Ale dokładniej gdzie mam wejść w battery mixer (ibm-owski odpowiednik power managament)
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Witam, posiadam laptopa HP Compaq 6715s z objawem padniętej elektroniki. Gdy włożę baterię do laptopa, nawet rozładowaną do zera, pokazuje mi że jest naładowana w 100% a dioda ładowania świeci się przez parę godzin a bateria dalej nie trzyma. To samo jest i na Windowsie i na Linuksie. Gdy włączę grę "X-Moto" komputer wyłącza się po około minucie. I tu pytanie, jak rozebrać baterię by sprawdzić ogniwa i elektronikę. Proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam, Mateusz.

Dodano po 5 [godziny] 2 [minuty]:

Udało mi się rozebrać akumulator, w środku nic ciekawego, ale za to w batterybar wyniki wychodzą nie z tej ziemi:

Śmiać mi się zachciało od takiego wyniku. I co teraz zrobić? W niedługim czasie powinienem dodać zdjęcia makro płytki z elektroniką w akumulatorze.
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Jest kolejny problem, mam program SBWorkshop i chciałem nim zresetować pamięć. W samym programie pisze "Adapter not found". Interfejs zrobiłem na układzie MCY 74055, czy to robi jakąś różnicę? Dodam że mam też układy 7406, 7404 lecz one są na niższe lub wyższe napięcie a dokładnie takiego napięcia nie mam. Userport zainstalowany, interfejs dobrze zbudowany więc co? Dodam że zasilam to napięciem z USB komputera.

Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

Już sobie poradziłem z interfejsem, znalazłem układ 74LS05PC i zlutowałem wszystko na tym układzie. Program wykrywa urządzenie ale nie chce sczytać informacji o baterii, przypomnę że mam laptopa HP Compaq 6715s. Może tu też jest pin uaktywniający?
    staszek75
    Poziom 11  
    staszek75 napisał:
    Witam!Posiadam maxdata m-book 1000t.Komputer normalnie baterie ładuje,ale pracuje na baterii ledwie 5 min,a potem nagle pada.Jakiś czas temu padło mi w laptopie gniazdo zasilania i nie kontaktowało zbyt dobrze,w efekcie tego laptop co chwilę pracował to na zasilaczu to na baterii.Z ok.2 godz.na baterii w szybkim tempie zrobiło sie 5 min.Czy należy wymienic ogniwa,czy tylko trzeba baterię(eprom) zresetować i skalibrować?

Kupiłem ogniwa na allegro,złożyłem wszystko do kupy,ale wystąpił inny problem-bateria jest ładowana tylko do 33% i komp przestaje ją ładować:| Co może być tego powodem,uszkodzenie ogniwa?W czasie składania zrobiłem zwarcie na jednym ogniwie(!@#$%^&*) już jak były w obudowie tak,że obudowa się troszkę przytopiła...:cry:Pewnie ogniwo(a)do wyrzucenia?
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Calkiem możliwe, że to ogniwo już padło.

A jak długo miałeś je zwarte i do jakiego napięcia je rozładowałeś. Czy wstępnie je naładowałeś przed ładowaniem całej baterii?
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Czy nikt nie jest w stanie mi pomóc? Na płytce są dwa układy, bq 2084DBT oraz bq 29312. Czy trzeba to programować w zewnętrznym programatorze?

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New
    jarob
    Nie, tego się nie wylutowuje. Programuje się go po szynie SM-Bus. Potrzebna Ci będzie pełna wersja programu SBW lub trzydniowa be2works.

Co do pinu uaktywniającego, to Compaq lubi go mieć. Tego modelu jeszcze nie miałem więc nie wiem, który to pin. Możesz go poszukać, podłączając po kolei wolne piny poprzez rezystor 100 Ohm do masy.
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Czy szyna SM-Bus to te piny które "wychodzą" z baterii? Które podłącza się do laptopa?
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Niestety ale nie mogę sobie poradzić z podłączeniem programatora. Żadna kombinacja nie działa. Każdy program zacina się tylko gdy wcisnę "czytaj baterię" Czy problem leży po stronie komputera, interfejsu czy też samej baterii.
    jarob
    ...a czy masz napięcie na wyjściu z baterii?
    staszek75
    Poziom 11  
    jarob napisał:
    Calkiem możliwe, że to ogniwo już padło.

A jak długo miałeś je zwarte i do jakiego napięcia je rozładowałeś. Czy wstępnie je naładowałeś przed ładowaniem całej baterii?
    Zwarte bylo moze z 10-15sek.Nie mierzylem pozniej napiec ani nie doladowywalem tych ogniw.Laptop laduje je do 33% i przestaje,bateria schodzi plynnie do zera-jakies 10min.Ale mam jeszcze jedna baterie do laptopa,ktorej niestety komp nie laduje.Wyciagnalem z niej ogniwa i sie okazalo ze maja rowno po 3.5V-wiec pewnie sa sprawne a tylko elektronika padla.I rzeczywiscie-podmienilem elektronike ze sprawnej baterii i baterie ladnie naladowalo do 100%.Nie wiem jeszcze jak dlugo trzyma,dowiem sie jutro jak wroce z pracy :)Ladowalo ja ponad godzine,to mysle,ze moze cos potrzyma.Wystarczy kalibracja czy cos jeszcze z nia robic?Co myslicie o programie BATTERY DOUBLER-jest tam opcja kalibracji,czy to dziala?
    jarob
    ...a próbowałeś znaleźć ten pin uaktywniajy, bo Compaq lubi go mieć. Tego modelu jeszcze nie miałem więc nie wiem, który to pin. Możesz go poszukać, podłączając po kolei wolne piny poprzez rezystor 100 Ohm do masy.

Dodano po 4 [minuty]:

[quote="staszek75]Wystarczy kalibracja czy cos jeszcze z nia robic?Co myslicie o programie BATTERY DOUBLER-jest tam opcja kalibracji,czy to dziala?[/quote]

Może sama kalibracja wystarczy. ten program działa, ale bez niego też można ją skalibrować.

Co do rych zwartych ogniw, moim zdaniem wystarczyłoby wyrównać napięcia na sekcjach i powinna trzymać dłużej niż na używanych ogniwach
    staszek75
    Poziom 11  
    Wyrownuje sie na kazdej parze ogniw osobno?Trzeba miec do tego specjalny zasilacz czy wystarczy zwykly regulowany?U mnie sa 4 pary ogniw.Nie ma szans zeby zrownaly sie podczas ladowania razem w laptopie?A poprawna kalibracja to kilkukrotne naladowanie na full i rozladowanie baterii do zera?
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  
    Niestety ale chyba zniszczyłem programator, teraz żaden program jej nie widzi, ani adaptera ani baterii.
    jarob
    To zmień scalak od programatora - nic innego się nie uszkadza.

Dodano po 3 [minuty]:

staszek75 napisał:
    Wyrownuje sie na kazdej parze ogniw osobno?Trzeba miec do tego specjalny zasilacz czy wystarczy zwykly regulowany?U mnie sa 4 pary ogniw.Nie ma szans zeby zrownaly sie podczas ladowania razem w laptopie?A poprawna kalibracja to kilkukrotne naladowanie na full i rozladowanie baterii do zera?

Generalnie, aby wyrównać napięcia na sekcjach, trzeba je rozłączyć z połączenia szeregowego i połączyć wszystkie równolegle. Pozostawić je tak minimum na 24 godziny. Po tym czsie napięcia powinny się wyrównać.

Aby naładować je zewnętrznie, trzeba mieć specjalny zasilacz.

Kalibracja, tak jak piszesz - tylko to do zera oznacza do 3 V na sekcję.
    staszek75
    Poziom 11  
    Czyli trzeba je rozladowywac poza laptopem?Ile ma ogniwo napiecia jak bateria calkiem padnie w kompie?Wielkie dzieki jarob za pomoc poki co:)Jutro podlacze te ogniwa rownolegle a pozniej dam znac co i jak.
    jarob
    No właśnie powinna mieć 3 V