Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Maku 09 Aug 2009 16:57 450801 991
    puncio1
    Level 24  
    Mam pytanie dotyczące mojego laptopa a raczej akumulatora UN 340S1
    Litowo-jonowy 14,8V, 3600mAh a mianowicie używam go od 2002r i trzyma już bardzo krótko a mianowicie 10 minut i chciałem sam sobie zregenerować ogniwa ale prosiłbym o wskazówki jak to zrobić oraz program i soft do kasowania eeprom. Po rozebraniu akumulatora znalazłem w nim dwie płytki jedna z boku ogniw na płytce znajdują się dwa układy 4435 oraz bezpiecznik 1A z drugiej strony tej płytki znajduje się układ
    139
    1414C.
    Na środku akumulatorów znajduję się druga płytka prostokątna a na niej układ scalony bq2040
    18A27CWC408 oraz eeprom S24C02AV17
    W środku znajduje się 8 szt ogniw Samsung ICR18650 18
    Prosiłbym o plik kasujący eeprom oraz modyfikację oraz gdzie można zakupić takie ogniwa oraz jakie mozna maksymalne pojemności zastosować.
    W załączeniu fotki z rozebranego akumulatora.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kitman wrote:
    Witam!
    Mam problem z dwiema bateriami:

Pierwsza jest do dell'a D600 model: 3R305, 11,1V, 4320mAh, 48WH.
    W środku ma bq29310pw i bq8011dbt no i s24c01b
    Bateria nie widziana przez kompa (inne widzi) na baterii diody 1,3,5, i w laptopie 4 czerwone i jeden zielony błysk. Ogniwa sprwne.
    Wgrałem zamieszczone wcześniej w tych tematach zresetowane wsady ale jest jeszcze gorzej bo sie nawet diody na baterii nie palą.

Druga jest z Toshiby Satelite SA50-109, oto dane: Li-ION; model no. PA3356U-2BRS AS054; 10,8V; 4700mAh; 6 ogniw; Eprom= 24c046; żadnego innego chipa nie znalazłem.
    Poniżej zamieszczam zczytane wsady z wielką prośbą o reset czy też naprawę.
    Pozdrawiam :)
    Wsad dell: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=329618

Witam,
    Zresetowałem te wsady, z tym, że jeżeli sterownik BQ8011 jest zablokowany, to niestety nie wiem, jak się go odblokowuje.

Natomiast co do drugiego, to pojemność nie jest w nim zapisana, albo nie wiadomo, gdzie ona się znajduje.

Spróbuj czy to cokolwiek pomogło.
    polprzewodnikowy
    Level 26  

Zdjęcie lepszej jakości.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    seba30
    Level 15  
    Sory @jarob że nie wyraziłem się jasno - chodziło mi o to że chcę włożyć do tej bateri cztery "pojedyńcze" ogniwa po 2000mAh zamiast cztery "podwójne" ogniwa tak jak były w orginale. Wiem że komputer zbyt długo nie będzie pracował na tej pojemności ale doszedłem do wniosku ze to lepsze od tego co mam teraz , czyli żadnej bateri. Ogniwa na wymianę poprostu wymontowałem z innej sprawnej niewiele zużytej baterii z uszkodzonego acera.
    Dlatego potrzebuję ustawić całkowitą pojemność bateri 2000mAh.
    polprzewodnikowy
    Level 26  
    Czy moje zdjęcie znów jest zbyt nieostre? W akcie desperacji mogę nawet zeskanować płytkę, tylko pytanie czy muszę to robić?
    jarob
    Nie, Twoje zdjęcie jest dobre, z tym, że faktycznie nie wiele da się zobaczyć. Mam pewne podejrzenia, ale to nic pewnego.

Natomiast na pewno można znaleźć masę na złączu, bo jest ona połączona przez niskoomowy rezystor z minusem pakietu akumulatorów. Plus przeważnie jest na drugim skrajnym wyprowadzeniu. Piny od SMBus też można znaleźć, bo są one połączone (przeważnie przez rezystorki 100 Ohm) z odpowiednimi nogami scalaka BQ 2084. Według dokumentacji BQ 2084 SMBus Clok = 15 noga, a SMBus Data = 16 noga.
    Pozostaje sprawa pinu uaktywniającego
    radekw23
    Level 10  
    Witam posiadam baterie do dell-a 3r305 i potrzebuje opis złącza tej baterii mam już programator, ale nie wiem gdzie są styki SCL, SDA i GND bardzo proszę o pomoc, na razie nie chce rozbierać baterii Dziękuje
    tanatos001
    Level 11  
    Regeneracja baterii do IBM Think Pad 600x. Słyszałem że w tym modelu wystarczy tylko wymienić ogniwa, nie trzeba nic grzebać w elektronice, czy to prawda? Jeśli nie to co powinienem zmienić w elektronice ?
    satanistik
    Level 27  
    Ma ktoś opis wyprowadzeń AK6480AR? bo nigdzie nie mogę znaleźć ale w temacie są biny do tych pamięci.
    polprzewodnikowy
    Level 26  
    Quote:
    Ma ktoś opis wyprowadzeń AK6480AR?

Są takie same jak 80A.
    jackyl
    Level 10  
    witam mam laptopa hp pavilion dv6736nr z serji 6700 pytanko czy jest jakiś fachowiec na forum co by się podjął regeneracji baterii lub tzw.odblokowania pamięci baterii

najlepiej jakby osoba była z okolic śląska...albo jakby panowie fachowcy kogoś polecili....
    satanistik
    Level 27  
    Quote:
    Są takie same jak 80A.

No tak ale nie mogę znaleźć 80A są tylko 80AF i 80AM i różnią się znacząco
    polprzewodnikowy
    Level 26  
    jarob, mam do ciebie pytanie, czy do przeprogramowania bq 2084 potrzeba będzie kilkudniowej pełnej wersji programu czy też wystarczy wersja demo? Bo nie za bardzo chce mi się wydawać 30zł na 3 dni.

Dodano po 27 [minuty]:

Jeszcze jedno, czy kupienie b2w z tej strony: https://www.plimus.com/jsp/buynow.jsp?contractId=2112194 jest bezpieczne? Na telefonie mam dużo pieniędzy których i tak nie wykorzystam, czy da się zapłacić przelewem SMS?
    puncio1
    Level 24  
    Bateria litowo-jonowa 14,8V
    UN340S1
    pojemność 3600mAh
    Ogniwa baterii 3,7V
    Chip - BQ2040
    eeprom- 24C02
    Zakupiłem na Allegro używane ogniwa 8 szt które zabudowałem oraz zresetowałem licznik ładowań i zmieniłem pojemność na 4400mAh bo takie zabudowałem akumulatory.
    Po zabudowaniu akumulator został ładowany około 3 godz.
    System wskazał 100% naładowanie akumulatorów jednak laptop działa tylko ok 10 min. Gdy działa na akumulatorze to pokazuje 99% powoli spada płynnie do 94% a potem nagle 7% i sie wyłącza. Czy coś zrobiłem nie tak albo ogniwa są felerne dodam , że na starych z 2001r było tak samo. W załączeniu dodam mój reset eeprom.
    Proszę o pomoc.
    Sprawdziłem programem stan baterii o o to co pokazał program BatteryMon przy 100% naładowaniu baterii
    Design capacity 4400 mWh (275 mAh)
    Full charge capacity 4144 mWh ( 259 mAh)
    Current capacity 4144 mWh ( 259mAh)
    Voltage 16,79V
    Charge rate 0mW
    Podczas odłaczenia zasilacza program wskazał

Design capacity 4400 mWh (275 mAh)
    Full charge capacity 4144 mWh ( 259 mAh
    Current capacity 4127 mWh (257 mAh)
    Voltage 16,21 V
    Charge rate -1307 mW
    Następnie rozebrałem ponownie baterię pomiar całego ogniwa wykazał 16,82V
    na poszczególnych pakietach
    1-pakiet 4,2 V
    2-pakiet 4,2V
    3-pakiet 4,2V
    4-pakiet 4,0V
    potem obciążyłem akumulator żarówką 55W/12V i mierzyłem poszczególne pakiety i tak:
    1-pakiet 3,48V
    2-pakiet 3,62V
    3-pakiet 3,47V
    4-pakiet 3,18V
    po 5 minutach obciązenia pomiar:
    1-pakiet 3,0V
    2-pakiet 3,37V
    3-pakiet 3,20V
    4-pakiet 2,87V
    po tym czasie wyłączyłem obciążenie aby nieuszkodzić ogniw
    Proszę o pomoc czy ogniwa uszkodzone również te wymienione albo coś nie tak robie bo akumulator trzyma w sumie 10 min .
    polprzewodnikowy
    Level 26  
    Czy ktoś może chociaż napisać mi wsad? Wiem że w tej chwili mogę być natrętny ale niedługo wyjeżdżam z laptopem a bateria jest mi bardzo potrzebna. Więc czy ktoś się tego podejmie?
    krzychu1985^

Level 28  
    Proszę o reset wsadu baterii od laptopa Toshiba tecra 8000. Bateria PA2510U, napięcie 10,8V, pojemność 3750 mAh, układ 24c046. Plik w załączniku.
    jarob
    polprzewodnikowy wrote:
    jarob, mam do ciebie pytanie, czy do przeprogramowania bq 2084 potrzeba będzie kilkudniowej pełnej wersji programu czy też wystarczy wersja demo? Bo nie za bardzo chce mi się wydawać 30zł na 3 dni.

Jeszcze jedno, czy kupienie b2w z tej strony: https://www.plimus.com/jsp/buynow.jsp?contractId=2112194 jest bezpieczne? Na telefonie mam dużo pieniędzy których i tak nie wykorzystam, czy da się zapłacić przelewem SMS?

Nie wiem jak w przypadku be2w, ale wszystkie inne programy w wersji demo obsługują tylko BQ2040 i BQ2060. Twój wsad jest nieco za długi, poza tym ja zawsze go resetowałem bezpośrednio w SBW.

Co do drugiego pytania, to nie wiem, bo ja tego programu jeszcze nie używałem.
    polprzewodnikowy
    Level 26  
    Hm... Jak patrząc SBW kupuje się przez ten sam serwis. Właśnie też tak pomyślałem żeby kupić SBW i samemu zresetować.
    lotis
    Level 11  
    Niestety w moim Benq P52 eg przestała ładowac się bateria .Benq DHR502 11.1Vdc 4800mAh Po sprawdzeniu w Ubuntu ,barteria ma 1,5roku i 57 procent znamionowej pojemności .Czy jest możliwe uszkodzenie baterii ?
    Jak mnie poinformowano w serwisie ,bateria jest uszkodzona i nie obejmuje to gwarancji .Możliwe są inne uszkodzenia np tranzystora włanczającego ładowanie baterii ?Jak to sprawdzić?
    jarob
    Najprościej to wstawić inną sprawną baterię i sprawdzić czy lapek ją ładuje. Można też Twoją baterię wstawić do innego lapka i sprawdzić jej zachowanie się.

Mozna też rozebrać baterię i sprawdzić bezpieczniki wniej znajdujące się.
    lotis
    Level 11  
    Po rozebraniu baterii mam .No właśnie nie widzę bezpiecznika.

jarob
    Na pierwszym zdjęciu, w lewym górnym rogu, nie widzisz takiego długiego, porcelanowego, termicznego bezpiecznika?

Jak już ją rozebrałeś, to możesz sprawdzić napięcia na poszczególnych sekcjach, bo elektronika jest na BQ2060. Łatwo się to regeneruje, o ile ogniwa są sprawne.

Dodano po 6 [minuty]:

krzychu1985^ wrote:
    Proszę o reset wsadu baterii od laptopa Toshiba tecra 8000. Bateria PA2510U, napięcie 10,8V, pojemność 3750 mAh, układ 24c046. Plik w załączniku.

Tyle co dało się zrobić:
    lotis
    Level 11  
    Fakt to bezpiecznik termiczny ,wali po oczach.Laptop pracował kikanaście dni na napięciu amerykańskim 110 V i właśnie wtedy nastąpiła awaria baterii.Muszę odebrać od ojca miernik i sprawdzić ten bezpiecznik i napięcia na sekcjach.Potrwa to kilka dni niestety.Co będe jeszcze potrzebował w razie wymiany ogniw? Czy będe musiał resetować eprom?
    jarob
    Reset nie zawsze jest konieczny, niekiedy wystarczy kilkukrotne naładowanie i rozładowanie baterii.