Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

AndrzejR 29 Sep 2007 00:01 467115 2342
Texa Poland
    kmieciu
    Level 19  
    Dzięki za pomoc. Nie wiem czy data produkcji ma jakieś znaczenie. Pomierzyłem napięcia na zestawach ogniw i okazało się że dwo ogniwa mają napięcie o 0,3V wyższe niż pozostałe. Możliwe że podczas ładowania te dwa ogniwa osiągają maksymalne napięcie i BQ przerywa ładowanie pomimo że pozostałe nie są naładowane. Jutro zepnę wszystkie ogniwa w celu wyrównania napięcia i dam znać czy pomogło. Pozdrawiam.
  • Texa Poland
    AndrzSa
    Level 11  
    Witam
    Podepne się w tym miejscu.
    Jako że moja bateria coś dziwnie się ładuje czego oznakami są szybkie ładowanie i takież szybkie rozładowanie chcialbym zapytac czy w tej baterii do acera oznaczonej BTP-33A1 jest jakas elektronika, którą trzeba moze zregenerowac. Bateria raz trzyma z pół godizny..raz nie tak że na razie wolałbym w nią nie ingerować aby sie o tym przekonać. Moze któryś z kolegów to juz przerabiał albo ma jakowąś ściągę.
    pzdr
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    AndrzSa elektronikę to ma na pewno. niestety takiej baterii jeszcze nie miałem, więc nie wiem na czym jest zrobiona.

kmieciu jeżeli gniwa mają rózne napięcia podczas ładowania - to mogą mieć też różną ppojemność. Spróbuj po naładowaniu ich rozładowywać poprzez żarówkę i sprawdź czy są na nich równe napięcia. Jeżeli nie, to wymień te z najniższymi napięciami - bo mają za małą pojemność i cała regeneracja baterii pójdzie na marne.

Powodzenia, Jarek
    seba222
    Level 18  
    Witam,

Mam problem z następującą baterią: BP71A (Sony)

Problem wygląa tak, windows pokazuje że bateria jest pełna w 80 %.

A prawda jest taka że po przejściu na bateryjną po 2 minutach laptop pada całkowicie...

Dodam że po wyjęciu genialny miernik nie zmienia STANU NALADOWANIA, że nie spada np na 2 minuty... pisze twardo godzina czterdzieści minut i gaśnie laptop...

Czy da się coś z tym zrobić ?

Może jest jakieś oprogramowanie do kalibracji...
    które wytłumaczy akumulatorowi że nie jest pełny w 80 procentach....
    jarob
    seba222 poczytaj ten temat i temat z dopiskiem "old" w tych tematach jest wszystko, co potrzebne do regeneracji, a kilka postów wcześniej było o programach do kalibracji.

Powodzenie, Jarek
  • Texa Poland
    seba222
    Level 18  
    Dziękuję za odpowiedz, ale kurcze troche problematycznie to wygląda.
    Temat ponad 45 stron, przeglądnąłem z 15 stron, ale niestety nie natrafiłem jeszcze na model mojego laptopa .

Nawet firme, baterii też.

Nic nie wiem czy w tej baterii są jakieś zabezpieczenia, epromy itp...

Np mam baterię od toshiby 220 CS (trzyma grubo ponad godzinę) może dało by się przełożyć ogniwa...

Ale na razie nie chce jeszcze "rozwalać" baterii...

Wieczorem pobiorę program Battery monitor i załączę jakiś wykaz tego co się dzieje z tą feralną baterią...

No bo Panowie, chyba sytuacja że bateria siada przy 80 % jest dobra ? tzn pod względem wymiany ogniw ?
    Bo e-prom ma zapamiętane że bateria jest dobra ?
    Czy źle to pojmuję :)

Odezwę się wieczorem, jak tylko laptop ponownie wpadnie w moje ręce :).

pozdrawiam i do usłyszenia
    drakos
    Level 12  
    czy ktoś sie spotkał z podobnym problemem mianowicie bateria od dell d400 pewnego razu po prostu przestała sie ładować a dioda ładowania w laptopie cały czas mruga na pomarańczowo natomiast jak nacisnę przycisk stanu naładowania na baterii to mrugają trzy diody pierwsza trzecia i pata czy ktoś wie co to znaczy ogniwa maja równe napięcie i to tej pory laptop chodził na baterii ok 1godz czy to może być wina ogniw czy raczej padnięta elektronika ?
    seba222
    Level 18  
    Witam,
    Jak napisałem tak zrobiłem.
    Załączam zdjęcie z programu battery mon ( baterie naładowałem do 100 %, zacząłem rozładowywać... wytrzymała 4 minuty) potym zgasła calkowicie...
    Po ponownym uruchomieniu BatteryMon twierdzi że ma 8x procent.
    Zdjęcie zrobione zaraz po uruchomieniu na zasilaczu po wywaleniu...
    Co o tym powiecie ?
    Eprom, czy wymiana ogniw ?

pozdrawiam
    jarob
    drakos wrote:
    czy to może być wina ogniw czy raczej padnięta elektronika ?

na pewno trzeba zresetować eeprom w elektronice baterii, ogniwa mogą być jeszcze dobre.
    We wcześniejszych postach jest kilka takich sytuacji poruszanych - przejrzyj je.

Powodzenia, Jarek

Dodano po 10 [minuty]:

seba222 wrote:
    Eprom, czy wymiana ogniw ?

Aby się upewnic co do ogniw, odłącz elektronikę i rozładuj pakiet podłączjąc do niego żarówkę 21W/12V i sprawdzaj miernikiem napięcia na poszczególnych sekcjach ogniw. Napięcia powinny być równe i jednakowo się obniżać. Pamiętaj, aby nie rozładować pakietu poniżej 3V na sekcję. Jeżeli napięcie na którejś sekcji zacznie gwałtownie spadać, to ta sekcja ma małą pojemność i jest do wymiany.
    Natomiast jak napięcia będą równomierne do końca rozładowania, to do poprawy jest elektronika.

Pozdrawiam, Jarek
    seba222
    Level 18  
    :arrow: jarob, bardzo dziękuję to się nazywa sensowna odpowiedz która coś wnosi.
    Czy możesz mi powiedzieć jak rozebrać te baterię tzn najlepiej, bo wiadomo na chama ją otworzę bez problemu.
    Ale liczył bym na poradę, np o tu i tu naciąć to będzie najlepiej...
    Tak wygląda bateria
    pozdrawiam
    jarob
    Ja baterie rozbieram przy pomocy noża monterskiego i małego młotka. Nóż wkładam w miejsce sklejenia i delikatnie udeżam młotkiem. W ten sposób spoiwo puszcza. Potem można baterie powyginać po przekątnej, aby reszta spoiw puściła.

Niektóre baterie są tylko w kilku punktach sklejone, a reszte trzymają zatrzaski. Inne są sklejone na całym obwodzie.

Powodzenia, Jarek
    drakos
    Level 12  
    przeczytałem dokładnie wcześniejszy temat i problem jest w tym ze w baterii siedzi sterownik bq8011 i nic nie mogę znaleźć na jego temat a do tego dochodzi jeszcze jedna dziwna sprawa wczoraj wypiąłem ogniwa i naładowałem je i o dziwo laptop pokazuje 100% naładowania i pomału normalnie rozładowuje sie ale jak podłącze zasilacz to nic sie nie dzieje pokazuje sie lądowanie ale zero efektu
    jarob
    Witam

W Twoim przypadku może być uszkdzenie w laptopie. Może być uszkodzony tranzystor włączający ładowanie baterii.

Pozdrawiam, Jarek
    seba222
    Level 18  
    Witam, już znalazłem...
    Uruchomiłem na żarówce 12 V 20 W
    Sekcje idą równomiernie, każda ma prawie idealnie 3.3 V
    Schodzą powoli równomiernie...
    Rozładuję je do 3V na sekcje, potem załaduje ponownie... może pomoże..

Quote:
    Witam,

Kupiłem dzisiaj drugą baterię (z takim samym problemem, za 2 zł
    (liczę że w tej jakaś część akumulatorów będzie ok i wymienię wadliwe z dobrymi...)
    Rozebrałem ją i tak wygląda w środku...
    Czarnym zaznaczyłem jak wyglądają połączenia między akumulatorami...
    Czy ktoś może mi powiedzieć co między czym mam mierzyć pod obciążeniem ?
    Oraz gdzie podłączyć te żarówkę, no bo jest kilka wyprowadzeń...
    seba222
    Level 18  
    Witam,

Który z tych układów to eeprom:
    a1712 
    s207

czy

czy

czy może
    BB OPA 2237Ua
    21zsq

Druga sprawa to jaki wykonać interfejs aby go podłączyć.

Mam na myśli coś pod port COM czyli RS232 np jakiś Jdm
    Proszę najprostszy ale sprawdzony schemat.

pozdrawiam
    jarob
    Wityam, to jest eeprom
    593c6
    6v1y
    czyli 93c66. schematy interfejsu pod port równoległy są we wcześniejszych postach - nawet jest gotowa płytka drukowana. Interfejs jest bardzo prosty. programy do obsługi tego cuda też są tam opisane.

Pozdrawiam, Jarek
    ubot
    Level 13  
    Mam pytanka
    Jakim programem edytujecie wsad do eproma?
    Chodzi mi o zmianę pojemności ogniwa i ilości cykli.
    seba222
    Level 18  
    Witam,

Dziękuję za odpowiedz.

Mam pytanie z innej beczki.

Jak ocenicie taki scenariusz.

2x akumulator 12V 2Ah

Laptop wymaga zasilania z zasilacza w wysokości 19,5 V

Razem 24V + stabilizator z serii LM co daje do zbicia:
    4,5 V

Laptop wymaga 3A (podane na obudowie, pewnie to prąd wymagany dla ŁADOWANIA !!!!!!!! ogniwa...

Czyli BEZ OGNIWA będzie niższe.. powiedzmy 2A

To daje nam 4,5 * 2 = 9W mocy do zbicia...

Jak oceniacie taki pomysł ?

Dało by to radę wykonać ?

Dołożyli byśmy do tego jeszcze jakiś prosty układ który zmieniał by kolor diody jeżeli napięcie akumulatora spadło by poniżej pewnego progu !

Do tego ładna plastikowa czarna obudowa, wyprowadzenia na zasilacz do ładowania oraz wyprowadzenie z ładnym kablem wpinanym do laptopa...

Cały bajer można na stałe zamontować w torbie od laptopa, a kabel miał by powiedzmy 1,5 M długości, co zapewniało by komfort użytkowania.

Cena całej zabawy nie przekracza 40 zł !

Oceńcie jakie mogą z tym być problemy, czy ktoś to rozważał. Bo osobiście ! jestem skłonny zabrać się za to !!!
    jarob
    ubot wrote:
    Mam pytanka
    Jakim programem edytujecie wsad do eproma?
    Chodzi mi o zmianę pojemności ogniwa i ilości cykli.

W pakiecie Acc Suite jest programik Erst, jego używam.

Pozdrawiam, Jarek
    Rdl
    Level 11  
    Witam ponownie!

Pojawily sie pewne komplikacje :D
    Mianowicie przyszedl programator i zabralem sie do roboty. Podlutowalem kabelki do eeproma i wetknalem je w programator, ale ICProg pisal tylko "No acknowledge received" czy cos w ten desen. Stwierdzilem, ze moze faktycznie trzeba podniesc nozki eeproma, zeby sie go dalo zczytac, ale niestety przy tym zabiegu odprysnal mi kawalek obudowy na rogu eeproma. Nie wiem czy go na dodatek nie usmazylem, tak czy siak dalej nic.

I tu mam takie pytanko: czy da rade samemu zmajstrowac wsad do nowego eeproma?
    jarob
    Witam, wszystko zależy na jakim scalaku jest elektronika - jeśli na typowym kontrolerze baterii, to w datasheecie jest podane jak ma wyglądać wsad do eeproma, a jeśli na jakimś innym mikrokontrolerze to pozostaje poszukać jakiegoś wsadu z innej baterii.

Podaj jakie scalaki siedzą w elektronice może będę miał taki wsad.

Pozdrawiam, Jarek
    Rdl
    Level 11  
    Standardzik: bq2040

Tylko szczerze powiedziawszy to mnie troche tabela z datasheet'a przerazila :D Bo nie bardzo sie orientuje np. w wartosciach maksymalnych pradu ladowania, czy maksymalnej temperatury ogniw :D

Bateria jest z HP Omnibook XE2.

Dodano po 2 [minuty]:

A no i to jest Li-ion 14,8V, 4400mAh
    jarob
    Poszperam w domu i myślę, że coś znajdę, a eeprom to 24C01, czy 02?
    Rdl
    Level 11  
    szczerze powiedziawszy to juz nie wiem. W pierwszej linijce pisze 24C0, a w drugiej 1BD.. czy cos w tym stylu

Dodano po 4 [minuty]:

a wlasnie, poleccie jakis programik do zrzucania tego eepromu, bo ICProg nic nie pokazal, wiec moze to jego wina?
    jarob
    andrew220 wrote:
    czy mógłbyś go przerobić na pojemność 4400mAh i zamieścić tutaj ?

Witam, oto ten wsad z pojemnością 4400mAh:
    jarob
    Rdl wrote:
    W pierwszej linijce pisze 24C0, a w drugiej 1BD.. czy cos w tym stylu
    a wlasnie, poleccie jakis programik do zrzucania tego eepromu, bo ICProg nic nie pokazal, wiec moze to jego wina?

Znalazłem wsad do ThinkPad240 na tych samych kościach i ustawiłem w nim pojemność 4400mAh - spróbuj go wgrać i sprawdź czy u Ciebie zadziała. Ten eeprom to oczywiście 24C01.

Jeśli chodzi o program do odczytania i zapisania, to podobno Smart Battery Workshop w wersji demo dla tych scalaków działa. Ja używam pełnej wersji programu AccPlus.

Powodzenia, Jarek