Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Maku 15 Cze 2009 21:49 442428 982
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja też nic złego w tym wsadzie nie widzę.

...a co się działo po jego wgraniu?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    forte39
    Poziom 18  
    Nic pozytywnego.. Żadnych zmian. Problem z moją baterią opisywałem kilka postów wcześniej. Aktualnie dzięki usmażeniu bq nic na razie z nią więcej nie zdziałam.. :(
    jarob
    Dobra. Prześledziłem jeszcze raz Twoje posty i oto wnioski.

Sprawdź dobrze i bardzo uważnie, czy podczas rozbierania baterii nie uszkodziłeś jakiejś ścieżki lub nie urwałeś jakiegoś elementu. Tranzystorem ładowania w baterii steruje taki mały scalaczek 8 nóżkowy. Jest to secondary protection i ma za zadanie zabezpieczyć w przypadku gdy różnice w wartościach napięć poszczególnych sekcji są zbyt wielkie.

Więc albo u Ciebie różnice w napięciach pomiędzy sekcjami sa bardzo duże albo coś jest nie tak w obwodzie i ten scalaczek nie otrzymuje wszystkich sygnałów.

Napisz na prva swój adres, to wyślę Ci tego BQ, a jak jesteś z rejonu Trójmiasta, to możesz odebrać osobiście.
    mimek1
    Poziom 10  
    Jarob. podlutowałem mój spalony bezpiecznik drutem z pezpiecznika topikowego ale nic nie działa Najpierw podlutowałem do wszystkich trzech nóżek pozniej tylko do dwóch ale cały czas nie ładuje mi baterii. najwyrazniej nie wiem jak to zrobić albo się wszystko zablokowało.
    inna sprawa ze szkoda mi nowych ogniw bo je rozładowałem i teraz nie wiem jak je mam podładować??? posiadam zasilacz uniwersalny dalo by nim rade?? albo ladowarką bo akumulatorków ??
  • IGE-XAOIGE-XAO
    jarob
    Na to wychodzi, że zablokowany jest sterownik, jak go odblokować tego niestety nie wiem.

...a ten bezpiecznik, jeżeli się go zwiera, to należy wylutować tranzystor sterujący jego grzałką - czyli trzecią nogą.

Co zaś tyczy ładowania ogniw zasilaczem, to musisz mieć taki zasilacz, w którym nie przekroczysz napięcia znamionowego ogniw. Czyli napięcie nie będzie wyższe niż 4,2 V na ogniwo oraz nie przekroczysz prądu ładowania ogniw, który najczęściej wynosi 0,5 pojemności ogniwa. Prąd ten w miarę ładowania się ogniw powinien spadać naturalnie i pod koniec ładowania powinien wynosić około 0,1 A na ogniwo.
    arecki09
    Poziom 17  
    Witam mam pytanie. Posiadam HP 510. Jest tam bodajże bateria 14,4V na 32Ah. Ładuje go właśnie ale robi to bardzo wolno. Czy może to oznaczać uszkodzenie baterii. Jak długo powinna się ładować bateria. Proszę o odpowiedź. mam jeszcze pytanko trochę nie do tematu czy HP510 jest wart 670zł?
    edit. Kontrolka nagle zgasła i po 3 minutkach lapek się wyłączył. Czyli to wina baterii. Od czego zacząć ogniwa??
    mimek1
    Poziom 10  
    "...a ten bezpiecznik, jeżeli się go zwiera, to należy wylutować tranzystor sterujący jego grzałką - czyli trzecią nogą"
    Mogłbyś mi zaznaczyć który to jest?? na zdjęci co zaznaczyłeś mi bezpieczniki?? moze to coś pomoze.

a ten zasilacz to mam uniwersalny: 3,0 V / 4,5 V / 6,0 V / 9,0 V / 12,0 V
    Zmiana polaryzacji +/-
    50/60 Hz
    Prądy wyjścia: 1000 mA
    mogę nim naładować??
    albo go jakoś zmodyfikować
    jarob
    ...a tak trochę własnego wysiłku i wnioskowania, to nie łaska? Może chociaż pokażesz, że sam też potrafisz coś znaleść. Spytać się czy dobrze zlokalizowałeś ten tranzystor, to co innego.

Najłatwiej jest jak Ktoś za nas całą robotę odwali...
    arecki09
    Poziom 17  
    Witam wywnioskowałem że bateria idzie do regeneracji. Wziołem się za regeneracje ale pojawił się problem nie mogę rozebrać tej baterii. Rozbierał ktoś kiedyś tą baterie. Jak najlepiej to zrobić. Proszę o pomoc. Jest to bateria od HP 510. Jest ona na 14.4v. Proszę o pomoc.
    mimek1
    Poziom 10  
    Słuchaj "jarob"
    własny wysiłek to zrobiłem na otwarciu tej baterii i lutowaniu, ale co znajduje się w jej elektronice to dla mnie czarna magia, nie mam zadnego pojęcia o elektronice- jak już pisałem wcześniej, wiec jak ja mogę sam stwierdzić który to jest tranzystor, pytałem tez w sklepie w elektroniku tez nie miał pojęcia. Wiec nie wszyscy ludzie są tacy mądrzy jak ty, od tego jest to forum by się czegos dowiedzieć , pomogłeś mi wcześniej dużo, wytłumaczyłeś wiec WIELKIE DZIĘKI za to. Teraz niestety sam już nic nie zrobię- wiec po prostu pytam grzecznie.
    A jak nie chcesz nie musisz mi pomagać.
    jarob
    Zamieściłeś tylko jedną stronę płytki, a ścieżki są po obu stronach więc mi ciężko co kolwiek określić. Natomiast nie trZeba się biele znać na elektronice, by po ścieżce od trzeciej nogi dojść do elementu, który jest do niej podłączony.

A ja po prostu nie mam aż tyle czasu by tłumaczyć podstawy schematów i obwodów elektrycznych.
    PKi
    Poziom 21  
    Witam serdecznie.

Chchaiłbym dopytać kolegów o doświadczenie w regeneracji baterii laptopa.

Trochę to już jest zabytek ale pracuje się bardzo miło, jest cichy, wtawiłem CF zamiast HDD, ma COMa i USB, niestety po latach użytkowania bateria zawodzi.

Oryginalna SONY Li-ion PCGA-BP71, 14.8V, 2600mAh.

Otworzyłem paczkę akusia, jest osiem ogniw średnicy 16mm i długosci 65mm, czyli po cztery ogniwa równolegle.

Elektronika jest na dziewięciu układach scalonych, n.p. wyglądający na główny to M37515, M4A33 ze znaczkiem mitsubishi.

Ogniwa mają oznaczenie US17670GR.

Niestety nie znalazłem pasujących ogniw na aukcjach. Czy ktoś z kolegów podpowie gdzie szukać coś pasującego?

Czy elektronika będzie wygagać resetu/kalibracji itp, czy może sama rozpozna pojemność nowych ogniw?

W setupie BIOSu nie ma funkcji kalibracji akumulatora.

Będę wdzięczny za pomoc.

pozdrawiam
    jarob
    PKi napisał:
    Oryginalna SONY Li-ion PCGA-BP71, 14.8V, 2600mAh.

Otworzyłem paczkę akusia, jest osiem ogniw średnicy 16mm i długosci 65mm, czyli po cztery ogniwa równolegle.

Elektronika jest na dziewięciu układach scalonych, n.p. wyglądający na główny to M37515, M4A33 ze znaczkiem mitsubishi.

Ogniwa mają oznaczenie US17670GR.

Niestety nie znalazłem pasujących ogniw na aukcjach. Czy ktoś z kolegów podpowie gdzie szukać coś pasującego?

Czy elektronika będzie wygagać resetu/kalibracji itp, czy może sama rozpozna pojemność nowych ogniw?

W setupie BIOSu nie ma funkcji kalibracji akumulatora.

Z oznaczenia na ogniwach wynika, że ich średnica wynosi 17 mm, natomiast długość 67 mm, a nie jak podałeś to wyżej. Na allegro czasami takie bywają. Niekiedy są opisywane jako ogniwa do Toshiby.

Po przeprowadzeniu kalibracji elektronika powinna rozpoznać nową pojemność baterii, ale nie kiedy jest przekroczony licznik ładowań, a ten już wymaga resetu.
    Do kalibracji nie jest potrzebna opcja w biosie. Opis kalibracji jest zamieszczony kilkanaście postów wcześniej. Obecnie przeniesionych do tematu z dopiskiem "old". Wystarczy użyć funkcji szukaj.
    mbisu
    Poziom 9  
    Mam baterię do Intermeca 6651. Mam poważny problem. Bateria jest uśpiona, netbok uruchamia się tylko z niej z zasilaczem. Kupienie nowej graniczy z cudem bo sprzęt produkowano jakieś 5 lat temu.
    Czy możliwe jest ponowne uruchomienie jej? Aby trzymała chociaż 30 minut.
    jarob
    Pewnie i jest możliwe, ale podałeś za mało danych, by co kolwiek radzić.

Podaj chociaż screen z BatteryMona
    bacol
    Poziom 2  
    czesc mam pytanie mam laptopa dell inspiron 6000 nie wiem co zrobic bo mam problem tego typu podlanczam zasilacz do laptopa ale nie swieci sie kontrolka ladowania bateri i nie chce mi ladowac bateri co zrobic zeby wszystko dzialalo dobrzE?? prosze o szybka odpowiedz:)
    jarob
    Przede wszystkim sprawdź, czy laptop widzi baterię np. programem BatteryMon. Jeśli jej nie widzi, to albo Twoją baterię włóż do innego lapka, albo weź inną baterię do Twojego lapka. W ten sposób dowiesz się co jest niesprawne. Natomiast jeśli widzi baterię to daj screen z tego programu.
    bacol
    Poziom 2  
    no widzi ile procent do rozladowania bateri i co ?? mam zrobic teraz ??

Dodano po 1 [minuty]:

kupilem teraz jakos pol roku temu nowa baterie i dzisiaj wlozylem stara baterie i tak samo jest...
    jarob
    Przecież napisałem - Natomiast jeśli widzi baterię to daj screen z tego programu.
    bacol
    Poziom 2  
    ale chodzi mi oto jak zrobic to... bo tak zabardzo sie nie znam na tym ;)
    arecki09
    Poziom 17  
    Witam w końcu rozebrałem tą nieszczęsna baterie. Są tu 4 ogniwa. 3 z nich strasznie się grzeją dlatego zamówiłem 4 nowe. Dlatego moje pytanie czy muszę zerować licznik ładowań czy elektronika sama mi się nauczy nowych ogniw. Jest to bateria od Hp 510. Na baterii pisze 14,4V. Scalaki jakie tam są to: bq 2084DBT 72K DDD4, CJG6CW, bq 29312APW 6CK E801, i jeszcze jakieś 2 8-nóżkowce za metalową klateczką. Bardzo proszę o pomoc. Bateria wygląda tak:

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New
    jarob
    Możesz wymienić wszystkie ogniwa i przeprowadzić kalibrację. Elektronika napewno nauczy się nowej pojemności. Jeżeli chodzi o licznik ładowań, to on sam się nie wyzeruje. Niepowinno to jednak przeszkadzać jeżeli nie będzie zbyt duża jego wartość. Resetowanie wsadu do tej baterii jest związane z kosztami zakupu licencji do jednego z programów oraz zrobienia interfejsu. Do tego może się okazać, że hasło jest niestandardowe, a w tedy nie da się zresetować.
    arecki09
    Poziom 17  
    Bo notebook ma rok i 2 miesiące. W biosie nie ma nic o kalibracji baterii. A czy z poziomu xp jest możliwa kalibracja??

Dodano po 10 [minuty]:

Ogniwa już zakupiłem. Czekam na przesyłkę. Kurierem to powinno szybko dojść. A mam jeszcze pytanko bo zakupiłem ogniwa 3,7V 2200mA Czy to wystarczy??
    PiotreXxX
    Poziom 13  
    Panowie mam jeszcze jedno pytanie do tych wyżej, na które jeszcze nikt nie odpowiedział :(. Czy jak w baterii padła tylko jedna para ogniw to jest szansa, że po jej wymianie lub wymianie kompletu bateria normalnie ruszy ? Czy już został w pamięci zapisany stan awaria i bateria nie ruszy ? Chciałbym spróbować z 2 baterii zrobić jedną bo w obuch mam ten sam problem (padnięte ogniwa) tyle, że w drugiej przydał by się jeszcze reset eepromu. Pierwsza bateria trzymała nawet do 4h puki nie włożyłem jej do mojego C600 :/ bo po 2 dniach był jej koniec.

EDIT:

Nie potrafię zlokalizować żadnego eppromu na laminacie. Żadnego z 24... czy 80AM, mam tylko:
    2 x S190
    1 x BBOPA 2237UA
    3 tranzystory ale nie potrafię się doczytać ich wartości
    1 x BA3161 8C28
    Bateria z DELL (C600) Sony
    jarob
    arecki09 napisał:
    Bo notebook ma rok i 2 miesiące. W biosie nie ma nic o kalibracji baterii. A czy z poziomu xp jest możliwa kalibracja??

Ogniwa już zakupiłem. Czekam na przesyłkę. Kurierem to powinno szybko dojść. A mam jeszcze pytanko bo zakupiłem ogniwa 3,7V 2200mA Czy to wystarczy??

Użyj przycisku szukaj. Kilkanaście postów wyżej jeden z kolegów opisał w jaki sposób przeprowadza się kalibrację baterii.

Podejrzewam, iż innych ogniw w oryginale tam nie miałeś.

Dodano po 18 [minuty]:

PiotreXxX napisał:
    Panowie mam jeszcze jedno pytanie do tych wyżej, na które jeszcze nikt nie odpowiedział :(. Czy jak w baterii padła tylko jedna para ogniw to jest szansa, że po jej wymianie lub wymianie kompletu bateria normalnie ruszy ? Czy już został w pamięci zapisany stan awaria i bateria nie ruszy ? Chciałbym spróbować z 2 baterii zrobić jedną bo w obuch mam ten sam problem (padnięte ogniwa) tyle, że w drugiej przydał by się jeszcze reset eepromu. Pierwsza bateria trzymała nawet do 4h puki nie włożyłem jej do mojego C600 :/ bo po 2 dniach był jej koniec.

Nie potrafię zlokalizować żadnego eppromu na laminacie. Żadnego z 24... czy 80AM, mam tylko:
    2 x S190
    1 x BBOPA 2237UA
    3 tranzystory ale nie potrafię się doczytać ich wartości
    1 x BA3161 8C28
    Bateria z DELL (C600) Sony

Już tu pisałem czemu nie powinno się wymieniać tylko części ogniw w pakiecie, ale jak tak bardzo chcesz to, nikt Ci tego nie zabroni.

Zamieść zdjęcia obu stron płytki, to może coś wypatrzę.

Ca zaś tyczy uszkodzenia drugiej baterii, to trudno w tej chwili powiedzieć, czy wina jest na płycie głównej, czy w baterii.
    arecki09
    Poziom 17  
    A jeszcze mam pytanko bo odłączyłem od elektroniki te stare ogniwa. Nie pamiętam w jakiej kolejności. Czy elektronika mi się nie skopie. Proszę o szybka odpowiedź.
    jarob
    No, mogła się zablokować, ale też nie musiała.

Podłącz we właściwej kolejności i się okaże
    arecki09
    Poziom 17  
    Ta kolejność to od minusa do plusa?? Bo mam tu 3 minusy i 2 plusy. I czy muszę podłączać te stare czy mogę się wstrzymać aż przyjdą nowe ogniwa.