Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Maku 09 Gru 2009 22:10 435009 975
  • #751 09 Gru 2009 22:10
    kotek34
    Poziom 13  

Witam wszystkich!

Prosze o pomoc. Przejrzalem poprzedni temat jak i bieżący.

Bateria z Dell C600 typ 75UYF. Procesor M37516, eeprom 80AM. Prawdopodobnie wskutek niepoprawnej kolejności odpinania ogniw zablokował się wsad baterii. Objawia się to następująco, po wciśnięciu przycisku na obudowie baterii zapalaja się trzykrotnie 3 diody (pierwsza, trzecia oraz piąta). Po włożeniu do laptopa zapala się dioda ładowania na zielono po czym zaczyna mrugać na pomarańczowo. Bateria jest widziana przez system, czy BatteryMon. Po podładowaniu ogniw "ręcznie" pasek w BatteryMon pokazuje procentowy stopień naładowania np. 6 czy 8%, wskazuje także napięcie baterii 15.36V.

Wnioskuje, że zblokował sie sterownik, ponieważ na wyprowadzeniach baterii nie ma napięcia, konkretnie nie dochodzi PLUS. Po odłączeniu zasilania zewn. laptop od razu sie wyłącza. Bezpieczniki sprawdzone, ten z trzema nogami sprawny, drugi bodajże termiczny (na kabelkach) nie mial przejścia, wiec go zmostkowalem.

Eeprom jak na razie nie był ruszany, ale samo zresetowanie go prawdpododnie nie pomoże. Znalazłem inny wsad użytkownika zorro18 na tym forum, resetowany przez kolegę Jarob. Postaram sie go sprawdzić dopiero w weekend.

Jeśli ktoś dysponuje takim wsadem, sprawdzonym byłbym wdzięczny za umieszczenie, może ktoś ma rozebraną taką baterię i może zczytać.

Nie wiem jednak do końca czy sam nawet dobry (niezablokowany) wsad odblokuje pracę elektroniki. Może należy wykonać jakieś inne czynności.

Proszę o pomoc w odblokowaniu tej baterii o ile jest to możliwe.

• TermoPasty.pl
  • #752 12 Gru 2009 00:14
    kamesen
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Zbliżają się święta – pomyślałem że zrobię niespodziankę mojej dziewczynie i kupię jej baterię do laptopa – Toshiba Equium M50-192, jako że trzyma jej niecałe dwie minuty. Przyznam szczerze – nowa bateria jak i regeneracja (w Kielcach powiedziano mi 360zł) jest to sporo jak na moje studenckie fundusze. Sam lubię się nieco „grzebać” więc pomyślałem że spróbuję sam conieco zobaczyć. Wiem że niektórzy z was nie przepadają za takimi domowymi grzebaczami jak ja, ale staram się wszystko robić ostrożnie i dokładnie no i naprawdę niezbyt dysponuje funduszami. Przechodzę do rzeczy.
    Bateria – PA3465U-1BRS , 10,8V 4400 mAh.
    W baterii 3 pary ogniw po 3,6V 2200 mAh.
    Podłączyłem do ogniw żarówkę samochodową żeby je obciążyć i napięcie bardzo szybko malało. Domyślam się więc że wymiana ogniw konieczna.
    Teraz moje zapytania:
    1. Czy sama wymiana ogniw wystarczy w tej baterii? Czy też trzeba wykonać jakieś modyfikacje w elektronice (w Epromie?)
    2. Jakie ogniwa najlepiej zastosować? Zbliżone do oryginalnych o pojemności 2200mAh i 3,6V, Czy też mógłbym 2600mAh ale 3,7V?! Wydaje mi się że różnica napięć (z 3,6 na 3,7V) nie powinna odegrać różnicy – mam rację? Ale może nie ma sensu zamieniać z 2200mAh na 2600 bo to może wymagać zmiany w Epromie(a ja niestety nie umiem tego zrobić)?
    3. Ostatnie pytanie – gdzie najlepiej zakupić ogniwa – najlepiej z możliwością zgrzewania od razu? No i jakiej firmy najlepiej zakupić?

Będę bardzo, bardzo wdzięczny za wszelką pomoc! Jeżeli wystarczy sama wymiana ogniw bez problemu sobie poradzę. Gdyby jednak wymagane były zmiany w Epromie to może znacie kogoś kto zrobiłby to w miarę niedrogo?
    Załączam linki do zdjęć które mogą pomóc:

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
    Pozdrawiam

• #753 12 Gru 2009 10:44
    misiozol
    Poziom 29  

kamesen

znalazlem nowa baterie ( w miare niedrogo :) z chin )za 26 euro z gwarancja 6 miesiecy, 12miesiecy gwarancji za 29euro

ogniwa mozna kupic na allegro albo ebay jakie zastosujesz takie beda , najlepiej jakies markowe , zgzac albo lutowac musisz sam , musisz zresetowac eeprom i ustawic nowa pojemnosc i zresetowac ilosc cykli z tego co kojaze masz tam bq80201( pewnosci nie mam ) i bq 29330 musisz wykupic licencje na SBW albo BEW i probowac to zresetowac ale gwarancji nie ma ze sie uda bo moze byc haslo na EEprom-ie

• #754 12 Gru 2009 17:35
    paawell1
    Poziom 9  

Jak sciagnac wsad z baterii panasonic 8CGR-BT23SE?

• #755 12 Gru 2009 18:25
    polonez15
    Poziom 33  

Witam. Bateria laptopa California Access (Clevo) 2700/6700. 2 pary ogniw rozwalone do 0. Kupiłem 2 pary nowych ogniw, stare o pojemności 2200 mAh, a nowe 2600 mAh. Złożyłem pakiet do kupy, podłączam do laptopa, i tu zaskoczenie... Laptop po paru sekundach wyłącza się, pod ładowarką niby ładuje, ale napięcie na ogniwach cały czas ok. 3.7V ("stare" pary 3.7 V, nowe 3.75) Czy taka różnica jest ważna? Co z elektroniką?

• #756 12 Gru 2009 21:34
    misiozol
    Poziom 29  

polonez15

wymienia sie zawsze wszystkie i tak roznice sa wazne

• #757 12 Gru 2009 21:41
    polonez15
    Poziom 33  

Jasne, a co do elektroniki to jeśli licznik ok to trzeba brnąć?

• #758 12 Gru 2009 21:48
    misiozol
    Poziom 29  

polonez15

zrob odczyt bateri zapodaj na forum jesli mozesz

• TermoPasty.pl
  • #759 12 Gru 2009 22:14
    heniu786
    Poziom 9  

misiozol

Jakim programem robi sie odcyzt baterii?

• #760 12 Gru 2009 22:47
    polonez15
    Poziom 33  

Oj odczytu to ja nie zrobię bo w uC i w tych sprawach jestem green;];] No nic nie będę kombinował na razie dzięki za chęci...

• #761 13 Gru 2009 09:18
    kotek34
    Poziom 13  

Witam ponownie!

Tak jak pisałem wcześniej, zgrałem wsad, oraz zaprogramowałem nowym.

Zrobiłem też odczyty całej baterii zarówno przed zmianą wsadu, jak i po.

Tak jak myślałem, mój pierwotny wsad zablokował się. Jednak zdziwiło mnie, ze praktycznie jest jak "nowy" pod względem wartości. Licznik ładowań 2, FCC 4000.

Jeśli ktoś potrafi go odblokować to byłoby super. Wrzucam go w załaczniku. Wrzucam też screeny z odczytu baterii przed i po zmianą wsadu.

Aktualnie sprawa wygląda tak, że bateria sie odblokowała, na wskaźniku zapala się jedna zielona dioda. Po włożeniu do laptopa reakcja jest różna, albo zapala się na jakies pół minuty zielona dioda i gaśnie, albo świeci na przemian pomarańczowa z zieloną (5 razy pomarańczowa 1 zielona), albo swieci się na chwilę zielona i zaczyna spokojnie migać.

Zazwyczaj występuje ta pierwsza sytuacja. BatteryMon pokazuje wtedy na chwilę ładowanie, po czym przerywa ładowąć. Wyjmę baterie i włożę i znów kilka sekund ładuje i przestaje. Dodam, że procentowy wskaźnik naładowania podnosi się w góre. Takim wyjmowanie i wkładaniem naładowałem z początkowych 5% do 11%. Laptop włącza się na baterii, działa kilka sekund i sie wyłącza.

Jakieś sugestie?

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

• #762 13 Gru 2009 11:24
    polonez15
    Poziom 33  

A więc rozłożyłem baterię ponownie i wywaliłem po 1 ogniwie z pary, czyli teraz mam podłączone 4 ogniwa takie same o tym samym napięciu, i dalej lapek pracuje tylko chwilę i się wyłącza... Czy rozłaDOWAĆ ogniwa sztucznie i dopiero ładować?

• #763 13 Gru 2009 12:18
    misiozol
    Poziom 29  

kotek34

we flagach masz wystawione ze bateria jest przegrzana i ci nie bedzie ladowac sprawdz termistor czy go gdzies nie zwarles

polonez15

poczytaj pare stron wczesniej bylo o tym jak to robic

• #764 13 Gru 2009 15:38
    heniu786
    Poziom 9  

kotek34

Mozna prosic o namiary na sbworkshop?

• #765 13 Gru 2009 18:19
    kamesen
    Poziom 9  

misiozol napisał:
    kamesen

musisz zresetowac eeprom i ustawic nowa pojemnosc i zresetowac ilosc cykli z tego co kojaze masz tam bq80201( pewnosci nie mam ) i bq 29330 musisz wykupic licencje na SBW albo BEW i probowac to zresetowac ale gwarancji nie ma ze sie uda bo moze byc haslo na EEprom-ie

Ano właśnie - na pewno mi się nie uda bo niestety nie umiem tego zrobić:( Wogóle nie jestem związany z tematem elektroniki i dlatego zwracam się do was z pytaniem:

Czy ktoś z was mógłby (oczywiście odpłatnie) zresetować eprom i ustawić nową pojemność w mojej baterii?? Ogniwa zgrzane w odpowiednie pakiety już miałbym. No i oczywiście jaki koszt byłby takiej usługi??

Pozdrawiam serdecznie

Moderowany przez mat_ed:

Załóż odpowiedni temat w dziale bazar.

• #766 13 Gru 2009 19:19
    waldek788
    Poziom 15  

Podpowie ktoś? . 8-mio-nóg o oznaczeniu 01M253 jest to eeprom z jakiej stajnii? Nigdzie nie mogę znaleźć pdf-a do niego.

• #767 14 Gru 2009 01:31
    mikeosw
    Poziom 11  

Prosiłbym o reset wsadu Baterii Compaq n800v model CM2082A
    Na procku BQ2040 eeprom to 24C01A

Ogniw 8 łącznie 4.0Ah 14.4v

Bateria pokazywała 87% ani 1 sekundy nie działał laptop po odłączeniu od elektroniki ogniw, po podłączeniu na nowo pokazywała długo 0% a potem tylko 2% i także zero reakcji po odłączeniu zasilacza.

Z góry dzięki. Michał

• #769 14 Gru 2009 09:45
    Duris
    Poziom 10  

Witam. Panowie, mam problem z bateria w laptopie HP model dv9700. Laptop ma 1,5 roku, przywieziony z USA. Juz raz zaliczyl serwis w Polsce (na gwarancji) - wymieniany byl inwerter. Teraz problem jest z bateria, z tym ze laptop juz nie jest na gwarancji. Bateria trzyma tylko 25 minut !! Zainstalowalem program BatteryMon i co sie okazalo. Mianowicie:
    Design capacity: 88800 mWh (5550 mAh)
    Full charge capacity: 11840 mWh (740 mAh)

Alert levels: W:429 / L:696
    Voltage: 16,43 Volts
    czyli bateria stracila na pojemnosci az 7,5 raza. Przeczytalem ten watek, jak i ten ciut starszy no i sie zalamalem, bo ... malo z niego jarze. Powiedzcie mi, czy mozna cos z tą bateria zrobic, czy jest jakis serwis w Krakowie, czy kupic nowa, ktora w HP PL kosztuje ... 350 netto (masakra). Bede wdzieczny za info.

• #770 14 Gru 2009 15:07
    heniu786
    Poziom 9  

Musze sie powtorzyc.

Czy do zgrania wsadu z baterii potrzebny jest tylko jakis program (jak tak to jaki) czy trzeba najpierw wylutowac pamiec z baterii i wlozycz ja do programatora(?) ?

• #771 14 Gru 2009 15:39
    waldek788
    Poziom 15  

Jest tu tylu fachowców w temacie baterii i nikt nie wie co to za eeprom - 01M253 ?

• #772 14 Gru 2009 16:25
    misiozol
    Poziom 29  

heniu786

poczytaj wstecz to juz bylo wystarczy nawet te ostatnie 26 stron

waldek788

to niekoniecznie musi byc eeprom zapodaj zdjecia ,jakie masz uklady w baterii?

Duris

cos zrobic zawsze sie da , niekoniecznie musi byc od HP moze byc OEM i bedzie polowe tansza

• #773 14 Gru 2009 21:07
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

waldek788 napisał:
    Jest tu tylu fachowców w temacie baterii i nikt nie wie co to za eeprom - 01M253 ?

Najprawdopodobniej jest to 24C01. Jak byś podał jeszcze jaki masz kontroler, to było by łatwiej stwierdzić.

• #774 14 Gru 2009 21:22
    waldek788
    Poziom 15  

do/ misiozol

Nie mam możliwości zrobienia zdjęcia w takim przybliżeniu ,żeby było widać oznaczenia tego eproma. Na płytce znajdują się układy -
    bq 2060ss , 4 x TPC8107 , CEF 271(8 nóżek) , 1414D , oraz układ 8-nóżkowy 01M253 , i w/g mnie on jest eepromem bo jego -2 nóżka to SDA , noga 3 to SCL ,połączone są odpowiednio :nóżka 2-ga (01M256) z 3-cią (bq2060) i nóżka 3-cia (01M256) z 2-gą (bq2060) . Sprawdzałem osobiście mierniczkiem. I tu problem bo nie wiem jaki eeprom ustawić w SBW ? Co by nie zablokować przypadkiem eepromu podczas metody prób i błędów .

• #775 14 Gru 2009 22:09
    misiozol
    Poziom 29  

w/g teori programowo ten bq2060 smiga na 24c02 albo 24c01 zalezy od konfiguracji a najprosciej mozesz zczytac przy pomocy icprog albo pony prog tylko musisz odlaczyc ogniwa i podac zasilanie z programatora , gdzies w pierwszej czesci widzialem taki najprostrzy programator

• #776 14 Gru 2009 22:42
    fabry983
    Poziom 1  

Cześć

Mam Dell D400 bateria prawdopodobnie martwy.
    Mam zastępuje komórka, ale problemem jest to, że mam 3 doprowadziła 1,3,5 migać.
    Parametr:

- Bq8011 + bq29310 + 24c01

- 11.1V / 3800 mAh

to złamane EEPROM:

Może mi pomóc rozwiązać ten problem eprom?

Fabry

Hi

I have a dell d400 battery apparently dead.
    I have replaced the cell but the problem is that i have 3 led 1,3,5 blinking.
    Parameter:

- bq8011 + bq29310 + 24c01

- 11.1V / 3800 mah

this is the broken eeprom:

Can help me to fix the eprom problem?

Many many thanks

Fabry

• #777 15 Gru 2009 14:35
    skaktus
    Poziom 37  

Laptop Acer 1300. Bateria 4 000 mAh, 14,4 V.

Wywalona baterie - napięcie 9,6 V. Battery Mon nie pokazuje ładowania (N/A)

Diagnoza - uszkodzone 2 ogniwa, reszta poprawnie i dobrze trzyma napięcie.

Pytanie:

Wsad zgrywać z układu oznaczonego : S24C0 ??

IcProg + programator standardowy na COM wystarczą ?

• #778 15 Gru 2009 16:06
    misiozol
    Poziom 29  

skaktus

24c0X , i tak wystarczy icprog albo ponyprog i standard na com

• #779 15 Gru 2009 17:21
    skaktus
    Poziom 37  

misiozol napisał:
    skaktus

24c0X , i tak wystarczy icprog albo ponyprog i standard na com

Dzięki za pomoc. "Pomógł" poleciał

Jak zgram wsad wrzucę na forum i poproszę również o reset.

Pozdrawiam !

• #780 16 Gru 2009 12:05
    BluePower
    Poziom 9  

Ok, zlutowałem sobie układ który proponowali na stronie SBW.
    Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Pod jakie piny teraz podłączyć moją baterię do niego?
    Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New
    Na ostatnim zdjęciu widać z lewej strony na płytce za pinem napis "P-".
    Zdrapałem resztę sylikonu i pojawiły mi się oznaczenia:
    P- TS RES SMC SMD P+

Pod które więc złącze podłączyć występujące na schmecie http://sbworkshop.com/i2c.jpg SCL, SDA ?