Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Maku 28 Gru 2009 22:19 442374 982
    Alana
    Poziom 37  
    Bateria numer 1:

obudowa 8 pin
    80AF
    0022A

obudowa 20pin
    M61040
    FP-CU9
    ZC1188

obudowa 48pin
    M37516
    M6A29

Bateria nr2:
    obudowa 48pin
    AS358D
    A37
    1241A

obudowa 28pin
    BH5740AFS
    130 1950

obudowa 8pin
    4614
    122

Wedlug rozpiski zwarlo sie data z thermal.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda
    grzewo1 napisał:
    Witam
    Mam taki problem, bateria w ogóle nie trzyma chociaż w xp pokazuje 27%. Jest to wartość stała od pewnego czasu, ani sie zwieksza ani zmniejsza. Po odłączeniu zasilacza laptop natychmiast się wyłącza. W batterymon są jakieś wartości, ale nic mi one nie mówią. Czy mógłby ktoś (właściwie to mam na myśli Jarob) powiedzieć czy da się jeszcze coś z nia zrobić.

Masz już dość niskie napięcie na ogniwach. Najprawdopodobniej przepalił się bezpiecznik lub sterownik się zablokował ze względu na różnice napięć na sekcjach. Tak czy inaczej, aby coś więcej powiedzieć trzeba baterię otworzyć i posprawdzać.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Krzyskor
    Poziom 10  
    Witam

Mam taki problem odnośnie mojej baterii TM00741 - 11.1V - 4000 mAh - 3,2A w laptopie Acer extensa 5220 sprzęcik ma niecałe 2 lata.

Akumulator trzymał przez pierwszy rok coś koło 2,5 godz przez następne 4 miesiące ok 1 godz, w tej chwili po pełnym naładowaniu trzyma jakieś 5 min. Często był pod pięty pod ładowarkę z włożonym akumulatorem ale po naładowaniu był odłączany zasilacz ale nie było to regułą.

Po rozebraniu aku. okazało się że jest 6 ogniw łączonych po dwa. Na pierwszym jest 4.05V drugi 4.09V trzeci 4.08v a na wyjściu 12,23v co mnie trochę zaskoczyło bo obudowie baterii napisane jest 11.1V

Na płytce są dwa układy

bq8030DBT bq29330

Proszę o pomoc jak może być przyczyna tak krótkiego działania baterii, czy może należy wymienić ogniwa czy może to wina układu.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New
    misiozol
    Poziom 30  
    Alana

teraz wskazane by bylo nawiazac polaczenie z bateria poza laptopem zgrac eeprom ,zresetowac i wgrac jak zgrasz zapodaj na forum napewno ktos zresetuje, mozna tez to zrobic przy pomocy sbw ale zapewne trzeba miec licencje

Krzyskor

zapewne masz ogniwa do wymiany albo jest licznik ladowan przekroczony dlatego tak krotko trzyma poki co ten uklad bq8030 jest nie do ruszenia
    misiozol
    Poziom 30  
    Na 378 , jesli wyswietla "adapter ok" znaczy ze palaczenie z interface-m jest pomyslne i czeka na dane z baterii, moze nastapic sytuacja ze uklad bedzie tak mowil ale ktoras z bramek bedzie uszkodzona i nie bedzie sie mogl polaczyc z bateria ale przewaznie wyswietla "adapter not found" , pin out tez moze byc niewlasciwy (ten ktory padalas ), mozesz sprobowac zrobic uklad z accplus niby to samo ale wydaje mi sie prostrzy w zrobienu i obydwa programy dzialaja na tym samym interface-ie jak sbw dziala to i accplus pujdzie na 7405
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    polonez15
    Poziom 33  
    Dlatego, że bardzo szybko ogniwo się przegrzewa i może nastąpić wyciek elektrolitu. Zgrzewanie jest punktowe i w bardzo szybkim czasie.
    grzewo1
    Poziom 9  
    jarob napisał:
    grzewo1 napisał:
    Witam
    Mam taki problem, bateria w ogóle nie trzyma chociaż w xp pokazuje 27%. Jest to wartość stała od pewnego czasu, ani sie zwieksza ani zmniejsza. Po odłączeniu zasilacza laptop natychmiast się wyłącza. W batterymon są jakieś wartości, ale nic mi one nie mówią. Czy mógłby ktoś (właściwie to mam na myśli Jarob) powiedzieć czy da się jeszcze coś z nia zrobić.

Masz już dość niskie napięcie na ogniwach. Najprawdopodobniej przepalił się bezpiecznik lub sterownik się zablokował ze względu na różnice napięć na sekcjach. Tak czy inaczej, aby coś więcej powiedzieć trzeba baterię otworzyć i posprawdzać.

Dziękuję Jarek za odpowiedź, w takim razie biorę się za majsterkowanie:))
    pozdrawiam
    grzegorz

Dodano po 5 [godziny] 44 [minuty]:

Rozebrałem bateryjkę i szok, nie mam pojecia gdzie przyłożyć miernik by zmierzyć napięcia na poszczególnych ogniwach. Jarek czy mógłbyś spojrzeć na zdjęcia i wskazać mi gdzie mam co pomierzyć? Elementy które są na płytce mają oznaczenia (bq2083DBT 51T CY4T),2X( 4407 BE6T97),7A SF 1 to chyba bezpiecznik, oraz ten układ z różową naklejką( niestey bez lupy nie potrafie odczytac symboli. Biorąc pod uwagę fakt ,że ogniwa są nietypowe to tylko pozostało mi sprawdzenie eepromu i bezpiecznika o ile jest to wogóle możliwe.
    Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New
    wojtek_cyru
    Poziom 11  
    Witam. Mam mam taką prośbę, posiadam wsad z baterii 8U443 jest to bateria z DEELa X200, pojemność 3600mAh, napięcie 7,4V, eeprom 24lc01. Czy ktoś mógł by go wyzerować ponieważ wymieniłem ogniwa?? Wsad jest załączeniu.
    misiozol
    Poziom 30  
    wojtek_cyru

twoj wsad jest niewlasciwy powinien miec 128b jesli masz 24lc01 a ma 373b zgraj jeszcze raz i podrzuc, jaki masz uklad ?
    wojtek_cyru
    Poziom 11  
    niestety ja ruskiego nie znam :) ale dzięki :) tylko ze ta bateria ma 3600mAh a nie 4400mAh, nazwie pliku jest 4400mAh, napięcie to 7,4V
    jarob
    grzewo1 napisał:
    Rozebrałem bateryjkę i szok, nie mam pojecia gdzie przyłożyć miernik by zmierzyć napięcia na poszczególnych ogniwach. Jarek czy mógłbyś spojrzeć na zdjęcia i wskazać mi gdzie mam co pomierzyć? Elementy które są na płytce mają oznaczenia (bq2083DBT 51T CY4T),2X( 4407 BE6T97),7A SF 1 to chyba bezpiecznik, oraz ten układ z różową naklejką( niestey bez lupy nie potrafie odczytac symboli. Biorąc pod uwagę fakt ,że ogniwa są nietypowe to tylko pozostało mi sprawdzenie eepromu i bezpiecznika o ile jest to wogóle możliwe.

7A SF 1 - to na pewno bezpiecznik i trzeba go sprawdzić

wyprowadzenia masz bardzo ładnie opisane: VG, VM, VH, VD. Poszczególne sekcje masz pomiędzy tymi wyprowadzeniami.
    ojciec81
    Poziom 9  
    Witam
    Jestem posiadaczem Laptopa Toshiba Satelite l25 . Jakiś czas temu pojawił się problem z baterią tzn rozładowała się podczas normalnej pracy komputera i już nigdy więcej się nie naładowała. Typ bateri PA34200-1BRS. W którym miejscu znajduje się bezpiecznik.
    DZIĘKI POZDRAWIAM
    zeg
    Poziom 1  
    Wymieniłem akumulatorki w laptopie, jak je zresetować żebym mógł je ładować, bo teraz nie mogę.
    Alana
    Poziom 37  
    Ok mam działający interfejs i SMB potrafi odczytać stan baterii poprzez SMbus ale z tego co widzę EEPROM-a nie odczytuje. Czy dobrze rozumiem że muszę się podpiąć bezpośrednio pod końcówki EEPROM-a i jak tak to jak to zrobić bezpiecznie? Odłączać ogniwa?
    gego
    Poziom 15  
    Alana napisał:
    Ok mam dzialajacy interfejs i SMB potrafi odczytac stan bateri poprzez SMbus ale z tego co widze EEPROM-a nie zczytuje. Czy dobrze rozumiem ze musze sie podpiac bezposrednio pod koncowki EEPROM-a i jak tak to jak to zrobic bezpiecznie? Odlaczac ogniwa?

Jak zczytywałem układ 80AF to najpierw odłączałem elektronikę od ogniw (od + do -_ potem trzeba wylutować pamięć 80AF podlutować się pod wszystkie 8 nóg, zgrać wsad i zamieścić tutaj na forum.
    Jak już będzie wsad poprawiony to wgrać go no pamięci, rozładować żarówką 12V pakiet i pozostawić na jakiś czas aby zrównoważyć napięcie na wszystkich ogniwach. Muszą być identyczne napięcia. Jeśli występują różnice to rozładuj żarówką poszczególne pakiety tak aby uzyskać jednakowe wartości na wszystkich. Po tym zabiegu lutujesz elektronikę w kolejności od - do +.
    Potem wkładasz baterie do laptoka i ładujesz na wyłączonym ze 4 godziny przynajmniej.
    Mihó
    Poziom 27  
    Nawiązując do mojej wcześniejszej wypowiedzi (26.12) zamieszczam wsad od laptopa Fujitsu Siemens Amilo A7620, a w nim BQ2060A i pamięć 24A02. Typ baterii to 755XX5, a jej pojemność to 4000mAh przy 14,4V. Proszę o wyzerowanie
    krzysjaw
    Poziom 14  
    bateria w dell 1520 85 Wh model FK 890 po podłączeniu miga kontrolka pomarańczowa 4 razy i niebieska raz i tak w kółko. podobno oznacza to uszkodzenie baterii, ale bios i win pokazują że bateria jest ok. Nie jest ładowana, choć raz mi się udało tzn wczoraj załapała i naładowała się do pełna trzymała 3godz ale po rozładowaniu i podłączeniu do sieci znowu zaczeła mrugać kontrolka raz na niebiesko i 4 razy na pomarańczowo. Wewnątrz baterii na płytce znalazłem takie elementy BQ8030DBT, BQ29330, TPC8018, Q5AG2 003, 12AH3. Kombinował ktoś już z taka baterią jest to do ruszenia? Jak oznaczony jest eprom w tej baterii? Z góry dziękuję za podpowiedzi
    grzewo1
    Poziom 9  
    jarob napisał:
    grzewo1 napisał:

7A SF 1 - to na pewno bezpiecznik i trzeba go sprawdzić

wyprowadzenia masz bardzo ładnie opisane: VG, VM, VH, VD. Poszczególne sekcje masz pomiędzy tymi wyprowadzeniami.

Zmierzyłem napięcia pomiędzy VG i VM=4,00 i VH i VD=4,15 oraz między VG i VD=8,09
    Bezpiecznik przewodzi. Może masz jakieś sugestie?
    Która to jest ta pamięć którą trzeba resetować.
    pozdrawiam
    grzegorz
    TomLib
    Poziom 19  
    Witam, mam pytanie czysto teoretyczne. Mam laptopa Toshiba Tecra 8000 (nawiasem mówiac chyba jeden z ostatnich produkowanych niezniszczalnych lapków). Laptop służy mi głownie do "interfejsow" diagnostycznych samochodów. Mój problem polega jednak na tym że w lecie bateria trzyma 1-1.5h normalnego użytkowania a w zimie (przy temp bliskich 0) na full naladowana wytrzymuje praktycznie kilka minut. Podejrzewam że jest jakieś zabezpieczenie termiczne. Czy orientuje się ktoś jak można się tego pozbyć? Chyba ze jest to naturalna reakcja ogniw w co szczerze watpie... Bateria fabryczna, od nowości lapka.

Z góry dzieki za wskazówki
    keseszel
    Poziom 26  
    Czy układ S8233AF jest odpowiednikiem BQ? Tzn. nie dosłownym, ale pełni podobną rolę? Większość postów dotyczy BQ. Bateria z Fujitsu E6540. Są 2 układy scalone .Wspomniany S8233AF i S24C02(EEPROM)
    misiozol
    Poziom 30  
    TomLib

jest to naturalne zachowanie ogniw wynikajace ze zuzycia i spadku temperatury

keseszel

nie, nie spelnia to takiej samej roli jak BQ jest to "secondary" albo "primary protection" w zaleznosci od zastosowania ,czasami w prostrzych modelach bateri moze byc uzyte bez BQ badz jakiego kolwiek innego mikrokontrolera , w zaleznosci od konfiguracji moze zablokowac cala baterie ( oraz siebie ) jesli napiecie spadnie do zera ( odlaczenie ogniw)
    mariuszborek
    Poziom 2  
    Czy da się coś zrobić z baterią HP HSTNN-DB75 (4860mAh) dodam że ogniwa są ok a po prostu nie chce ładować pewnie ze względu na eprom. (ładuje się do 40% i koniec)
    keseszel
    Poziom 26  
    Czy "naprawa" takiej baterii polegająca na wymianie ogniw i przeprogramowaniu S24C02 jest łatwiejsza niż baterii posiadającej elektronikę z BQ? Żadnych innych układów nie zidentyfikowałem. Tylko S8233AF i S24C02.
    jarob
    grzewo1 napisał:
    Zmierzyłem napięcia pomiędzy VG i VM=4,00 i VH i VD=4,15 oraz między VG i VD=8,09
    Bezpiecznik przewodzi. Może masz jakieś sugestie?
    Która to jest ta pamięć którą trzeba resetować.
    pozdrawiam
    grzegorz

Z tego co widzę masz zerowe napięcie na jednej sekcji pomiędzy VM i VH.

W tej sytuacji masz do wymiany ogniwa. Trochę jest kłopot ze zdobyciem płaskich ogniw. No ale moż się uda, albo może masz tyle miejsca i okrągłe się zmieszczą.