Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

Maku 03 Sty 2010 21:28 442485 982
    misiozol
    Poziom 30  
    odnosnie zdobycia plaskich ogniw , to znalazlem kilkudziesieciu wiekszych producentow na swiecie i sie okazalo ze nie sa zainteresowani sprzedaza na mala skale tylko w setkach to sprobowalem z innej strony zeby wyslali probki i wyszlo ze wysylka jest drozsza niz ogniwa koszt sztuki to okolo 4-5$ potrzebowalem 12 wiec koszt 54$ a przesylka 65$ , w kazdym przypadku powiedziano mi ze jest przesylka do 1kG i tyle kosztuje bo jest to przesylka niebezpieczna :) , 2 nowe baterie z ebay-a wyszly 2/3 ceny ogniw z transportem
  • IGE-XAOIGE-XAO
    mmaacckkii
    Poziom 13  
    Witam serdecznie forumowiczów , zwracam się do fachowców w dziedzinie baterii laptopów i ich regeneracji , wiem że temat jest wałkowany dość sporo natomiast ja jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o te sprawy , naczytałem się wszelkich postów na elce na temat regeneracji oraz całej zabawy ze sprawdzaniem baterri laptopa ale im więcej czytam tym bardziej jestem głupi i nie bardzo wiem jak temat ugryźć. Proszę kogoś kto jest dobry w tym temacie o pomoc i wyjaśnienie moich wątpliwości.

Sprawa wygląda tak posiadam Dell-a d520 z roczną baterią o symbolu M9014 bateria pojemności 4800 mAh / 56Wh sam ją zamordowałem trzymając lapka praktycznie cały czas pod prądem i często dołodowywałem gdy miała jakieś 70% naładowania , wiem mój błąd :( natomiast po naładowaniu do pełna owej baterii program BatteryMon wyświetla mi ze bateria jest naładowana w 309% :O i z tego co widzę pomieszała jej się pojemność Design Capacity jest 4800 mAh czyli ok natomiast problem jest z opcją Full charge capacity po naładowaniu do full jest 1556 mAh (dużo za mało) Current capacity pokazuje 4810 mAh i wnioskuje ze tu jest kłopot za mały Full Charge ustawiony i przez to bateria trzyma ok 20-30 minut :(
    oto screen tej bateryjki

Tu moje pytanie do fachowców czy wystarczy reset wsadu pamięci eeprom , czy w tym modelu bateri jest to wykonalne i czy któryś z kolegów jest to w stanie zrobić jak wyśle zawartość ??
    czy jest możliwość resetu licznika ładowań w tej baterii ?

--------------------------------------------------------------------------------
    I sprawa nr.2
    bateria symbol 4R084 Li-polymer 4320 mAh / 48 WH w gnieździe Multibay problem z nią taki ze nie bardzo chce zacząć się ładować czasem zaskoczy za pierwszym razem czasem za trzydziestym podłączeniem ładowarki ,zauważyłem ze największy kłopot jest jak rozładuje się do minimum w tedy nie chce wystartować zachowuje się tak:
    po podłączeniu ładowarki pokazuje na zielono ładowanie przez około 30 sekund po czym zaczyna migać 4 razy czerwono 1 zielono i tak w kółko za którymś podłączeniem ładowarki naładuje się normalnie i trzyma około 1 godziny pracy lampką .
    w pełni naładowana po naciśnięciu przycisku kontroli na baterii zapala 5 lampek , przy dłuższym przytrzymaniu (test) również zapala się 5 lampek ale gdy bateria jest rozładowana (do stanu w jakim miga kontrolka 4 razy czerwony 1 raz zielony przy ładowaniu) zdarzyło mi się kilka razy ze zamiast 5 lampek zapaliły się 1,3,5 (na tescie)

screen z 2 baterii i ty chyba tez jest jakiś delikatny problem z pojemnościami

- czy to oznacza ze licznik ładowań jest już wykorzystany mimo ze czasem zaskoczy i normalnie się naładuje ?
    - czy da się ją zreanimować ??? przez edycję wsadu pamięci ??
    - czy jest możliwość resetu licznika ładowań w tej baterii ?

Dodam tylko ze kilku krotne rozładowanie baterii oraz jej ładowanie do pełna nic tu nie zmieniło w obu przypadkach :(

Serdecznie proszę o pomoc

Zdjęcia dodajemy za pomocą przycisku "Dodaj obrazek" - popraw. mat_ed
    Poprawione :)
    mariuszborek
    Poziom 2  
    Tak naprawde to czytając wszystkie tematy i posty na temat regeneracji baterii doszłem do wniosku że łatwiej,taniej oraz szybciej jest sobie kupić nową :D
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda
    mariuszborek napisał:
    Tak naprawde to czytając wszystkie tematy i posty na temat regeneracji baterii doszłem do wniosku że łatwiej,taniej oraz szybciej jest sobie kupić nową :D

Łatwiej - na pewno;
    Szybciej - a to już nie jest takie pewne;
    Taniej - z tym się nie zgadzam.

Dodano po 3 [minuty]:

mmaacckkii
    W pierwszej baterii na pewno jest wsad do poprawienia, a ogniwa do sprawdzenia. Czy da się to zrobić, należy sprawdzić na jakich układach jest zrobiony sterownik baterii.

W drugiej baterii masz do wymiany ogniwa, a potem trzeba zresetować wsad.
    mmaacckkii
    Poziom 13  
    Jarob dziękuje za szybką i rzeczową odpowiedz :)
    Czyli otwieram obie baterie i sprawdzam co tam w środku siedzi , zrobie fotki elektroniki i wrzuce na Elke.

Pozdrawiam :)
    jankes1512
    Poziom 9  
    Witam, ja też sie podepne do tematu a mianowicie czy może ktoś rzucic okiem na mojego bina, mam della D600 i chyba przekroczyłem liczbe ładowań. Za pomoc z góry dzięki.Eprom 24c01, typ C1295, pojemnośc 4700mAh.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Roisas
    Poziom 2  
    Witam, posiadam netbooka acer aspire one a0a 150, bateria nie jest wogóle wykrywana. Maleństwo chodzi na samym zasilaczu:( rozebrałem beteryjkę i ze zgrozą stwierdziłem że ktoś już to kiedyś zrobił-ucięte termistorki przy ogniwach!- nie wiem czy bez tych elelmentów bateryjka nie jest wykrywana??Wszystkie elementy są zalane jakąś szarą gumą/pianką ciężko ją usunąć.Napięcia na poszczególnych ogniwach lecąc od plusa 2,39 do 2,40v drugie 2,58v trzecie 2,64 bateryjka wabi się UM08A52 10.8v 2900mAh. nie mam pojęcia jak naładować ogniwa(zwykła ładowarka do akumulatorków??) nie posiadam nawet pełnej podstawowej wiedzy jeśli chodzi o elektrotechnike ale proszeo pomoc:)
    waldek788
    Poziom 15  
    A o co chodzi z pozycją "Alert Levels " w odczycie z baterymon-a. Za co te wartości są odpowiedzialne? I pos jakim adresem się to znajduje we wsadzie?
    jankes1512
    Poziom 9  
    misiozol serdeczne dzięki, pozdrawiam
    kavma
    Poziom 21  
    Witam
    Posiadam Della Latitude D400
    Akumulator jest ładowany do poziomu 100%
    Zasilacz (oryginalny) jest wykrywany przez BIOS
    Problem jest w migotaniu diody ładowania akumulatora.
    Dioda miga w cyklu: 5x pomarańczowo / 1 raz zielono niezależnie od stanu naładowania ogniwa (nawet 100%)
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    mmaacckkii
    Poziom 13  
    kavma mam dokładnie to samo i koledzy podpowiedzieli (kilka postów wyżej) ze zużyte ogniwa w baterii , czeka Cię regeneracja baterii albo wymiana na nową :(
    rudiksam
    Poziom 17  
    majk napisał:
    Witam

poproszę o reset wsadu 24c01 Bq8011 4400 mAh 10,8 V

dziękuje

size error. правильно считайте еепром
    misiozol
    Poziom 30  
    majk

twoj wsad jest niekompletny brakuje 2 ostatnich bitow powinien miec 128 a nie 126
    scuzz
    Poziom 16  
    Witam
    Czy baterię w lapku Compaq evo n410c (model bat pp 2070) da się zresetować ?Z góry dziękuje za odpowieć
    jarob
    Musiałbyś podać na jakim sterowniku jest oparta elektronika baterii. Bez tego nie umiem odpowiedzieć.
    Nomikos
    Poziom 10  
    marsjan155 napisał:
    misiozol napisał:
    marsjan155

zajzyj tutaj "Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New "strona 44 tam masz opisane co i jak, a uklad masz max1781

2 osoby pisalo o ta baterie ale nie wyjasnilo sie to nie odpisal nikt nic a wyczytalem ze nie ma sposobu na odblokowanie ukladu?
    rozladowac poszczegolne pary zarowka? wiem ze nie powinny miec mniej niz 3V i nie nalezy odpinac wszystkich naraz i naladowac poza ukladem?
    uklad niby sam wykryje zmiane czy to nie ten
    czy jesli odczytalbym wsad i wgram przerobionego to odblokuje?
    czytalem poczatek itp ale niewiele dowiedzialem sie o tym max1781 na google tez niewiele tego jest ;/

Max1781 jest tam aż 108 stron :)
    mmaacckkii
    Poziom 13  
    Poproszę o reset wsadu bateria Dell type: 4R08 Li-Polymer 11.1v 4320 mAH pamięć 24c01 układ sterujący BQ8011

screen z full naładowanej baterii

SBW po wczytaniu eeproma pokazał że to bateria Lit-Ion a na obudowie jest Lit-Polymer bateria nie była otwierana wcześniej więc nie wiem o co chodzi.
    waldek788
    Poziom 15  
    Panowie . Posiada ktoś z Was wyzerowany wsad do baterii FS Amilo D - BTP-44A3 / 14,8V , 5880mAh.Sprawa jest tego typu ,że mam wyzerowany wsad i niby wszystko jest lepiej bo laptop pracuje ok 30 min na baterii . Problem jest taki że , po naładowaniu do 100 % - laptop pracuje ok 3min. i wskaźnik zużycia baterii spada gwałtownie do 3% , następnie po nastepnych 5 minutach pokazuje już 0% . Pomimo tego laptop jescze działa ok 20 min . Ogniwa sprawne fizycznie ( sprawdzalem każde z osobna - 12 szt.)
    Co może być nie tak ?
    mmaacckkii
    Poziom 13  
    misiozol dziękuje Ci bardzo , sprawdzę jak teraz będzie się zachowywać , wsad jest na pewno od tej baterii , bateria nie była nigdy otwierana ja pierwszy ją otworzyłem więc nie sądze aby mogło coś być nie tak , zdziwiło mnie tylko to że na baterii jest napisane LI-Polymer a wsad po wczytaniu do SBW pokazuje LI-JON , BATTERYMON z kolei nie pokazuje nic odnośnie składu baterii. Może ktoś z kolegów dysponuje wsadem do takiej bateryjki w celu porównania ?!?

dla przypomnienia dane z baterii:
    Dell type: 4R08 Li-Polymer 11.1v 4320 mAH pamięć 24c01 układ sterujący BQ8011
    mmaacckkii
    Poziom 13  
    Temat kolejnej baterii tak wygląda screen

ogniwa sprawne wygląda na to że trzeba wsad zresetować tylko czy to możliwe , w środku są układy :
    BQ29311PW
    BQ20853BT

i coś co przypomina eeprom CEJ G61 (czy to moze być eeprom i jaki ??)
    tak wygląda elektronika

znalazłem ze układ BQ2085 ma wewnętrzną pamięć , może ktoś podpowiedzieć jak się do tego zabrać aby ją poprawnie odczytać ??
    mam programatory Picco-Gal oraz Willem (coś z tym zrobie)
    Czy muszę go wylutować czy jakoś się do niego podpiąć , proszę i instrukcje jak dla debila :) lub blondynki

faraway.pl
    Poziom 16  
    Na stronie 27 umieściłem mój post ze zdjęciami baterii od Acera, na pewno któryś z panów ma pojęcie jak tam dołożyć brakujące ogniwa, Jeśli by ktoś zechciał poświęcić chwilę żeby mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny.
    jarob
    mmaacckkii napisał:
    Temat kolejnej baterii

ogniwa sprawne wygląda na to że trzeba wsad zresetować tylko czy to możliwe , w środku są układy :
    BQ29311PW
    BQ20853BT

i coś co przypomina eeprom CEJ G61 (czy to moze być eeprom i jaki ??)
    tak wygląda elektronika

To nie eeprom, tylko secondary protection

Cytat:
    znalazłem ze układ BQ2085 ma wewnętrzną pamięć , może ktoś podpowiedzieć jak się do tego zabrać aby ją poprawnie odczytać ??
    mam programatory Picco-Gal oraz Willem (coś z tym zrobie)
    Czy muszę go wylutować czy jakoś się do niego podpiąć , proszę i instrukcje jak dla debila :) lub blondynki

Nic nie trzeba wylutowywać - nawet ogniw nie należy odłączać jeśli są sprawne.
    Aby go zresetować podpina się baterie pod złącze SM-Bus do interfejsu I2C, tak samo jak do odczytania parametrów baterii. Następnie trzeba mieć pełną lub czasową wersję jednego z programów (SBW lub be2works). Uruchamiamy ten program i w nim resetujemy wsad na zakładce mikrokontroler z wewnetrzną pamięcią flash.
    mmaacckkii
    Poziom 13  
    interfejs mam tylko problem z komputerem bo nie mam potru LPT w żadnym z kompów a przez adapter USB-LPT nie bardzo działa :(

Jakiś inny pomysł jak to odczytać lub zresetować ?
    MAC'KI
    Poziom 10  
    Posiadam działającą (niestety tylko 15 minut) baterię do Dell Inspiron 4100 (75UYF, 14,8V 3800 mAh), odczytałem nazwy scalaków i są to MS37516 i 80AM. Dzięki wszystkim cennym wskazówkom z tego tematu, zmontowałem programator na LPT (wydaje się działać OK) i mogę się połączyć z baterią, oraz odczytać jej dane w SBworkshop (read battery) i ACCplus, jednak nie mogę ani zczytać zawartości romu do pliku, ani tym bardziej wgrać "naprawionego" wsadu (znalazłem na forum wsad z identycznej baterii). Nie działa też reset w SBworkshop. W związku z tym mam pytanie - proszę o krótką odpowiedź, a nie odsyłanie do wyszukiwarki, bo naprawdę przeczytałem praktycznie w całości oba tematy o bateriach (po 40 stron każdy) :).
    Czy taką baterię jaką posiadam, można zresetować w programie SBworkshop (demo) bez rozbierania obudowy i odłączania ogniw (podłączenie zgodne z ze schematem dołączonym do SBworkshop)?
    misiozol
    Poziom 30  
    wersjami demo nic nie zrobisz poza odczytem