Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw New

06 Cze 2009 11:20 442485 982
  • Poziom 2  
    Witam, wczoraj odmówiła mi współpracy bateria w laptopie E-System 3102 (taki polski Advent czy inne Hesse). Parametry baterii: 2000mAh, 14.8V model: L51-4S2000-C1S2. Laptop ma już ponad rok, a ostatnie 2 tygodnie przeleżał w szafie. Laptop nie rusza na baterii, tylko na zewnętrznym zasilaczu. Przy pierwszym włączeniu BatteryMon pokazywał napięcie na baterii 4.3V, od tego czasu (około 14h) napięcie zdążyło skoczyć do 10,8V, niestety w żaden sposób nie zmienił się poziom naładowania baterii (0%). Jakieś sugestie? Ewentualnie mógłby ktoś rozpisać kosztorys ile by wyszła samodzielna regeneracja takiej baterii?

Z góry dziękuje.

To jest nowy temat ponieważ stary osiągnął już 45 podstron!
    Kontynuacja starego tematu jest tu: Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw Old
    mat_ed
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 13  
    A jeśli będe miał mniejszą pojemność ogniw to nic sie nie stanie?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nic się nie stanie, po przeprowadzeniu kalibracji elektronika ustawi odpowiednią wartość
  • Poziom 13  
    Po kalibracji w biosie mam wear level 88%. Ogniwa mam od znajomego. To może być ich przyczyna? Czy coś źle wgrywam do eepromu?
    Coś dziwnie szybko ta kalibracja Tobie poszła.

wykonuje się ją przez kilka cykli, a jeden cykl to pełne naładowanie i rozładowanie. Powinno Ci to zająć co najmniej kilkanaście godzin.

Podaj dane z BatteryMona lub SBW, bo to z biosu nic mi nie mówi.
  • Poziom 13  
    SBW nie "czyta" tej baterii. Załączam screena z battery info.
    Może i faktycznie ogniwa nie są w dobrej kondycji. Mierzyłeś napięcia na poszczególnych sekcjach po naładowaniu i po rozładowaniu?

Nie powinny się różnić o więcej niż 0,05 V
  • Poziom 10  
    Witam
    Jaki użyć programator do czytania EPROM w baterii do toshiba
    zajduja sie tam takie układy BQ80201dbt i BQ29312PW
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam kolejny problem. Zrobiłem programator ze strony: Ładowanie baterii w laptopie - Regeneracja ogniw Old str.45 i niestety nie działa. Nie używam kabla po prostu programator wpinam pod kompa i nic. Może jak się nie używa kabla to trzeba to jakoś inaczej zlutować. Ja lutowałem tą wtyczkę od strony tych bolców, co wystają do lutowania(zrobiłem zdjęcie). Może powinienem patrzeć jak lutuje na ta końcówkę od tej strony, co się wpina do komputera???
    Jeszcze jedna rzecz. Włożyłam nowe ogniwa w miejsce starych przy pierwszym razie nie ładowało ich a kontrolka na laptopie święciła na zielono jakby były naładowane 100% ale jak wyciągnąłem zasilanie laptop padł.
    Nowe ogniwa wyładowałem żarówka 21w bez elektroniki, bo chciałem sprawdzić czy są dobre i czy nie wcisnęli mi jakiś starych. Trzymały ponad 3h zanim się napięcie spadło do 3v na ogniwo wiem ze nie powinno się je rozładowywać. Cały komplet ogniw miał napięcie 12,50v Po ponownym włożeniu nowych ogniwa laptop nie chce ich ładować. Jak wkładam zapala się na pomarańczowo dioda na 5 sekund laptop rozpoznaje baterie, po czym dioda gaśnie nie świeci się ani na pomarańczowo ani na zielono. Z powrotem włożyłem stare to samo dioda zapali się chwile na pomarańczowo i tyle .?? Co jest grane? Odłączyłem ogniwa jak było opisane wcześniej w odpowiedzi na mój post. Coś zepsułem w elektronice??Jak to ruszyć? Bo laptop nawet sekundy nie chodzi na baterii.

Witam, ja też mam programator wpięty bezpośrednio do kompa. Wszystko działa jak należy. Na złączu powinny być opisane numery pinów. Podłączasz do tych samch pinów jak na schemacie.

Co do drugiego problemu - sprawdzałeś bezpieczniki w baterii?
  • Poziom 18  
    Oto mój wsad (zczytany po wielu katorgach..).. Jeżeli ktoś mógłby go obejrzeć i ewentualnie poprawić byłbym wdzięczny..

napięcie: 14,8V
    pojemność: 4400 mAh
    model: N330N3
  • Poziom 10  
    nie sprawdzałem. Jestem zielony w tej kwestii- chodzi mi o tą całą elektronikę co znajduje się na płytce. Podeśle zdjęcie może ktoś zaznaczył bi mi czego mam szukać. albo bynajmniej mi powie jakie oznaczenia mają te bezpieczniki. Byłbym bardzo wdzięczny.

• Poziom 13  
    Mam problem ze znalezieniem nowych ogniw do baterii DELL C600. Łączna pojemność ogniw to 3800 mAh. Bateria po rozładowaniu już się nie daje naładować (mruga pomarańczowa dioda), a wcześniej trzymała godzinę godziny po mimo, że było 0% baterii. Czyli będzie trzeba zrobić restart eepromu ? Bateria ma uszkodzone jedną parę ogniw tzn. na 3 parach ogniw jest napięcie +/- 4,04 (są rozładowane) a na jednej parze jest 0,400V. Co ciekawo po przystawieniu miernika do biegunów ogniw napięcie bardzo szybko spada do 0,100V.

W związku z tym mam pytania.

1. Gdzie mogę kupić takie ogniwa (3,7V 3800 mAh) bo nigdzie ich nie znalazłem. (są mniejsze pojemności do max 2200 mAh)

2. Jak mogę w prosty sposób zrobić restart eepromu baterii i który układ wymontować ?

3. Mam baterie z drugiego laptopa, która trzymała 4h i po włożeniu do mojego laptopa też przestało już ją ładować :(. Czy to znaczy, że coś jest padnięte na płycie głównej ?
    mimek1 zaznaczyłem Tobie bezpieczniki na zdjęciu.

• Poziom 10  
    Dzięki jarob za szybką odpowiedź. sprawdziłem te bezpieczniki i na 7A SF nie ma przejścia, czyli jest zepsuty. Wiec co z nim mam zrobić?? Wymienić na nowy????

forte39
    nie mogę otworzyć linku. narazie spróbuje poprawić ten co wykonałem może będzie działał. używałem programu SBW. a jak mi sie nie uda to zamówię sobie na allegro programator za 15 zł tylko musze sie dowiedzieć czy napewno będzie sie nadawał.
  • Poziom 18  
    do mimek1

jak dobrze podłączysz piny to będzie działał w SBW i AccPlus. ja musiałem drugą wersję złożyc bo mam SBW w demo wersji i nic zapisać nie mogłem..
  • Poziom 11  
    Witam mam baterie od dell c610 14,8v 3800mah i mam pytania:

1. czy wymienić wszystkie ogniwa czy tylko te zużyte?
    2. jakie ogniwa dokupić ile wolt i jaka pojemność tak aby pasowały do siebie?
    kulek855 napisał:
    Witam mam baterie od dell c610 14,8v 3800mah i mam pytania:

1. czy wymienić wszystkie ogniwa czy tylko te zużyte?
    2. jakie ogniwa dokupić ile wolt i jaka pojemność tak aby pasowały do siebie?

Wymienia się zawsze komplet ogniw, ze względu między innymi na brak odpowiedzi na drugie Twoje pytanie w przypadku gdybyś chciał wymienić tylko ogniwa zużyte.

Do Twojej baterii musisz kupić 8 ogniw Li-ion 3,7 V 2000 mAh lub 2200 mAh.

Dodano po 3 [minuty]:

mimek1 napisał:
    Dzięki jarob za szybką odpowiedź. sprawdziłem te bezpieczniki i na 7A SF nie ma przejścia, czyli jest zepsuty. Wiec co z nim mam zrobić?? Wymienić na nowy????

Najlepiej by było go wymienić, ale zdobyć taki w sklepie to cud.
    Niektórzy proponują zewrzeć nogi prądowe, przy jednoczesnym wylutowaniu tranzystora sterującego grzałką (podłączonego do trzeciej nogi).

Inna sprawa, że jak ten bezpiecznik się przepala, to często jest też zablokowany wsad.
  • Poziom 11  
    Jeszcze mam pytanie czy ktoś z Was będzie umiał zresetować wsad z mojej baterii bo nie wiem czy jest sens kupować ogniwa:

Bateria do dell c610 14,8v 3800mah, typ 75uyf

miniaturka z nazwami scalaków:
    Zresetować potrafię. Odblokować niestety nie.

Więc jeśli bateria do samego końca działała chociaż przez chwilkę, to da radę naprawić.
  • Poziom 11  
    Tzn? teraz jest całkowicie wyładowana i nawet sekundy nie działa..
    kulek855 napisał:
    Tzn? teraz jest całkowicie wyładowana i nawet sekundy nie działa..

Jeśli przed rozebraniem baterii ładowała się chociaż trochę i potem trzymała chociaż chwilkę, to da się ją zregenerować.
  • Poziom 11  
    Hm czyli w moim przypadku sie nie da, szkoda ale dzięki serdecznie za informacje pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Witam!
    Dopiero się zarejestrowałem ale na forum elektrody siedzę już od dłuższego czasu.

Chciałbym aby ktoś podsumował te przeszło 90 stron postów o baterii laptopa.

1. Jak i czym najlepiej ładować poszczególne ogniwa ? (zwykłe podłączenie ładowarki 5v może uszkodzić ogniwa przez przeładowanie).
    2. Co należy wyjąć/odlutować i jak to przymocować (oraz do jakiego) programatora ?
    3. Jakim programem sczytać dane eepromu ?

Najlepiej jakby ktoś mądry napisał 1 wielką recenzję na ten temat i aby moderacja podwiesiła go na górę.
    Czytam już 30 stron i ciągle to samo w kółko a nie mogę znaleźć w jednym miejscu konkretów ...
    kulek855 napisał:
    Hm czyli w moim przypadku sie nie da, szkoda ale dzięki serdecznie za informacje pozdrawiam.

Nie, powiedziałem, że jeśli nie trzymała, to się nie da. Tylko, że w takim razie może się nie dać - szanse 50%
  • Poziom 18  
    Do kol. jarob:

Witam.. czy kolega może mógłby zerknąć na mojego "bina"? ja w nim nic "nie tak" nie widzę..:/ (chyba że wzrok mi szwankuje..) Byłbym niezwykle wdzięczny.. chwilowo mam większy problem bo usmażyłem bq2060.. jak to zwykle bywa "niechcący"..:/ może miałby ktoś w zapasie?..