Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie obwodu szeregowego RC

bodzio09 13 Jun 2009 23:51 2187 2
    bodzio09
    Level 9  
    Witam, na zajęciach laboratoryjnych badaliśmy obwody RC, zmieniając pojemność kondesatora i rezystancję. Mierzyliśmy spadki napięcia na poszczególnych elementach i kąt fi.
    Przykladowe dane:
    f=5,03 kHz
    Uz=2,2V (zasilające)
    R=200 Ohmów
    C=1000nF

na podstawie tych danych muszę obliczyć wartości teoretyczne spadków napięć Ur i Uc oraz kąty: fi, fi(r), fi(c). Przypuszczam ze to jzadanie jest banalne, moja wiedza jest jednak na tyle ograniczona że nie potrafię tego zrobić.
    Będę wdzięczny za każdą wskazówkę

Zmierzone wartości to:
    Ur=1,3V
    Uc=1,8V
    fi r= 58
    fi c=34

pozdrawiam
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zastanawiam się jakim cudem w obwodzie równoległym wyszły ci różne napięcia na R i C, przecież to te same zaciski ???

Narysuj obwód pomiarowy i gdzie co mierzyłeś ...
    bodzio09
    Level 9  
    Rzeczywiście, teraz mi się przypomniało że R i C były połączone szeregowo i podpinaliśmy najpierw do jednego, a potem do drugiego oscylator z którego odczytywaliśmy Ur, Uc, a także fi(r) i fi(c). Przepraszam za wprowadzone zamieszanie.

Podsumowując: mam połączone szeregowo rezystor i kondensator oraz źródło napięcia przemiennego, mając dane:
    Uz=2,2 V (zasilające),
    f=5,03 kHz,
    R=200 Ohm i
    C=100nF
    muszę wyznaczyć teoretyczne wartości Ur i Uc oraz fi(r) i fi(c), aby porównać je ze zmierzonymi.
    Muszę też narysować wykres wskzowy chyba z Uz,Ur i Uc
    Rysując ten wykres przyjmę że Uz ma fazę 0, to pozniej jak mam np:
    fi(r)=56, a fi(c)=34, to ktry z nich mam dać w górę a który w dół (bo kąt między nimi jest 90)?

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Temat już nieaktualny, poradziłem sobie ;)
    Rzeczywiście okazało się to dość proste zadanie

Starczy obliczyć impedancję obwodu Z (pierwiastek z sumy kwadratów reaktancji Xc i R), gdzie reaktancja kondesatora Xc=1/(2*PI*f*C), a opór rezystora= R

Z tego wyliczyłem prąd I=Uz/Z

później Ur=R*I, Uc=Xc*I

co do kąta to tg(fi)=-Xc/R

Na wykresie wskazowym napięcie na rezystorze jest zgodne w fazie z prądem, a napięcie na kondesatorze jest opoźnione o 90 stopni

pozdrawiam