Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiany w kicie AVT-1522

14 Cze 2009 00:25 8158 6
 • Poziom 43  
  Witam, w tej dziedzinie raczej jestem raczkujący.
  Wspomniany kit pokazał się w maju tego roku w EP (regulowany stabilizator impulsowy 0-25V, 0-5A). Chciałbym go wykorzystać jako wstępny regulator napięcia jednak Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie dobrano dławik L1 (50µH/10A). Czy wybrano największą wartość? Sam chciałbym zasilając napięciem ok 35-38V uzyskać na wyjściu ok 4-34V (dalej zakładam zwykły, szeregowy stabilizator). Sugerując się stroną http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/abw_smps_e.html , kartą katalogową TL494 (prosty arkusz w Excelu) i resztą danych (tj częstotliwość 77kHz i prądem wyjściowym do 5.5A) wychodzą rożne wartości indukcyjności, najniższe dla skrajnych napięć wyjściowych a największe w okolicach połowy napięcia wyjściowego (od ok 21,2µH do ok 57,1µH). Przy mniejszych obciążeniach relacja jest podobna jednak wyniki są większe. Schemat układu załączam poniżej:
  Zmiany w kicie AVT-1522
  Czy dławik warto wykonywać na rdzeniu jak w zestawie (żółty toroidalny) czy może lepiej pokusić się na coś zgodnie z sugestią wyżej wspomnianej strony? - rdzenie E, ETD.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Indukcyjność liczona na stronie wynika z określonych założeń = czyli stałych warunków pracy. Licząc dla układu regulowanego szukasz warunku najgorszego. W przypadku step-down będzie to napięcie w samym środku zakresu i wyliczoną indukcyjność traktujesz jako minimalną.
 • Poziom 43  
  A jak się to ma dla niższych prądów? Mimo, iż obliczenia wskażą większą wartość lepiej dać taką jak dla max prądu wyjściowego?

  Dzięki :!:
 • Poziom 42  
  Tak jak napisałem wcześniej - liczysz dla najgorszego przypadku. Oczywiście z zachowaniem rozsądku. Musisz pamiętać o tym, że z samej zasady zasilacze impulsowe słabo nadają się na regulowane w szerokim zakresie.
 • Poziom 43  
  No właśnie nie chcę regulacji w pełnym zakresie, zwłaszcza w dolnej części.

  Jeszcze jedno pytanie - dając na wyjściu klasyczny stabilizator, mam dać na jego wejściu jakąś większą pojemność filtrującą (która obciąży też przetwornicę) czy w zupełności wystarczy ona za transformatorem i prostownikiem a to co jest w kicie wystarczy w zupełności?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Pomiędzy przetwornicą a stabilizatorem nie ma sensu zwiększać pojemności. Natomiast na wejściu przetwornicy warto dodać trochę.
 • Poziom 43  
  Dzięki za pomoc :!: