Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop cyfrowy

waldus86 14 Jun 2009 08:49 5719 16
    waldus86
    Level 13  
    Witam!
    Proszę o poradę dotyczącą zakupu oscyloskopu cyfrowego. Waham się pomiędzy dwiema ofertami: Oscyloskop ten jak widać nie ma sond, więc musiałbym je dokupić. I tutaj pytanie, czy muszą to być sondy HP dopasowane w jakiś szczególny sposób do tego oscyloskopu, czy wystarczą jakieś zwykłe 100MHz dostępne również na Allegro:
    Druga opcja, którą rozważam to oscyloskop Rigol DS1052E dostępny tutaj: http://www.ndn.com.pl/ind...14&id_firmy=30.
    Prosiłbym Was o opinię, który z nich wybrać. Różnica cenowa jak widać to około 300PLN (doliczam kosz sond do HP).
    Pozdrawiam!

Link do allegro usunięty.[Rubens]
    User removed account
    User removed account  
    waldus86
    Level 13  
    Przepraszam za te linki - źle skopiowałem. Dzięki również za porady. Poniżej zamieszczam poprawne linki do oscyloskopów, które że tak się wyrażę wpadły mi w oko (jeden to HP, a drugi Rigol). Co o nich sądzicie? Czy są warte swojej ceny i który lepiej wybrać? Proszę również o odpowiedź na pytanie dotyczące sond, które postawiłem w 1. poście. Oto linki:

http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=14&id_firmy=30 (pierwszy oscyl od góry, za 1830PLN brutto).
    Pozdrawiam

Link do allegro usunięty.[Rubens]
    User removed account
    User removed account  
    z__pawel
    Level 11  
    Polecam zakup Rigola, HP to stary sprzęt, rok gwarancji to trochę mało (no chyba że ktoś używa oscyloskopu codziennie). Skontaktuj się z firmą która sprzedaje to na allegro, bardzo dobrze wyjaśnią co i jak, dobiorą oscyloskop do Twoich zapotrzebowań.
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    HP- odradzam - brak części.
    Rigol -320 x 234 w dzisiejszych czasach taka rozdzielczość ekranu to żenada.

Lepiej za te same pieniądze kupić używanego Tektronixa serii TDS2XX.
    e_enes
    Level 10  
    A co wy chcecie filmy na oscyloskopie oglądać? Ważne są inne parametry, zawsze można sobie obraz "powiększyć", są automatyczne kursory, pomiary itp. żeby wyłapać co nas interesuje.
    rubens
    e_enes wrote:
    A co wy chcecie filmy na oscyloskopie oglądać? Ważne są inne parametry, zawsze można sobie obraz "powiększyć", są automatyczne kursory, pomiary itp. żeby wyłapać co nas interesuje.

Podstawowe parametry techniczne Rigola ( zakładając prawdomówność producenta)i Tektronixów serii TDS2XX " są podobne".

Po co kombinować używając zoomy itp. - to co widać na oscyloskopie ma być czytelne.
    Użytkownik nie może zastanawiać się czy to co widać na ekranie to rzeczywistość czy może jednak powiększyć przebieg.
    Mając kiepską rozdzielczość ekranu producent np. w przypadku readoutu musi stosować większą czcionkę, co w efekcie zmniejsza "pole robocze dla przebiegu".
    Oscyloskop z kiepską rodzielczością ekranu jest mniej przyjazny i "ergonomiczny" w użytkowaniu co na dłuższą metę jest męczące.
    e_enes wrote:

automatyczne kursory, pomiary itp. żeby wyłapać co nas interesuje

To akurat też ma większość oscyloskopów cyfrowych.
    User removed account
    User removed account  
    e_enes
    Level 10  
    technics6 wrote:
    Mnie na przykład oglądanie przebiegu na ekranie 320x240 doprowadza do irytacji.

Bo przebiegu to się nie ogląda i nie analizuje. Po to są kursory i funkcje oscyloskopu żeby podał na tacy podstawowe parametry w postaci liczb (a nie żebyśmy se kratki liczyli). Po co ta większa rozdzielczość jak oscyloskop nie wydoli z bardzo szybkim odświeżaniem przebiegu na nim. To co chcemy zobaczyć to nie zobaczymy bo nie zdąży wyświetlić :wink:, ale odpowiednio ustawiony trigger to wyłapie, zapisze w pamięci i wtedy można to spokojnie oglądać.
    I proszę nie mylić rozdzielczości ekranu z jego wymiarami!!! bo przykład z 1/4 ekranu jest błędny niestety.
    Dodatkowo kolorowy LCD pozwala na łatwe rozróżnienie kanałów, na co nam większa rozdzielczość jak jeden przebieg i drugi się ze sobą zlewają (LCD mono)?
    User removed account
    User removed account  
    rubens
    e_enes wrote:

Dodatkowo kolorowy LCD pozwala na łatwe rozróżnienie kanałów, na co nam większa rozdzielczość jak jeden przebieg i drugi się ze sobą zlewają (LCD mono)?

Tu nie masz racji. Osobiście mimo iż mam Tektronixy serii TDS2XX z monitorami kolorowymi i mono - dużo lepiej pracować na mono.
    Duża ilość koloru rozprasza.
    Nawet z czterema kanałami łatwiej jest w trybie mono.

O "ergonomii" pracy decyduje nie to czy wyświetlacz jest kolorowy czy monochromatyczny ale to w jaki sposób zorganizowane jest rozmieszczenie ważnych informacji na ekranie, oraz sposób organizacji pracy na samym oscyloskopie.
    Za to rozdzielczość ekranu decyduje jak dużo informacji można "upakować" w sposób czytelny na ekranie.

Dobra analogia - zdjęcie czarno-białe jest dużo bardziej wyraziste niż kolorowe, wzrok skupia się automatycznie na tym co jest jest najistotniejsze ( zakładając że jest dobrze wykadrowane).

Odeszliśmy za bardzo od głównego tematu, wracamy do głównego wątku.
    e_enes
    Level 10  
    rubens wrote:

Duża ilość koloru rozprasza.
    Nawet z czterema kanałami łatwiej jest w trybie mono.

No to ciekawe zjawisko :wink: (jak ktoś wypatruje na ekranie Bóg wie czego to wszystko może rozpraszać). Osobiście posiadam RiGOLA DS1062CA , wcześniej pracowałem na jakimś analogowo-cyfrowym Textronixie (modelu nie pamiętam). Oscyloskop wykorzystuje głównie w technice cyfrowej (ustawiam odpowiednio wyzwalanie, maskę itd i mam czego potrzebuję) i nie wyobrażam sobie pracy bez kolorów oraz możliwości zgrywania przebiegów na PC'ta. Może niech autor określi się do czego głównie będzie potrzebował tego oscyloskopu.
    waldus86
    Level 13  
    Zajmuje się głównie zasilaczami impulsowymi i do tego właśnie potrzebuję oscyloskopu. Oscyloskop HP już odrzuciłem głównie z powodu, o którym pisał rubens, czyli braku części zamiennych. Ja również skłaniałbym się za zakupem używanego tektronixa, bo wiadomo, że jest to sprawdzona firma i że za za kasę którą musiałbym wydać na nowy sprzęt kupię używany o lepszych parametrach. Mam tylko problem ze znalezieniem jakiejś oferty dotyczącej TD2xx czy też TDS 3xx. Czy moglibyście mi coś podesłać? Trochę googlowałem, ale jakoś średnio mi to poszło. Dzięki!

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

http://sklep.atlantec.pl/product_info.php?cPath=41_48&products_id=180
    Co sądzicie o tym produkcie?
    rubens
    e_enes wrote:

nie wyobrażam sobie pracy bez kolorów

Jak się nauczyło szukać funkcji po kolorach a nie poprzez logikę to tak bywa.

Mi do sprawnego posługiwania się oscyloskopem kolorowy wyświetlacz nie jest potrzebny.

Kupowanie sprzętu gdzie kryterium wyboru jest kolorowy wyświetlacz to głupota.

Wracając do pytania autora.
    Do zasilaczy impulsowych najlepszy byłby oscyloskop analogowy - ewentualnie cyfrowy oscyloskop z separacją galwaniczną wejść.
    Oczywiście transformator separujący to podstawa.

Generalnie - jeśli się nie ma co się lubi to się lubi co się ma.

Każdy oscyloskop jaki kupisz w jakiś sposób się nada - ważniejsze jest to aby umieć zinterpretować to co się widzi na jego ekranie.

Optymalnie było by przejechać się do NDN-u i na miejscu porównać sobie kilka modeli.

Każdy z nas ma inne preferencje i będziemy się spierać jeszcze długo a Tobie nie bardzo pomożemy.
    me_super
    Level 29  
    waldus86 wrote:

Druga opcja, którą rozważam to oscyloskop Rigol DS1052E dostępny tutaj: http://www.ndn.com.pl/ind...14&id_firmy=30.
    Prosiłbym Was o opinię, który z nich wybrać. Różnica cenowa jak widać to około 300PLN (doliczam kosz sond do HP).

Używam 4 kanałowego Rigola (pasmo 200 MHz) i jest lepszy od Teka TDS (4 ch, 100 MHz, nie pamiętam symboli). Tek ma spore opóźnienie przyłożenie sygnału -- pokazanie przebiegu, co bardzo irytuje. Kiepski wyświetlacz cz-b powoduje, że kontrastem trzeba kręcić w zależności od kąta patrzenia i oświetlenia. No i Rigol jest znacznie lepiej wykonany, o wiele lepszy (twardy) plastik, lepiej spasowany i obudowa się nie ugina pod naciskiem palca. Do tego USB (klient i host) oraz fast ethernet.
    rubens
    me_super wrote:

Kiepski wyświetlacz cz-b powoduje, że kontrastem trzeba kręcić w zależności od kąta patrzenia i oświetlenia.

Ciekawostka - oscyloskopy serii TDSXXX nie mają potencjometru do regulacji kontrastu i jasności. Ciekawe czym kręciłeś.
    me_super wrote:

Używam 4 kanałowego Rigola (pasmo 200 MHz) i jest lepszy od Teka TDS (4 ch, 100 MHz, nie pamiętam symboli). Tek ma spore opóźnienie przyłożenie sygnału -- pokazanie przebiegu, co bardzo irytuje. Kiepski wyświetlacz cz-b powoduje, że kontrastem trzeba kręcić w zależności od kąta patrzenia i oświetlenia. No i Rigol jest znacznie lepiej wykonany, o wiele lepszy (twardy) plastik, lepiej spasowany i obudowa się nie ugina pod naciskiem palca. Do tego USB (klient i host) oraz fast ethernet.

Chyba kolego to nie był Tektronix.
    Nigdy nie spotkałem takich mankamentów jakie opisujesz.
    Opóźnienie może wynikać z tego iż oscyloskop był źle ustawiony .
    Oscyloskop cyfrowy trzeba umieć obsługiwać - to nie analog.
    Jeśli krytykujesz to podawaj konkretne modele.