Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Scenic II - klapa bagaznika

14 Cze 2009 09:34 13844 10
  • Poziom 9  
    Witam.

Po wymianie akumulatora nie moge otworzyc klapy bagaznika. Nie dziala w nim elektromagnes. Czytalem na forum ze to pierdolka ale pojechalem do ASO zeby sie temu przypatrzyli.

W ASO powiedzieli ze zepsul sie jakis kontroler UCH co bedzie mnie kosztowalo 370€ za kontroler i 140€ za robocizne (jako ze nie mieszkam w Polsce)

Siedze teraz na bezrobotnym i nie mam zamiaru placic 2,5tys PLN za mozliwosc otweirania bagaznika.

Chcialem sie poradzic co mozna zrobic w takiej sytuacji.
    Jak moge sprawdzic sam guzik, elektromagnes z klapy? czytalem cos o podpieciu zewnetrznego zrodla produ... ale gdzie? jakie kabelki?
    Myslalem tez zeby odlaczyc ten guzik od tego uch i poprowadzic prad z innego zrodla ktore sie pojawia np. po wlaczeniu stacyjki. (na otweiraniu pilotem mi nie zalezy) moze od oswietlenia bagaznika?
    Albo jakis guziczek w kabinie do otweirania tej nieszczesnej klapy...

Dzis rozebralem klape i moim oczom ukazalo sie gniazdo z 4 kablami. Najgorsze ze wszsytkie sa biale. Moglby mi ktos podac w ktorym co idzie? bo podejrzewam ze ja nie mam w ktoryms produ z tej puszeczki UCH. Jak podepne zasilanie a elektromagnes jest sprawny to powinno wszystko dzialac.
    W zalaczniku fotki gniazda elektromagnesu:
    Z gory dzieki za pomoc.
  • HELUPOWER
  • Poziom 15  
    Pierwsza sprawa kolego masz system wolne ręce czy nie ? Bo jest różnica w sposobie otwierania klapy

Jak masz wolne ręce - naciskasz na klapie stycznik impuls do UCH - UCH chwilowo podaje 12 V na pin 1 bądź 2 zamek się otwiera
  • HELUPOWER
  • Poziom 9  
    Nie. Mam zwyczajny pilot z 3 guziczkami do centralnego zamka. Co proponujesz w takim wypadku?
  • Poziom 15  
    Nie jestem pewien niech ktoś potwierdzi to .
    Przy normalnym systemie ( bez przycisków w zewnetrznych klamkach drzwi ) Zasilanie jest stałem a masa jest podawana gdy naciśniesz stycznik na klapie
  • Poziom 9  
    No ok tylko do guziczka na klapie ida 4 przewody i wszystkie biale.
    Rozumiem ze 1 to bedzie masa ale co z reszta. Moze czujnik otwarcia klapy...
    A jak rozbiore drzwi od pasazera to tam pewnie jest inne gniazdo (tak mysle) i tak nie bede wiedzial gdzie podlaczyc ten sygnal otwarcia centralnego.
  • Poziom 15  
    Do zamka klapy idą 4 przewody właśnie te białe . A stycznik to ten przycisk zewnętrzny na klapie bagażnika i idą do niego dwa przewody :)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeden z tych przewodów to masa ( do sprawdzenia miernikiem) Następny to masa z wyłącznika wew. zamka do swiatełek ( do sprawdzenia miernikiem pozamknięciu zamka czy jest masa). następny przewód to info. z wyłącznika w klapie ( do sprawdzenia miernikiem czy pojawia się masa po naciśnięciu wyłącznika) i ostatni który został to +12V któreg podobno ci brakuje. Zatem : Mierniki w dłoń !!! :D
  • Poziom 2  
    Witam

Ścieżka | Przeznaczenie
    1 |Zasilanie silnika
    2 |Zasilanie silnika
    3 |Sygnał otwarcia (czujnik progowy)
    4 |Masa

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Już wszystko naprawiłem.

Zamieszczę poniżej instrukcje dla potomnych.

Samochód: Renault Scenic 1,5 dCi, rok 2004, wersja angielska (z kierownica po prawej stronie) chociaż to chyba nie ma znaczenia.
    Z normalną kartą. NIE HANDS FREE!

Więc tak:
    Do wtyczki zamka klapy bagażnika wchodzą 4 białe przewody.
    1. Masa. Pojawia się gdy wciśniemy guzik otwierania klapy.
    2. Napięcie 12V.
    3. Masa. Pojawia się wtedy gdy włączają się światła w kabinie.
    4. Masa.
    _______
    |1|2|3|4| <---Nieudaczny schemat wtyczki ;-)
    .--I-U-I--

U mnie brakowało napięcia 12V więc doprowadziłem go ze światła bagażnika. Chciałem od cenralnego zamka z drzwi pasażera ale nie umiałem ich rozebrać. Póki co działa.
    Światło pojawia sie zaraz po otwarciu centralnego zamka i po wyjściu z samochodu. Nie działa jedynie środkowy guzik z pilota chociaż go nigdy nie używałem.
  • Poziom 31  
    Dla sprostowania. Z centralnego zamka drzwi pasażera nie doprowadiłbyś +12v stałego ( a taki potrzebujesz przy tylnej klapie, bo podajesz tylko masę) ponieważ go tam nie ma. Tam jest tylko impuls na zmianę + z - do wysterowania silniczka. No chyba że ze światełka , ale było lepiej z bagażnika. Twoje rozwiązanie jest bardzo dobre i napewno dużo tańsze niż doprowadzenie do stanu orginalnego w serwisie. Ma dwa minusy :
    pierszy o którym sam wspomniałeś, drugi: po chyba 15 minutach przy otwartym samochodzie wyącza sie zasilanie lampek wnętrza i wtedy..... :D
  • Poziom 9  
    Wtedy nalezy ponownie nacisnac guziczek na pilocie i swiatelka sie wlacza?