Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sumator sygnałów - pytania dotyczące budowy

14 Jun 2009 11:13 1420 5
  • Level 15  
    Witam,
    znalazłem taki sumator:

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://...2%26ndsp%3D18%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26start%3D36

i mam zamiar go złożyć. Jednak mam pewne pytania dotyczące elementów.
    1. Na wejściach sygnałowych sa kondensatory 100nF, ale czy one mają być ceramiczne czy MKT? Ostatnio montowałem przedwzmacniacz i w nim na wejściach były kondensatory MKT...
    2. Czy układ NE5532 mogę zastąpić TL072? Bo akurat taki mam...
    Pozdrawiam,
    drowning_man

Proszę uzupełnić temat.
    GM
  • Helpful post
    Level 20  
    kondensatory sprzęgające czyli takie jak na wejściach sygnałowych stosujemy różne zwijane czyli m.in MKT o dużych napięciach tolerancja nie ma praktycznie znaczenia i może byc nawet do 50%, spotyka się elektrolity ale to tylko dlatego że zwykłe zwijane nie mają szans miec wymaganej pojemności. Jako blokujące czyli takie jak w filtrach używamy w obwodach radiowych ceramiczne i elektrolity wszędzie tam gdzie nie ma wielkich częstotliwości czyli np. zasilacz impulsowy lub wzmacniacz akustyczny.
  • Level 15  
    Czyli montowac MKT, jedno pytanie z głowy. A co z tym TL072? Wyprowadzenia nóżek ma chyba identyczne...
  • Helpful post
    Level 19  
    Witam jeśli chodzi o kondensatory na wejściach to zastosuj MKT a co do układu to raczej bardziej pasuje do tego schematu NE5532 gdyż ma mniejsze szumy ale możesz wstawić podstawkę dip i zastosować tego scalaka co masz najwyżej kiedyś wymienisz go na NE5532.
  • Level 20  
    No dokładnie:) każdy opamp ma takie same wyprowadzenia.
  • Level 15  
    Na początek wstawie tego TL072. Nie bedę stosował tego układu do PC tylko chce go zastosowac we wzmacniaczu...za sumatorem bedzie (juz jest zmontowany) przedwzmacniacz (ze strony mirley'a) a jako końcówkę mam 2xLM3886TF. Całość myśle, że sobie poradzi do zastosowań w domu...podłaczę tv, komputer, radio a od czasu do czasu może jakiś mikrofon i karaoke:-).