Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik i program na 16F628

14 Cze 2009 11:49 4145 14
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Mam problem i proszę o pomoc . Zrobiłem falownik z jakiejs rosyjskiej strony , jest plik asm. oraz hex. Kość 16f628 programuje się poprawnie , przechodzi weryfikacje (Winpic 800) nawet na symulatorze "Pic simulator IDE" cos tam robi . Niestety po włożeniu w układ falownika zachowuje się jak martwy.Chcę dodać , że w Pic-ach jeszcze nie jestem dobry do tej pory siedziałem w atmelach. Podejrzewam , że może to być coś fuse bit-ami , ale to zupełnie inna bajka niż w avr.
  • Poziom 24  
    Sprawdzałem na symulacji, program zawiesza się w znanym mi miejscu, z nie do końca znanego powodu, watchdog go resetuje i tak w kółko, jeszcze trochę przy nim posiedzę. Fuse bity prawidłowo ustawione.
  • Poziom 10  
    Właśnie siedsziałem z kolegą i doszliśmy do tego watchdog-a i dalej ciemno . Już wyszły z tego chyba cztery programy , ale żaden nie rusza . Jak Ci się uda coś wyjaśnic to bardzo proszę daj znać.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Nie wiem jak go sprawdzałem poprzednio, efekt zawieszania i resetu przez waczdoga zniknął, układ i program żyje.
    Symulacja w proteusie pokazuje że na RB0...RB5 są wytwarzane przebiegi prostokątne (czy prawidłowe dla IR2130 ? nie wiem), procek generuje je po przyciśnięciu przycisku start (na rb0), i gdy stan wyjścia FAULT jest wysoki, takżę zwroć na to uwagę.
    Niezbyt dobrze pracuje wyświetlacz, ale może tylko na symulacji, uklad wyswietla zapamietane w eeprom wartosci
    To chyba na razie tyle.
  • Poziom 10  
    To super. Właśnie leży przedemną gotowy układ tylko bez wsadu. Teraz pozostaje tylko sprawa dogadania się co do tego programu , jakie są Twoje propozycje ?

Dodano po 29 [minuty]:

• Pomocny post
    Poziom 24  
    Powinno działać z oryginalnym wsadem, pomierz napięcia zasilania , nie zapomnij o wyjściu FAULT, jak trzeba to go odłącz i daj prowizorycznie "jedynke" na RA5.
    Masz tu mój układ z proteusa, bez IR2130, w proteusie jest IR2101 - chyba coś podobnego, możesz z nim popróbować, jeśli bedzie trzeba.
    Dodałem też zdisasemblowany oryginalny hex, w którym zmieniłem ze dwie linie.
  • Poziom 10  
    Bardzo Ci dziękuję , coś ruszyło , ale jeszcze trzeba będzie nad tym układem popracować . Czasami się zawiesza na szczęście IR2130 ma zabezpieczenia i chroni tranzystory.Może nie jest to jeszcze układ marzeń , ale myślę , że coś z tego będzie . Jescze raz serdeczne dzięki .
  • Poziom 10  
    nadal problemy , zauważyłem , że po samym wrzuceniu hex-a do programu np. "Winpic 800" a następnie zapisaniu go pod inną nazwą na dysku wychodzi całkiem inna zawartość tego Hex-a. Po zaprogramowaniu tym samym plikiem układu 16F628 i zczytaniu go wychodzi ten sam problem . Nie mogę doiść dlaczego tak się dzieje.
  • Poziom 10  
    Za wiele nie pomogę, polecam do symulacji program PIC16 Simulator IDE, ma wiele ciekawych funkcji w tym zadawanie napięć analogowych, oscyloskop oraz, wiec może Ci się przydać.
  • Poziom 24  
    Nie bardzo rozumiem na czym problem polega : programując hexem wyprodukowanym przez mplab-a, urządzenie działa ? To że winpic zapisuje do pliku w zmienionej nieco formie, nie stanowi problemu, hexa możesz przecież kopiować powielając go dowolną ilość razy i nadawać mu nazwy jakie Ci przyjdą go głowy.
  • Poziom 10  
    Problem polega na tym że:
    stworzyłem w proteusie identyczny układ jak Twój i tu niespodzianka , nie działa.Dorysowałem do schematu stworzonego przez Ciebie , drivery IR2102 i działa , niestety już na płytce stoi jak zaklęty (napięcia o.k. , na RA5 podana 1) wydaje mi się , że kręci się na watchdog-u w koło. Co do symulatora Pic Simulator IDE to też lipa nie daje się ruszyć programu . Nie reaguje na wystawianie sygnałów na Ra0-Ra4.Ręce mi już opadają siedzę nad tym ustroistwem drugi tydzień . Kolega , który jest programistą-elektronikiem też kręci głową i nic ( specjalista od bascom-a).
    Na "żywo" mam tylko na RB0-RB3 stany wysokie no i wymuszony na RA5 , reszta albo niski albo jakieś dziwne 2,3-2,5V.Tak się zastanawiam czy przypadkiem "ruski" jakiejś bomby nie wstawił :D
  • Poziom 24  
    Cześć.
    Usunąłem inwertery dołączone do RB6 i RB7, były niepotrzebne i przeszkadzające przy zastosowaniu dekodera 7447 i teraz na symulacji ładnie wyświetla nastawione wartości, a także samo nastawianie nie "zamula" symulacji. Mam zamiar jeszcze sprawdzić go na żywo, zaprogramować procesor i "poprzyglądać" sie oscyloskopem wyjściom RB0...RB5.
    Daję projekt z proteusa a także już zmodyfikowany (uprościłem go nieco) przeze mnie program, choć oryginalny także działa.
    To na razie tyle, dam znać jak sprawdzę.
  • Poziom 24  
    Cześć.
    Sprawdzałem go na "żywo" oscyloskopem, dla uproszczenia oscylator zadałem wewn. 4MHz, procesor generuje przebiegi o amplitudzie ok.5V na rb0...rb7 (na ile poprawne dla ir2130,nie wiem), reaguje na wciśnięcia przycisków, podłączyłem tylko start i stop, no i działa.
    Sprawdź układ oscylatora, może zmień procesor.
  • Poziom 10  
    Witam. Układ "chodzi" , a oto efekt majej ciężkiej pracy :D.
    Narazie dam sobie spokój z tym falownikiem.
    Może ktoś z Was ma jakieś ciekawe schematy i opisy podobnych falowników , ale na AVR-ach.
    Dziekuję za pomoc i pozdrawiam.Falownik i program na 16F628
  • Poziom 12  
    Witam
    Nie czytałem wypowiedzi, ale proponuję sprawdzić czy twój procesor chodzi z kwarcem 20Mhz, po 2 czy masz ustawiony oscylator na zewnętrzny HS?

To moje pierwsze spostrzeżenia
    pozdrawiam