Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe obudowy do kolumienek Mildton80

14 Cze 2009 13:07 1182 6
  • Poziom 11  
    Witam

Posiadam kolumienki Mildton 80 i chciałbym im dokonać małej renowacji pozostawiając przetworniki i wymieniając jedynie stolarkę(stare pudła są już mocno poobijane). Interesuje mnie kilka kwestii które nie były, jak mi się wydaje, dotychczas poruszane, a mianowicie:

1. Materiałem będzie MDF 18 + fornir+bejca. Chciałbym boki przedniej ścianki kolumn zaokrąglić na promieniu R10, ale nie wiem czy fornir jest na tyle podatny, że uda mi się go przykleić na takim promieniu, czy jest to wogóle możliwe i czy nie będzie miał tendencji do odklejania się(mogę zmienić-zwiększyć wartość tego promienia-nie wynika ona z żadnych obliczeń akustycznych-jedynie estetyka);

2. Czy jeśli przykleję fornir o szerokości pasa mniejszej niż szerokość boku to czy po szpachlowaniu, szlifowaniu i kilkukrotnym bejcowaniu będzie widoczna krawędź łączenia pasów forniru?

3. Czy zaszpachlowane miejsca oraz sam fornir są dobrze podatne na bejcowanie-czy dobrze da się je pokryć kolorem?

4. Płyty boczne starych obudów posiadają oprócz skosów na 45st. dla ukrycia krawędzi, podfrezowane krawędzie czołowe, dzięki czemu płyta tylna i frontowa wchodzą do skrzyni usztywniając ją. Całą stolarkę będę chciał wykonać sam(nie posiadam frezarki) i nie dam rady zrobić tych podfrezowań, w związku z czym wymyśliłem inny sposób łączenia obudowy. Czy, jeśli zachowam odpowiednią sztywność i szczelność obudowy, to ma znaczenie sposób łączenia boków(z jakiegoś inego powodu)?

Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    ad 1 - tak, da sie przykleic nawet dab na takim promieniu
    Nowe obudowy do kolumienek Mildton80
    problem polega na tym ze musisz odrazu i powoli dociskac fornir na krawedzi. nie mozesz odrazu zagiac go na calym promieniu bo peknie.
    przy uzyciu buku czy olchy problemow praktycznie nie bedzie

ad 2 - nic nie szpachluj!
    widac zawsze szpachle. zobacz powyzsze zdjecie. na kolumnie jest 11 kawalkow forniru :P
    jak polozysz odpowiednio fornir to bedzie widac tylko zmiane wzoru i nic wiecej

ad 3 - po raz kolejny pisze - NIE SZPACHLUJ!
    kolor nigdy nie pasuje i szpachlowane miejsce zawsze sie wyroznia.
    nawet jak zrobisz szpachle z pylu po fornirze to bedzie to widac. drobne ubytki wypelniasz scinkami forniru

ad 4 - jak calosc bedzie pozadnie sklejona i skrecona a na to polozysz fornir to nie ma znaczenia jak to poskladasz

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html

Proszę się zapoznać i poprawić.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 11  
    Świetnie wykonane paczki na zdjęciu-która to z kolei Twoja konstrukcja?
    Jaki zastosowałeś promień i jak go uzyskałeś-małeś dosęp do frezarki czy oddałeś projekt płyty do stolarza?
    W jakim kierunku kładłeś fornir, czy przycinałeś go na rozmiar płyty czy starałeś się maksymalnie wszystko pokryć jednym płatem(np celowo róg kolumny dopasowałeś pośrodku płata forniru?)
    I jeszcze jedno-chciałbym uzyskać ciemny kolor kolumien, czy fornir nadaje się dobrze do bejcowania?
    Jak ciemny kolor jestem w stanie uzyskać za pomocą bejcy-czy nie będzie to lekko bordowy odcień?

Pozdrawiam serdecznie

Dodano po 2 [minuty]:

Jakiego kleju używasz do klejenia forniru i czy klejąc te rogi na promieniu mam skleić np część promienia i poczekać aż zwiąże i dopiero wtedy kleić dalszy kawałek?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Cytat:
    Świetnie wykonane paczki na zdjęciu-która to z kolei Twoja konstrukcja?
    oj juz nie pamietam

Cytat:
    Jaki zastosowałeś promień i jak go uzyskałeś-małeś dosęp do frezarki czy oddałeś projekt płyty do stolarza?
    frez do zaokraglen r=11,1mm
    jak zrobisz 2-3 konstrukcje to sam stwierdzisz ze frezarka jest przydatna
    stolarzy radze omijac z daleka. no chyba ze to zaufany dobry kolega.
    bardzo czesto tacy stolarze niedosc ze kasuja duzo to jeszcze pieprza robote

Cytat:
    W jakim kierunku kładłeś fornir, czy przycinałeś go na rozmiar płyty czy starałeś się maksymalnie wszystko pokryć jednym płatem(np celowo róg kolumny dopasowałeś pośrodku płata forniru?)
    fornirowalem tym co mialem. na kolumnie jest 11 kawalkow forniru!
    fornir jest zawsze odrobine wiekszy od kolumny
    z reszta sciagnij zdjecia z budowy tych monitorkow i wtedy bedziesz pytal http://rapidshare.com/files/148419538/ARN___PJ.exe.html

Cytat:
    I jeszcze jedno-chciałbym uzyskać ciemny kolor kolumien, czy fornir nadaje się dobrze do bejcowania?
    Jak ciemny kolor jestem w stanie uzyskać za pomocą bejcy-czy nie będzie to lekko bordowy odcień?
    albo kupujesz juz ciemny fornir (np wenge) lub kupujesz najtanszy i go bejcujesz. najciemniejszy kolor to czarny. ale nie polecam - psuje efekt.

Cytat:
    Jakiego kleju używasz do klejenia forniru i czy klejąc te rogi na promieniu mam skleić np część promienia i poczekać aż zwiąże i dopiero wtedy kleić dalszy kawałek?
    patex moment lub butapren. smarujesz fornir i obudowe i czekasz az wyschnie w dotyku. wtedy przykladasz dociskasz mocno przez chwile i trzyma odrazu - nic nie czekasz i nie zostawiasz obciazenia

wszystko masz wyjasnione na fotkach. opis bedzie pozniej (brak czasu)
  • Poziom 11  
    Dzięki wielkie za pomoc i foty
    Gdy zgromadzę wszystkie potrzebne rzeczy i znajdę chwilę na pracę nad kolumnami wystawię swoje paczki
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Jeszcze mam pytanie odnośnie tej frezareczki-czy te otwory pod głośniki wyciąłeś właśnie przy jeje pomocy?
    Jeśli tak to jakiej średnicy max. otwory pozwala ona wycinać?