Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MBR z dysku do Lenovo S10

14 Cze 2009 13:23 5231 19
  • Poziom 10  
    Witam
    W Lenovo S10 pozmieniałem sobie rozmiary partycji a potem jeszcze je niechcący wykasowałem. Żadnym programem nie mogę przywrócić dysku do życia. Wskakują mi partycję ale dysk nie botuje systemu.
    Ponieważ nic więcej nie robiłem, pomyslałem że możnaby przywrócić MBR a dane by się same znalazły, zwłaszcza partycja serwisowa na której mi najbardziej zależy.

I tu moja prośba do użytkowników Lenovo S10 z dyskiem 160GB o zgranie MBR (to tylko 512 bajtów :)
    Będę wdzięczny za udostepnienie.

MichalMwp
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Może za mało napisałem, ale jestem przekonany co do swojej metody.

Mam laptopa od tygodnia (świerza produkcja), zmieniałem rozmiar partycji "widzialnych", serwisowej nie ruszałem. Poza zmianami rozmiarów nic więcej na dysku nie zmieniałem. Zależy mi na partycji serwisowej (z wiadomych względów), reszta mnie nie interesuje.
    Po próbach przywracania miałem zdrową serwisową ale dysk nie botował.

Ponieważ w kazdym S10 ze 160GB siedzi dokładnie taki sam dysk więc i geometria taka sama. Ułozenie serwisowej i dane też. Zakładam jednak, że potencjalny "dawca" nie miał ruszanej part.serwisowej. To, że stracę partycje użytkowe to nic.

Dalej szukam dawcy...

MichalM
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    MichalMwp napisał:
    jestem przekonany co do swojej metody.

Dalej szukam dawcy
    Przekonanie swoja drogą a wiedza i rozsądek poszedł swoją drogą.
    Czy w ogóle kolega poczytał na tym forum jakikolwiek temat związany z odzyskiwaniem "zagubionych", "formatowanych" itp. partycji na dyskach?
    Słyszałeś już o TestDisk lub DMDE ?
    Chociaż nie wiadomo czy znowu coś nimi nie "sknocisz".
    MichalMwp napisał:
    pozmieniałem sobie rozmiary partycji a potem jeszcze je niechcący wykasowałem
    Że co zrobiłeś? Wykasowałeś, usuwałeś czy nadpisywałeś a może było "erase" zerowanie?
    To co chcesz teraz zrobić (z MBR) nie jest zgodne z prawidłami "odzysku danych" i jedynie można to nazwać "herezją".
  • Poziom 10  
    Może i tak, nie mam za wiele doświadczenia w tych sprawach.
    Atakowałem dysk TesDiskiem i DMDE, udało mi się odzyskać partycję serwisową. Pozostałe partycje, tak jak już pisałem, nie są dla mnie istotne.
    Co robiłem? Tylko kasowałem partycje, żadnego zerwowania, stąd mój pomysł.

Chyba odpuszczę sobie ten sposób, poszukam dawcy pełnego obrazu.

MichalM
  • Poziom 9  
    Witaj

Jeżeli nadal potrzebujesz cokolwiek z tego dysku to może był bym w stanie Ci pomoc. Posiadam Lenovo s10 z literka e wiec nie wiem czy to już nie zmienia całości Twoich założeń.

A podłączyłem się do tematu bo mam mały problem ze startowaniem tego sprzętu.
    W czym rzecz:
    Jest na nim partycja recovery z systemem XP. Jak go kupiłem to przywracałem i dało wszystko rade. Po jakimś czasie zapragnąłem mieć na nim W7 a że nie byłem jego pewny to zainstalowałem go na drugiej partycji. Otóż okazało się ze go w ogóle nie urzywałem więc poszedł format tej partycji z W7. Teraz po włączeniu wyskakuje mi menu z jakiego systemu chce skorzystać czy z W7 którego już nie ma czy ze starszego. Problem w tym ze tu W7 coś musiał namieszać bo nie mogę tego ekranu się pozbyć tak jak kiedyś to robiłem w przypadku 2 systemów XP. Ponieważ XP stał się zakurzony chciałem rozwiązać problem przywróceniem nowego systemu ale za nic nie mogę wymusić startu recovery. Ten W7 musiał coś tam zepsuć chyba bo sama partycja jest. By ja włączyć urzywałem przycisku F11 i nic. Ktoś wie co tam jest nie tak?
  • Poziom 10  
    Długo męczyłem się z tym problemem ale już po sprawie. Jak masz laptopa na gwarancji to możesz wysłać do Lenovo i przywrócą Ci dysk bezpłatnie. Może do tej pory ich wołomiński serwis nauczył się to robić. Moja walka z nimi trwała 4 tygodnie, dwa razy wysyłałem do naprawy a i tak nie zrobili tego co powinni, wgrywali mi soft od S10 a ten nie ma funkcji Recovery. Potem wgrywali jakąś swoją wersję od S10e i musiałem sam jeszcze trochę pogrzebać by było jak z fabryki.

Twój problem zorganizował Ci program partycjonujący. Zauważyłem, że by działało F11 to oprócz sprawnej partycji serwisowej od tego konkretnie egzemplarza (sprawdzany jest numer fabryczny lapka, od innych nie pójdzie), partycja systemowa musi zaczynać się od 63 sektora. Jak kiedyś podzieliłem dysk starą wersją Gparted to mi jej początek przesunęło na pierwszy wolny (chyba pierwszy) sektor i nie działało. Dopiero ostatnia wersja Gparted nie robiła nic od siebie. Być może program partycjonujący od W7 też tak miesza.

Jak nie ruszałeś partycji serwisowej to jest szansa że sam to zrobisz. Jak wrócę z urlopu to dodam obraz oryginalnego dysku z pustymi partycjami i napisze jak to zrobić.

Dodam, że udało mi się podzielić dysk na partycje i prawidłowo działa w F11 przywracanie fabrycznego systemu, nie mam komunikatu o zbyt małej pojemności dysku. Proste metody nie były skuteczne.

MichalMwp
  • Poziom 9  
    Posiadam właśnie s10e.

Dzieliłem dysk gpartedem ale po tym recovery jeszcze działało.
    Gwarancji to ja nie dostałem bo kupiłem używany z allegro.

Partycji serwisowej nie ruszałem. Jest nawet widoczna w XP w opcjach zarządzania pamięcią masową.

Problem zauważyłem po instalacji W7 ale ja jej wskazałem partycje na którą ma się zainstalować.

Nie wiem tylko o jakim sofcie mówisz - o biosie, wersji recovery czy tym fleszu na którym mam szybko startującego linuxa. Gdzie ten soft jest zapisany? Bo to mi się kojarzy jedynie z telefonami komórkowymi.

Gdzieś mi się rzuciło w oczy ze po instalacji W7 recowery jest dezaktywowane i trzeba uaktywnić tą partycje w jakiś sposób jakimś programem (ale na pewno nie uwidaczniać jej).
  • Poziom 9  
    Próbowałem dostosować się do opisu stąd:
    http://peb.pl/windows/620673-recovery-i-mbr.html
    Przy czym ze w Lenovo s10 nie ma napędu przełożyłem dysk do innego laptopa z napędem. System chciał odpalić tak samo jak na Lenovo wybiłem mu to z głowy i włączyłem knopixa. Wszystko fajnie pięknie ale w systemie w ogóle nie pokazało mi dysku HDD.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem tu nowy i mam taki problem z moim s10. Chciałem przywrócić obraz systemu za pomocą one key recovery (OKR), ale nie dało się ponieważ po kupnie podzieliłem partycję na dwie (partycji RECOVERY nie ruszałem).
    Teraz o tym wiem , że jeśli ruszy się partycję to OKR nie zadziała ale jak to robiłem to nie wiedziałem. Uruchomiłem OKR i chciałem przywrócić ustawienia fabryczne, coś tam zatwierdziłem i zaczęło się, tyle, że czekałem 15 min i...nic. Zrobiłem reset i teraz włączając netbooka wyskakuje:"Usuń dyski lub inny nośnik Zrestartuj,naciskając klawisz".
    Włączając za pomocą klawisza OKR to samo.

Na kompie stacjonarnym używam programu ghost do robienia obrazu partcji systemowej. Program jest super odpala się go z dosu. Ja mam zrobiony bootowalny pendrive z tym programem. Jakbym miał oryginalny obraz partycji z windowsem z lenovo s 10 mógłbym sobie ją przywrócić i byłoby po sprawie.

Jeśli ktoś ma jakiś inny pomysł aby
    przywrócić netbooka do poprzedniego stanu byłbym wdzięczny.

Dodam że jeśli ktoś zechciałby zrobić obraz partycji z systemem w programie ghost to służę wszelką informacją jak to zrobić.
  • Poziom 9  
    A sprawdzałeś czy partycja z recovery istnieje?
    Może żeś jej wcale nie usunął tylko podobnie jak ja przesunął prawdopodobnie MBR.

U mnie partycja istnieje ale nie mogę jej uruchomić. Pewnie dało by rade ja skopiować a wtedy zrobić z niej bootowalnego pena i przywrócić wszystko do normy.

Jak mnie poinstruujesz jak zrobić obraz tej partycji to będę Ci mógł ją przesłać i prawdopodobnie też rozwiąże swój problem.

Pytanie tylko czy to jest na pewno ta sama wersja netbooka.

P.S.
    Ja sobie dzieliłem partycje gpartedem i nic nie nabroił dopiero instalacja Windows 7 utrudniła mi życie.
  • Poziom 9  
    Mam partycje recovery, tylko co mogę z nią zrobić?
  • Poziom 9  
    Wyżej zamieściłem link.
    Możesz spróbować przegrać z niej MBR na chyba dysk C a następnie zobaczyć czy klawisz działa. Mnie się to na razie nie udało bo jakoś linux zawiódł. Ale będę próbować.
  • Poziom 9  
    Ale w linku jest o linuxie ...
  • Poziom 9  
    Tak gdyż linux bez problemu widzi partycje recovery i pliki na niej zawarte? Masz inny pomysł?
  • Poziom 9  
    Może spróbujemy z ghost'em? Teraz muszę spadać ale spróbuję jak najszybciej wrzucić opis robienia obrazu partycji systemowej i jeśli byłbyś tak dobry i przy okazji ją zrobił to byłbym wdzięczny. Problem tylko taki że taki obraz jest w kilku plikach i razem mają (w zależności od zainstalowanej ilości programów na dysku) od 4 do 8 i wyżej GB!!!
  • Poziom 9  
    Ale jesteśmy go wstanie odpalić z Pen Drive?
    Myślę ze z obrazami nie będzie problemu
    Ja na s10 mam sprawny Windows oraz mam dyski przenośne gorzej ze nie ma napędu.
  • Poziom 9  
    Musiał bym chyba nad tym dłużej posiedzieć. Nie bootowałem jeszcze dosa z pena.
    Czyli najpierw włączyć dosa na penie potem ghost'a? To może zainstalujmy ghost'a na windowsa też będzie chyba działać co nie? A jak już wspomniałem mam sprawnego windowsa na tym komputerze.
  • Poziom 9  
    Tak, ale ja mam ghosta którego tylko można odpalić z dosa i nim do tej pory operowałem i wolałbym nie kombinować z innymi wersjami bo może plik obrazu się nie zgadzać z wersją. Bootowalny pendrive i ghost to wspaniałe narzędzie, które jak poznasz to będziesz używał.

Dodano po 2 [minuty]:

Wystarczy w dosie wpisać literę dysku na którym jest ghost (ja go trzymam na tym samym bootowalnym pendrivie} i po krzyku.Reszta to znajomość programu