Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co najtańszym kosztem naprawili¶cie (dla siebie)?

satanistik 14 Jun 2009 13:35 370472 3390
Optex
    satanistik
    Level 27  
    Chodzi mi o 99% recykling czyli jak najfajniejsze sprzęty, które udało się kupić za przysłowiowe piwo i jeszcze naprawić tanim kosztem.

Ja osobi¶cie Amicę digital 1000 za 70 zł - padnięty triak w programatorze.
    TV LCD 32" za 200 zł - 2 kondensatory foliowe w przetwornicy.
    TV przeno¶ny 2" za 6 zł - tylko filtry fonii.
    Słuchawkę Bluetooth za 3 zł - fabrycznie zablokowany przycisk.
    Nowe DVD Medion z uszkodzonym softem za 2 zł.
    Generator obrazu kontrolnego za 15 zł - zimny lut na płycie.
    Projektor multimedialny za 40 zł + układ scalony za 40 zł ale działa do dzi¶ dnia.
    Oprócz tego dużo innego ciekawego szrotu, którego nie pamiętam ale się opłacał. ;-)
  • Optex
    Romulus7874
    Level 28  
    Wiertarkę Bleck&Deckera z uciętym kablem.
    Dopasowałem jaki¶ inny kabel.
    ociz
    Moderator of Cars
    Telewizor NOKIA 6364 VT - za darmo - padnięty 78L05 (35 groszy) i spalony bezpiecznik (2 x 80 groszy).
    Drukarka/skaner HP PSC 1610 - za darmo - brak tuszu.
    Jacek79
    Level 37  
    Łopatę, nasadziłem j± tylko na dr±żek. Nakład materiałowy to jeden gwóĽdĽ.
    A ostatnio to skleiłem rozdart± kopertę.
    Lubię odzyski.
  • Optex
    filioman
    Level 27  
    Przerwane poł±czenie WiFi - klikn±łem i już działa. Koszt: 0 zł + VAT.
    polprzewodnikowy
    Level 26  
    Drukarkę laserow± - podł±czyłem i działała. Brakuje tylko tonera, ale na termotransfer starcza.
    mosfet
    Level 25  
    Dawno, dawno temu monitor. Dostałem za free, bo się nie wł±czał. Wymiana tranzystora linii (około 13 złotych).
    karasws502
    Level 17  
    Regeneracja GDN-a 20/40 tzn. jego resztek, kosza i magnesu. Zakup nowych czę¶ci to raptem 25 zł ;)
    luke666
    Level 33  
    Drukarka laserowa SAMSUNG ML-1520, folia owinęła się i stopiła na bębnie. Po usunięciu folii drukarka działa. Koszt 0zł.
    elektro155
    Level 26  
    Dostałem za free DVD od znajomego mechanika. Laser nie czytał płyt, rozkręciłem sprzęt na czynniki pierwsze, wyczy¶ciłem laser szmatk± do okularów, skręciłem i działa.

Dostałem od znajomych VCR Panasonic jako zepsute, wystarczyła wymiana elektrolitów na hybrydzie i ¶miga do dzi¶ https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1306619.html

Prócz tego naprawiłem wiele różnych urz±dzeń np. radia.
    Qwet
    Level 33  
    Wła¶nie znalazłem pod szaf± długopis. Był jak nowy, tylko pisać nie chciał skubany. Miałem też inny, połamany długopis z dobrym wkładem. Wyj±łem wkład, włożyłem do długopisu zza szafy i mam długopis najtańszym kosztem naprawiony dla siebie.

Swoj± drog±, temat masło ma¶lane (na bułce).
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Znaleziona na ¶mietniku i naprawiona przeze mnie wieża Hi-Fi stereo Unitra z 1980 r. Naprawiłem j± wykorzystuj±c czę¶ci, które miałem pod ręk±. Wymieniłem żarówki na diody elektroluminescencyjne oraz wymieniłem przeł±czniki gramofonu.
    Naprawiłem telewizor Telefunken PAL Color A111M wymieniaj±c kondensator 680pF 2000V, koszt ok. 1zł.
    Odrestaurowałem lampę uliczn± kupion± za flachę.
    Jacek79
    Level 37  
    żarówka rtęciowa wrote:
    wymieniłem żarówki na diody elektroluminescencyjne

Oczywi¶cie na modne w ostatnich sezonach niebieskie?
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Nie, na czerwone, pasuje ten kolor do tak starych sprzętów.
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    żarówka rtęciowa wrote:

Odrestaurowałem lampę uliczn± kupion± za flachę.

Razem ze słupem?
    gabik001
    Level 37  
    TV Sony 32" stereo PIP - za darmo. Wymieniłem tranzystor na WN + 2 kondensatory i rezystor - koszt samego tranzystora $25 + pilot $7. Resztę miałem. Zostawiłem go w poprzednim mieszkaniu bo za ciężki był...
    Monitor CRT IBM - za darmo. Wymieniłem trafopowielacz który miałem kiedy¶ wyjęty z rozbitego innego monitora. Akurat był taki jak trzeba. Koszt - 0 zł...
    Drukarka Canon IP1500 - za darmo. Brat znalazł w wózku sklepowym na parkingu w pudełku po innym sprzęcie. Jak podł±czył nie działała. Dał mi, zlikwidowałem "paper jam" i działa... Nawet tusze dobre.
    TV Junost (taki zabytek radziecki) - za darmo, klient uważał że się nie opłaca naprawiać. Wymiana bezpiecznika i strojenie. Koszt - 0 zł.
    Tuner satelitarny Amstrad + czasza (z merca na Balickiej) za 5 zł.
    Wymiana kondensatorów w zasilaczu - miałem z odzysku. Kabel za 2 zł i działa do dzi¶.
    I jeszcze by się znalazło...
    Chris_W

Level 38  
    Ja siebie naprawiłem - niestety pozostały usterki - da się z tym jednak żyć...
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Moja lampa uliczna jest niestety bez słupa. Zdjęcia jej s± na stronie internetowej slaweklampy oraz na forum lighting.pl.
    Chris_W

Level 38  
    A czy w temat można podawać naprawy kosztuj±ce 'chwilę strachu'? Np. taki słup do tej lampy jakby go gwizdn±ć do naprawy lampy...
    c4r0
    Level 36  
    Radmor 5412 niedziałaj±cy po zalaniu kaw± - za darmo - zlokalizowałem brudn± płytkę, wylutowałem elementy, wymyłem, wlutowałem z powrotem i działa do dzisiaj :D
    mate157
    Level 13  
    Ja ostatnio naprawiłem powermikser SEEA SMA-300 praktycznie za darmo. Spalone były dwie diody, a sprawne diody miałem na stanie.
    Chris_W

Level 38  
    Jacek79 wrote:
    Wczoraj tanim kosztem naprawiłem napięt± sytuację w domu. Powiedziałem żonie, że skoro tak to rozwód, zaraz jej się poprawiło.

A wiesz... że to czasem rzeczywi¶cie działa! Ale nie warto przesadzać - bo argument straci warto¶ć jako blefu.
    markovip
    Level 34  
    Nagrywarka DVD x16 za free. Po rozkręceniu okazało się, że pewna zdolna pani włożyła płytę razem z t± biał± piank± co się nakłada na pierwsz± płytę w pack-u. całe wnętrze nagrywarki było pełne białego pyłu, soczewka też, więc nie czytało. Jak ona to zrobiła to nie wiem, ale zrywałem boki przez dobre 3 minuty. Do dzisiaj mam to jako dobre wspomnienie.
    Nagrywarka sprawna, jednak jej życie nie trwało długo, następnego dnia została pozbawiona diody laserowej :D
    staszeks
    Level 27  
    karasws502 wrote:
    Regeneracja GDN-a 20/40 tzn jego resztek, kosza i magnezu, zakup nowych czę¶ci to raptem 25 zł ;)

Z tym magnezem to ja bym uważał.
    Magnez jest chyba palny.
    Proponowałbym użycie magnesu.
    pawel01
    Level 24  
    Ja za darmo dostałem wzmacniacz Telos z 1969 r. Wyczy¶ciłem go, bo po wł±czeniu spod pierwszej lampy ulotnił się dym. Oprócz tego komputer znaleziony na ¶mietniku, telefon Samsung E250 znaleziony na polnej drodze (miał blokadę telefonu i locka na Orange), 2 szlifierki k±towe Bosch (z dwóch zrobiłem jedn±), rower "składak" znaleziony w rowie (na pewno jaki¶ żul go tam zostawił :)) oraz telewizor turystyczny czarno-biały znaleziony koło ¶mietnika - po małym dostrojeniu działa.
    User removed account
    User removed account  
    barytek
    Level 23  
    Telefon KU380 z "uszkodzonym modułem GSM" kupiony na allegro za grosze. Rozkręcenie i wygięcie plytki wystarczyło.
    User removed account
    User removed account