Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yaesu VX-8r z USA. Czy da się przeprogramować i używać w Polsce?

14 Jun 2009 13:58 3953 7
  • Level 10  
    Witajcie,

Mam możliwość sprowadzenia nówki VX-8r z USA za 1200zł ( w Wolsce kosztuje około 2000) tylko pytanie:

1 Czy ten model pochodzi na rynku USA mocno sie różni od europejskiego?
    2 Jeśli się różni to czy można go przeprogramować i dostosować do naszych standardów?
    3 Czy wejdzie na przemienniki?

z góry dzięki.
  • Level 16  
    Nie wiem, czy pomogę, ale zrobiłem podobnie z VX-7.
    Wersja USA ma dodatkowo uruchomione pasmo 200MHz.
    Po rozlutowaniu zworek radio odbiera wszystko (czułość poza pasmami amatorskimi słaba albo żadna).
    Shift przemiennika ustawiasz w menu - nie ma z tym kłopotu.
    Podsumowując: nie stwierdziłem żadnych problemów lub uciążliwości z wersją amerykańską VX-7.
    Jednak VX-8 może być zupełnie innym radiem pod tym względem.
    Np FT-7800 musiałem kupić w Polsce, bo wersja USA była bardziej zróżnicowana.
    Pozdrawiam
    Mariusz
  • Moderator
    Dodatkowo sprzęt amerykański jest przygotowany do innego odstępu sąsiedniokanałowego.
    W Europie stosuje się odstęp 25kHz/12,5 kHz/6,25 kHz, w Stanach obowiązuje raster 50/30/25 kHz ale nie ma skoku co 12,5 - jest 15 kHz i nie ma 6,25 a jest 7,5 kHz.
    Sprawdź dokładnie co to radio potrafi.... W specyfikacji http://www.universal-radio.com/catalog/ht/0008spec.html jest podane ze powinno działać na europejskich odstępach, ale miałem już w rękach wersje uproszczoną przeznaczoną wyłącznie na rynek amerykański i było inaczej.
    Jeżeli dobrze pamiętam to w menu/fstep/list.
    Upewnij się że jest to dokładnie wersja o takich a nie innych parametrach.
    Odstęp 8,33 jest wykorzystywany w komunikacji lotniczej.
    Sprawdź dokładnie...
  • Level 10  
    A czy ta wersja w ogóle będzie się różniła czymkolwiek? Przecież nie ma wersji VX-8e (z tego co widziałem jest tylko "r")
  • Moderator
    Zgadza sie, wystepuje w sprzedaży jako VX-8R. Akurat mam takie urządzenie. Jestem w połnocnej kanadzie w Aklaviku i ta wersja - kosztowała w Edmonton niecałe 150$ ma tylko raster amerykański. W innym sklepie był taki sam VX-8r za 395$ i ten miał wszystko jak w specyfikacji fabrycznej czyli wszystkie rastry.
    Przypuszczam że róznią sie te urządzenia softem adaptowanym z innego modelu.
    Jeżlei masz gwarancje że dostaniesz takiego ze specyfikacji to możesz spać spokojnie.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Wersja R a E różnią się ASR, ale ręcznie się ustawi dobrze.
  • Level 1  
    Moze znacie namiary na instrukcje w jezyku polskim? Pozdrawiam