Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup/budowa subminiaturowego agregatu prądotwórczego LPG/Pb

mjj 14 Cze 2009 14:40 5931 5
  • #1 14 Cze 2009 14:40
    mjj
    Poziom 10  

Witam wszystkich...

poświęciłem sporo czasu na poszukiwanie w necie oraz na forum elektrody rozwiązania problemu zasilania ciągłego urządzeń (24h). Założenia:
    1) moc od 15 do 50W (opcjonalnie wersja 100W),
    2) napięcie pracy urządzeń odbiorczych 12 lub 24V DC (prąd stały),
    3) urządzenia pracują 24 godziny na dobę,
    4) generowany hałas powinien nie przekraczać ~50 dB w odległości 5 m.

W związku z tym poszukiwałem rozwiązania 'idealnego':
    a) mikro agregat prądotwórczy zasilany LPG (butla 11 kg) o mocy 50 do 100W,
    b) wyjście 12 lub 24V DC,
    c) elektryczny (automatyka) start / stop,
    d) kontroler ładowania akumulatorów i diagnozy stanu systemu z podłączeniem RJ45 do sieci komputerowej,
    e) regulacja mocy generatora, aby zminimalizować rozładowanie akumulatorów i oszczędnie gospodarować energią (* poniżej wyjaśnienie).

Ciężko cokolwiek takiego znaleźć - docelowo świetnie nadaje się to systemów alarmowych w miejscach bez możliwości podłączenia zasilania, do urządzeń telekomunikacyjnych, stacji pomiarowych itp. itd. systemików małej lub bardzo małej mocy. Ma to z natury być nie tyle bezobsługowe, co wymagać obsługi co dłuższy odcinek czasu jako konserwację i wymianę butli z gazem (np. raz na miesiąc - stąd elektronika pomiarowa i informacyjna).

Będę wdzięczny za sugestie o istniejących rozwiązaniach przynajmniej częściowo spełniających te założenia lub o propozycjach zbudowania takowego rozwiązania. Rozważałem również wiatraki oraz panele słoneczne. Mimo wszystko nie wszędzie da się to zastosować lub cena vs osiągane parametry mocy (w PL nie mamy super stref wiatrowych w wielu miejscach kraju) są mizerne.

*) jeśli agregat nie miałby regulacji mocy - to po naładowaniu akumulatorów byłby wyłączany i następnie np. po 20-30% ich rozładowaniu następowałoby automatyczne załączenie i zasilania + ładowanie baterii aku. Założeniem jest praca ciągła.

0 5
  • #2 14 Cze 2009 21:28
    lopr_pol
    Poziom 22  

Uuuu ciężko będzie znaleźć taki silnik spalinowy. Są modelarskie ale czy one wytrzymają tydzień ciągłej pracy to wątpie. Będzie drogo.

Dop. 1:
    Tak z ciekawości poszukałem najmniejszych agregatów np.: honda ex350 silnik 35cm², moc 150-200W na wyjściu, wymiary 36x30x20cm

Dop. 2:
    Fajny projekt:
    http://www.kengracey.com/Home/12VPowerGenerator/tabid/70/Default.aspx

0
  • #3 15 Cze 2009 12:32
    mjj
    Poziom 10  

Dzięki za wskazane linki. Projekt 12V mnie zainteresował - to już coś konkretnego - wręcz się świetnie nadaje pod dopasowanie dla potrzeb. Minus to hałas dość konkretny.

Zastanowiła mnie kwestia turbogeneratorów - gazowe istnieją, ale czy w miniaturze - tego jeszcze nie wiem.

0
  • #4 15 Cze 2009 16:21
    Moulder
    Poziom 23  

Do takich mocy możesz pomyśleć nad generatorem wiatrowym.

0
  • #5 18 Cze 2009 22:08
    mjj
    Poziom 10  

Temat wiatru dość dobrze przeanalizowany. Koszt realny > 10 000 zł tak, aby mieć gwarancję (! to ważne !) dostawy mocy na poziomie 50W w strefie wiatrowej niekorzystnej (zgodnie z mapą PL).

Scaliłem posty. [Łukasz]

Znalazłem coś naprawdę ciekawego - zaczyna być interesująco: http://www.globalte.com/index.php?pageId=2&sId=31 (termogeneratory małej mocy). Prace trwają...

0
  • #6 14 Lip 2009 18:27
    szkot14
    Poziom 11  

Witam. Ja myślę o agregacie 12V 5-10A. Chodzi o ładowanie akumulatora nad jeziorem w strefie ciszy. Idealny byłby stirling bo cichy.

Dodano po 14 [minuty]:

Rozważam wykonanie agregatu na silniku od kosiarki ale 80% mocy chcę stracić na wytłumienie. Trochę może bez sensu. Albo maszynka parowa na LPG ? Jestem otwarty na inne pomysły kolegów.

0