Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytwornica ciężkiego dymu. Ogniwa Peltiera - Worklog

VIGOR_PICTURES 15 Cze 2009 00:18 7017 2
  • #1 15 Cze 2009 00:18
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

Witam.
    Od dłuższego czasu po głowie chodził mi pomysł zbudowania "wytwornicy ciężkiego dymu". Nie chodzi o całe urządzenie a o jednostkę schładzającą dym. Dlatego tytuł może trochę mylić. Wytwornica jaką posiadam na stanie to Antari fz-80. Całkiem znana wśród braci Elektrodowej. Przy projekcie przyświecają mi dwa główne cele:
    1. urządzenie ma nie ingerować w samą wytwornice.
    2. schładzanie dymu ma się odbywać z wykorzystaniem ogniw Peltiera a nie lodu.

Aha, schładzarka ma być wykorzystywana zarówno na dyskotekach jak i na przedstawienia znajomej grupy teatralnej.

0. Projekt

Poniżej pierwszy rysunek schematyczny:
    Wytwornica ciężkiego dymu. Ogniwa Peltiera - Worklog

Jednak zaszły zmiany. Do chłodzenia radiatorów zamierzam użyć dwóch ogniw o mocy 89 Wat każde (być może zajdzie potrzeba użycia nawet trzech ogniw)

Planowane materiały i rozwiązania techniczne:

W głowie mam dwa różniące się znacznie gabarytami projekty.

- Pierwszy z nich zakłada użycie 2-3 gęsto "ufiszbinowanych" (;)) radiatorów w sekcji chłodzenia dymu. Wybrałem już nawet radiatory. Dym będzie przechodził przez każdy radiator osobno - szeregowo.

Wytwornica ciężkiego dymu. Ogniwa Peltiera - Worklog Wytwornica ciężkiego dymu. Ogniwa Peltiera - Worklog Wytwornica ciężkiego dymu. Ogniwa Peltiera - Worklog

- Drugi pomysł jest znacznie...cięższy. Do wykonania jego wymyśliłem ze użyję radiatora który waży 4.5 kg.
    Wytwornica ciężkiego dymu. Ogniwa Peltiera - Worklog Wytwornica ciężkiego dymu. Ogniwa Peltiera - Worklog

W tym przypadku dym także byłby schładzany "szeregowo" Najpierw będzie leciał przez tunel oznaczony numerkiem 1. Potem 2 i na końcu 3. Przestrzeń w "rdzeniu" radiatora zamierzam wypełnić płynem do chłodnic.
    W tym przypadku boje się że ogniwa Peltiera nie będą w stanie dostatecznie schłodzić takiego klocka.

- Zasilanie.
    Jako zasilanie planuje wykorzystać popularny złom elektroniczny, który mi zalega w piwnicy - stare zasilacze AT/ATX

- Sterownik.
    Nic zaawansowanego technicznie. Wentylatory chłodzące ogniwa Peltiera sterowanie najprostszymi aplikacjami regulatora obrotów z termistorem
    Same ogniwa Peltiera będą załączane przekaźnikiem. One też będą sterowane temperaturą. W momencie gdy temperatura radiatora osiągnie pewien pułap - wtedy jest odcinane zasilanie. Wyjątkiem jest tylko moment gdy jest załączana wytwornica - wtedy ogniwa mimo że nie powinny działać są uruchamiane. Zastanawia mnie tylko teraz w jaki sposób tam zmodyfikować układ, żeby mi w kółko nie "strzelał" przekaźnikiem bo temperatura radiatora jest na granicy włącz/wyłącz.

1. 14.06.09 - Pierwsza przymiarka do przymiarki
    ;)
    Pierwszy test był bardzo prosty. W zamrażalniku schłodziłem trzy radiatory do temperatury w okolicach -10°C. Następnie dwa z nich włożyłem do rury ze sprasowanego papieru (fi=80mm) a trzeci (nie zmieścił się ^^') postawiłem przy wylocie rury.
    Następnie nagrzałem piec wytwornicy i puściłem całą możliwą jednorazową ilość dymu. Efekty były całkiem budujące pomimo radiatorka rozpraszającego dym do góry - dym opadał nieopodal z powrotem na podłogę (niestety nie ma tego na filmie)
    Dalej - wietrzenie pokoju (4x3.5m) oraz czekanie na powtórne nagrzanie pieca. Tutaj zaczyna się już film. Jak widać dym ma tendencję do pozostawania tam gdzie został wypuszczony ale szybko się ogrzewa (czyt: radiatory schładzają go do temperatury mniej więcej takiej jaka panuje w pomieszczeniu) Po zdjęciu radiatora blokującego da się jeszcze zauważyć dym snujący się po podłodze. Na koniec należało sprawdzić temperaturę radiatorów. Owe 45 stopni na filmiku to trochę przesada. Temperatura oscylowała w okolicach 35-40 °C
    Aha, należy dodać ze taka temperatura wystąpiła po DWUKROTNYM strzeleniu pełną ilością dymu.
    Na końcu filmiku są podane wymiary radiatorów oraz widać coś co będzie trzeba wziąć pod uwagę przy budowie finalnej wersji. Na zimnych radiatorach osadził się płyn. Niby nie dużo - ale wolę to mieć na uwadze od samego początku. ;)

Poniżej film o którym pisałem wcześniej. (najlepiej oglądać w jakości HQ)

Link

Pozdrawiam i czekam na wszelkie pomysły. :)

0 2
  • Relpol
  • #2 15 Cze 2009 10:14
    sheeeep
    Poziom 25  

Zagadnienie trudne do profesjonalnej realizacji z kilku powodów, jednym z nich jest moc takiego urządzenia i możliwość magazynowania energii (zimna). W profesjonalnych maszynach do wytwarzania dymu są używane wręcz klimatyzatory, ze sprężarką o mocy około 1,5kW które swoją drogą można by pozyskać z samochodów. Peltier ma sprawność około 50% tak też w teorii można by go porównać do standardowej lodówki.
    Schłodzenie peltierem zajmie około 25 minut do -10 stopni 4 i pół kilogramowego radiatora. Te ogniwa dają radę się schładzać do różnicy nawet 60 stopni pomiędzy ciepłą a zimną stroną więc jakby się dobrze postarał to i -20 by zrobił.

Pozostaje mi życzyć tylko miłych eksperymentów i ciekawej muzykiw następnych filmach, pozdrawiam
    sheep

0
  • Relpol
  • #3 13 Wrz 2009 15:32
    mariusz324

Poziom 13  

witam, chciałem zapytać czy poczyniłeś jakieś dalsze kroki w budowie tej wytwornic bo jestem bardzo ciekaw, a nie widze od dawna żadnej odpowiedzi ani newsow ;)

1