Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik podczerwieni plus gniazda sterowane radiowo

Markus2004 15 Jun 2009 03:16 3464 6
lampy.pl
    Markus2004
    Level 11  
    Witam forumowiczów
    Potrzebuję pomocy może w dość nietypowej sprawie, chodzi o połączenie sterownika podczerwieni z pilotem do sterowania radiowo gniazdami elektrycznymi.
    Jest to komplet trzech gniazd z pilotem w którym dla każdego gniazda przypisane sa po 2 klawisze ON i OFF. Znalazłem sterowniki podczerwieni które można by było połączyć z pilotem ale jest mały problem ponieważ sterowniki te nie maja chwilowego stanu na wyjściach. Czyli aby wyjście na sterowniku załączało sie tylko na czas wciśniętego przycisku pilota podczerwieni (w moim przypadku uniwersalnego pilota podczerwieni).
    A tu znalezione sterowniki:
    http://cyfronika.com.pl/kityavt3/avt390.htm fajny sterownik może ktoś potrafi go przeprogramować aby posiadał monostabilny stan na wyjściach
    oraz 15 kanałowy sterownik, może ten ma taka możliwość ale nie doczytałem sie nigdzie tego:
    http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/43345/15-kanałowy+odbiornik+podczerwieni+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
    Jeśli ktoś już zbudował podobną hybrydę to proszę o pomoc najlepiej, gdyby to były gotowe produkty które można kupić.
    Zastosowanie tego pomysłu ma służyć do wyłączania i włączania sprzętu A/V aby nie pracowały pod prądem kiedy nie są użytkowane oraz do włączania i wyłączania oświetlenia. Jeśli pomysł by wypalił to do sterowania podłączę jeszcze rolety na oknach :D
    Pozdrawiam

Na forum stosujemy polską czcionkę oraz przyjęte zasady pisowni. Proszę poprawić post. Mariusz Ch.] ok poprawione-przyzwyczajenie zawodowe przy pracy na serwerach. Pozdrawiam
  • lampy.pl
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Markus2004 wrote:
    aby wyjście na sterowniku załączało się tylko na czas wciśniętego przycisku pilota podczerwieni

W sterownikach zastosowano standardowe odbiorniki podczerwieni IR. Na wyjściu takiego odbiornika pojawia się sygnał impulsowy w czasie wysyłania rozkazu z "pilota" (w tym czasie świeci się również LED w odbiorniku-sterowniku).
    Wystarczy więc scałkować ten sygnał, ukształtować przerzutnikiem Schmitta i ewentualnie bramkować nim sygnał na wyjściach (bistabilnych) sterownika. Nie jest więc potrzebna żadna zmiana oprogramowania.
    Pozdrawiam.
  • lampy.pl
    Markus2004
    Level 11  
    Czy w przykładach sterowników można wprowadzić takie zmiany. Odbiorniki ir połączone są z mikrokontrolerami rozpoznającymi kody z pilota w postaci impulsów ale dalej to właśnie te układy podają określone stany na wejścia układów sterujących np ULN2803. Jak w tych przypadkach bez zmiany oprogramowania wprowadzić proste zmiany konstrukcyjne? . Czy dobrze rozumuje?
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.
    Nie wiem, czy zmiany wynikające z mojego pomysłu są proste, ale wyobrażam to sobie np. tak:
    Sterownik podczerwieni plus gniazda sterowane radiowo
    Przebieg "A" - to sygnał z odbiornika podczerwieni (TSOP lub podobny),
    Przy pomocy diody, C1R1 oraz pierwszej bramki 4093 kształtowany jest sygnał zerowania przerzutnika 4013.
    Sygnał ten po odwróceniu ("C") podawany jest na wejście D przerzutnika.
    Wejście zegarowe przerzutnika CP sterowane jest narastającym zboczem sygnału z wyjścia sterownika. Sygnał ten ("B") musi być opóźniony względem sygnału "C" - w symulacji zapewnia to układ C2R2.
    Tak więc sygnał wyjściowy ("D") pojawi się na - określonym kodem rozkazu - wyjściu tylko na czas wysyłania rozkazu.
    Wartości R1C1 i ew. R2C2 (stałe czasu ) należy dobrać w zależności od parametrów czasowych sygnałów.
    Pozdrawiam.
    Markus2004
    Level 11  
    Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy. Potrzebuję wykorzystać podobne układy jak podałem w przykładzie. Gdzie sterowniki potrafią zapamiętać odpowiedni klawisz pilota i przypisać odpowiednie wyjście. Problem jest w tym, że wyjścia tych układów pracują bistabilnie czyli ON lub OFF na stałe. Nie chcę przerabiać układu dokładając dodatkowe przerzutniki i komplikując układ który sam z siebie może mieć taką funkcjonalność o jaką mi chodzi (podanie np stanu wysokiego tylko w chwili nadawania kodu z pilota). Myślę że jest to tylko kwestia zmiany oprogramowania ale niestety tego nie potrafię. Na dzień dzisiejszy używam sobie dodatkowego pilota do wyłączania gniazdek radiowo, a wiadomo nie ma to jak sterowanie wszystkim z jednego pilota podczerwieni. Widziałem na elektrodzie podobny post ale niestety nikt nie odpowiedział koledze.
    Temat chyba war jest uwagi bo gniazda sterowane radiowo można kupić nawet komplet 3 szt. za 15zł takie jak w tej chwili używam już od ponad roku. Do tego pilot uniwersalny Harmony w którym programujemy pod jednym przyciskiem uruchomienie kolejno gniazd włączających urządzenia do prądu a następnie urządzenia. Może ktoś poda rozwiązanie.
    Pozdrawiam.
    januss73
    Level 32  
    Po pierwsze nie bardzo wiem co chcesz zrobić z tą chwilową zmianą stanu?
    Po drugie, większość amatorów pracuje na avrach i w bascomie, ty dajesz przykład z pic'iem, do którego nikt nie zna ani programu, ani nawet schematu.
    Łatwiej będzie chyba zrobić to od zera na jakimś attiny. Można też zrobić to z pierwszego podanego przez ciebie sterownika, tyle że sprzętowo. Zastosować tyle tranzystorów co kanałów, zasilać je z leda, który pewnie świeci gdy odbierana jest komenda i załączać z wyjść sterownika. Trza by tylko sprawdzić, czy dioda załączana jest masą czy napięciem.
    Markus2004
    Level 11  
    Witam
    Dokładnie to są przykłady bo szukam gotowego rozwiązania.Chwilowe stany na wyjściu potrzebne są to tego pilota radiowego którym mają sterować. Wyjścia sterownika podłączyć chcę w miejsca przycisków na pilocie , więc jeśli stan wyjścia sterownika będzie utrzymany to pilot radiowy będzie nadawał cały czas :). Dlatego sterownik powinie posiadać chwilowe podanie impulsu dla przycisku ON oraz dla przycisku OFF nie chcę stosować przerzutnika który będzie przełączał się między tymi przyciskami ON/OFF. Przy takim założeniu mogę skonfigurować pilota Harmony tak aby podawał oddzielne impulsy na włączanie i na wyłączanie urządzeń uniknie się wtedy przypadkowego wyłączenia co następowałoby przy użyciu jednego przycisku do sterowania ON/OFF.