Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS 4421 przekręcenie prądu spoczynkowego pali bezpiecz

marcinos227 15 Cze 2009 14:48 2677 20
  • #1 15 Cze 2009 14:48
    marcinos227
    Poziom 10  

Witam, postanowiłem rozkręcić moją diore w celu wyczyszczenia i tak jakoś od czysczenia zeszłem do grzebania w nim i niestety z głupoty rozkręciłem niechcący na maxa prąd spoczynkowy na lewym kanale, automatycznie spalił się bezpiecznik główny i poszedł delikatny dymek gdzieś z lewego kanału. Wszystko wygląda dobrze nic nie jest spalone ani spuchnięte. dodam że w ciągu sekundy zdążyłem odkręcić regulator do fabrycznej pozycji ale pewnie już za późno. Teraz wzmacniacz pali ciągle bezpiecznik główny ten z tyłu wzmacniacza. Na próbe wsadziłem bezpiecznik o większym Amperarzu i włączyłem wzmacniacz na sekunde, w obu kolumnach buczały głóśniki. Co będzie do wymiany? Proszę Was o pomoc... wiem za głupote się płaci ale kręciłem kiedyś w innym wzmacniaczu i było dobrze, lekko nawet podniosła się moc wzmacniacza ale nic sie nie spaliło więc myślałem, że i tak będzie tym razem.

0 20
  • #2 15 Cze 2009 14:50
    mietekn
    Poziom 35  

Do wymiany najprawdopodobniej tranzystory końcówki mocy.

0
  • #3 15 Cze 2009 14:56
    _TIGER_
    Użytkownik obserwowany

marcinos227 napisał:
    Na próbe wsadziłem bezpiecznik o większym Amperarzu i włączyłem wzmacniacz na sekunde

Nie wolno tak robić ! ! !
    Tak jak kolega wyżej napisał zapewne końcówka mocy się spaliła, po wymianie elementów nie zapomnij o ustawieniu prądu spoczynkowego.
    Pozdrawiam _TIGER_

0
  • #4 15 Cze 2009 15:23
    dybas
    Poziom 37  

Kolego "marcinos227": to, że uczysz się elektroniki kręcąc potencjometrem bez potrzeby to nie wstyd, każdy z nas ma podobne doświadczenia. Teraz masz większe pole do popisu. Dodam jeszcze, że należy przed uruchomieniem wzmacniacza ustawić ślizgacz potencjometru na prawie maksimum rezystancji. Sama regulacja działa bardzo ostro. No i rzecz ostatnia: nie wypisuj głupot, że prąd spoczynkowy wpływa na moc. Po co tworzyć nowe mity?

0
  • #5 15 Cze 2009 16:52
    Ptolek
    Poziom 36  

Większy prąd spoczynkowy nawet nieco zmniejsza moc wzmacniacza, bo część prądu, która mogłaby się dostawać do głośnika, płynie niepotrzebnie przez jeden tranzystor (w dużym uproszczeniu).
    Polecam też poszukać innych tematów dotyczących naprawy wzmacniaczy, a nawet tego konkretnego wzmacniacza, bo też było tego sporo, dodam, że to jest to samo co WS442 i WS4422.

0
  • #6 16 Cze 2009 23:29
    marcinos227
    Poziom 10  

Mam Unitre Fonice PA 428 (o taki http://unitra.eu.org/node/352), tam kręcąc tymi potencjometrami troche moc się podniosła, odziwo nic się nie spaliło a wzmacniacz naprawde gra troche mocniej, bez zniekształceń. Tranzystory mocy są tanie prawda? na własną rękę mogę sam wymienić? Dodam, że mam pojęcie o lutowaniu itp więc chyba sam go zrobię ;)
    Co do ustawień pradu spoczynkowego, miernik przystawić do potencjometru tak? czy gdzie dokładnie i na ile volt ustawić?

0
  • #7 17 Cze 2009 19:48
    mietekn
    Poziom 35  

Ustawia się prąd płynący przez tranzystory końcówki mocy (wzmacniacz klasy AB). Prąd ten zależny jest od konkretnej konstrukcji wzmacniacza, mocy, zastosowanych tranzystorów. Zwykle ustala się go na poziomie rzędu 30mA, najlepiej jednak sprawdzić w dokumentacji wzmacniacza.
    Schemat znajdziesz tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4726376#4726376
    Prąd ustala się przez pomiar napięcia na rezystorach R539 lub R541 i R540 lub R542 i przeliczając zgodnie z prawem Ohma (0,47ohm * 30mA= 14,1mV).

0
  • #8 17 Cze 2009 21:21
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 17 Cze 2009 22:58
    marcinos227
    Poziom 10  

wymieniłem dziś tranzystory końcowe z BD395 na BD911 i BD396 na BD912 i Diorka znów śmiga ;) dzięki za pomoc, prąd spoczynkowy ustawiłem na oko (wg mnie idealnie tak jak było oryginalnie) i gra normalnie, ale w najbliższym czasie zabiorę się do regulacji ;) a proszę mi jeszcze powiedzieć, regulować przy włączonym wzmacniaczu i jakimś sygnale czy jak?

co do Unitry PA 428, mówię poważnie, podkręciłem trochę ją i naprawde jest różnica którą usłyszałem ja i kolega obok.

Zbaczając lekko z tematu dopytam, przykład wzmacniacza np AB a wzmacniacza BC czy CD... są takie i czym to się różni dokładniej? Jeśli można zapytać ;)

PS miernika nigdy nie miałem i jeszcze nie pojęłem dokładnie jak mierzyć poszczególne napięcia, dlatego jeszcze dopytam gdzie przytknąć mase a gdzie plus miernika? ;)

0
  • #11 19 Cze 2009 20:47
    marcinos227
    Poziom 10  

co do klas to juz wszystko wiem i dzięki bardzo Ci za to ;)

co do regulacji prądu spoczynkowego... sprawdzać przy włączonym wzmacniaczu rozumię, ale podawać jakiś sygnał czy coś z regulacją głośności robić itp?

0
  • #12 19 Cze 2009 21:28
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 20 Cze 2009 15:28
    marcinos227
    Poziom 10  

Już wiem mniej więcej jak sprawdzić prąd spoczynkowy, zamówiłem miernik uniwersalny Laudmann LM 807A (co o nim powiecie) i czekam aż przyjdzie, jak już będę go miał to zabieram się za regulacje. Dzięki bardzo za podpowiedzi.

PS jeszcze małe pytanko, nie znalazłem nigdzie nic na ten temat choć szukałem, mierząc napięcie na tranzystorach końcowych ustawiać miernik na mA i ile tam wyjdzie to pomnożyć przez 0,47ohm i wyjdzie mi wynik czy jak to zrobić? Proszę o pomoc to ostatnie pytanie! ;)

0
  • #14 20 Cze 2009 16:00
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 20 Cze 2009 22:53
    marcinos227
    Poziom 10  

Zawsze byłem cienki z fizyki, a elektrotechniki nigdy nie miałem, samej elektroniki chciałbym się właśnie nauczyć i miałem nadzieję, że z pomocą tego forum. Czytałem to co znalazłem ale nie do końca znalazłem to czego szukałem, choć spędziłem nad tym trochę czasu. Popróbuję wszystkiego jak przyjdzie miernik to wtedy jeszcze napiszę.

0
  • #16 21 Cze 2009 20:33
    mietekn
    Poziom 35  

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem wyżej i jeszcze raz i jeszcze raz..i itd itd aż w końcu doczytasz że nie masz mierzyć prądu tylko napięcie. No chyba że się bardzo upierasz i chcesz znów spalić końcówkę mocy plus dodatkowo miernik ;)

0
  • #17 23 Cze 2009 01:23
    marcinos227
    Poziom 10  

mietekn, podpytałem dziś elektryka w serwisie samochodowym co nieco o to i powiedział, że moge sprawdzać prąd spoczynkowy bezpośrednio na końcówkach mocy schemat zostawilem w robocie ale jutro bede go mial, wiem że trzeba odlutować środkowe wyjście końcówki mocy i plus przyłożyć do nóżki środkowej a mase do miejsca na płycie głównej gdzie ta nóżka powinna wchodzić, czy dobrze mi powiedział? czy lepiej sprawdzać go tak jak napisałeś "na rezystorach R539 lub R541 i R540 lub R542" ? aha i tylko powiedz czy odlutowywać końcówki rezystorów czy zostawić?

0
  • #18 23 Cze 2009 07:45
    mietekn
    Poziom 35  

Elektryk to elektryk a elektronik to elektronik, prądu tak się nie mierzy ponieważ miernik powoduje dodatkowy spadek napięcia fałszujący wyniki (zauważ że rezystory mają tylko 0.47 ohma) . Napięcie mierzy się na włączonym układzie bezpośrednio na rezystorach, nie wylutowywując niczego. Link do schematu podałem w swoim drugim poście.

0
  • #19 23 Cze 2009 17:22
    marcinos227
    Poziom 10  

Aha, dzięki za podpowiedź. Jeśli chodzi o schemat, to jest to mój pierwszy schemat elektroniki jaki mialem przed sobą i ciężko puki co jest mi cokolwiek znleźć. Aha i czegoś tu nie rozumię, niedość, że jestem zdezorientowany czy mam mierzyć mV czy mA to w dodatku raz piszesz, że mam mierzyć prąd, a w innym poście, że napięcie a o ile się orientuje to chyba dwie różne rzeczy. Więc przykładając miernik jednym końcem do jednej nózki rezystora R539 a drugi do drugieji ustawiać miernik na pomiar Prądu czy Napięcia? bo już mam namieszane w głowie.
    Pozdrawiam

0
  • #20 23 Cze 2009 21:15
    mietekn
    Poziom 35  

mietekn napisał:
    Ustawia się prąd płynący przez tranzystory końcówki mocy ....
    Prąd ustala się przez pomiar napięcia na rezystorach R539 lub R541 i R540 lub R542 i przeliczając zgodnie z prawem Ohma (0,47ohm * 30mA= 14,1mV).
    Powtórze więc po raz kolejny i ostatni: Mierzysz napięcie (miernik ustawiasz na napięcie) by ustalić prąd. Prąd oblicza się z prawa Ohma. Czyli by mieć 30mA płynące przez końcówki mocy na rezystorze powinno być napięcie 14mV i tak kręcisz potencjometrem by miernik napięcia wskazał tę wartość. I ostatni sprawa: mierzysz to napięcie przy odłączonym obciążeniu (bez podłączania głośników).

0
  • #21 24 Cze 2009 22:04
    marcinos227
    Poziom 10  

no i to jest konkretna odpowiedź, jakby ktoś tak nie mógł napisać odrazu ;) dzieki Ci bardzo! zimne piwko dla Ciebie! jutro prawdopodobnie będę już miał swój miernik zamówiony na allegro, a tak na boczku, miernik Laudmann LM807A będzie spełniał swoje zadanie na ogół czy to zły wybór? ;) dzieki mietekn jeszcze raz wielkie ;)

0