Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CB5073

17 Gru 2002 22:20 1804 2
 • Poziom 19  
  Po wymianie SMR40200 ,zastosowano układ hybrydowy a układ HIS0169B zastąpiono układem HIS0169c napięcia zasilające są zaniżone.Sprawdziłem obciążenia -zwarć niema.Nie wiem co dalej robić .Jeśli ktoś może coś doradzić ,z góry dziękuję. kejz
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 26  
  W odbiorniku OTVC Samsung CK5073T uszkodzone są następujące elementy: bezpiecznik F801, IC801 SMR40200C, HC801 HIS0169C, DZ801 R2KN. Płyta bazowa przyciemniona przy DZ801, co wskazywałoby na silne grzanie się diody. Po wymianie IC801, HC801, DZ801 i C851 telewizor pracuje prawidłowo i wszystkie napięcia wyjściowe przetwornicy są prawidłowe, ale po przełączeniu OTV w stan czuwania napięcie na C806 (125V) rośnie szybko (2÷3s) do 140V. Po zamianie R2KN 140V/1A na R2KY 160V/1A napięcie na C806 (w stanie czuwania) rośnie do 160V. Na dalszy wzrost napięcia nie czekam, aby nie uszkodzić diody. Gdy napięcie na C806 wzrośnie do ok. 160V przełączam OTV ze stanu czuwania w stan pracy i napięcie wraca do 125V.

  Z opisu uszkodzenia wynika, że zasilacz nie jest w stanie zredukować pobieranej mocy do wartości, jaką pobiera odbiornik w stanie standby. Nie chcę proponować takich rozwiązań, jak dociążenie zasilacza, bo nie jest to naprawa. Jednak jeśli wystarczy dociążenie rzędu 2÷3 do 5W, to jest to półśrodek do zaakceptowania, przynajmniej tymczasowo, to znaczy do czasu kupna transformatora przetwornicy, bo on prawdopodobnie jest przyczyną zaistniałej sytuacji. Ze względu na spodziewane trudności w zakupie tego elementu, zastosowanie rozwiązania tymczasowego może być konieczne. Jeśli napięcie na wyjściu zasilacza po przełączeniu w stan standby rośnie powoli (po 2÷3 sekundach) to dociążenie rzędu kilku W z pewnością wystarczy. Dla przykładu 5W to jest rezystor 3k1 podłączony równolegle do kondensatora C806. Równocześnie 5-watowy opór typu RA jest niezbyt dużych rozmiarów.
  Przechodząc do zdiagnozowania uszkodzenia w celu „właściwej naprawy” należy zauważyć, że minimalna moc z jaką zasilacz jest w stanie pracować, zależy od minimalnego możliwego do uzyskania współczynnika wypełnienia kluczowania tranzystora (tu zawartego w układzie SMR40200) i od indukcyjności uzwojenia głównego transformatora oraz oczywiście od napięcia wejściowego (tu: wyprostowanej sieci). Dlatego przy wstępnym uruchamianiu zasilaczy warto to napięcie, dla bezpieczeństwa, obniżyć autotransformatorem. Taki zabieg jest jedynie niebezpieczny w odbiornikach zawierających tzw. moduł nazywany MVP (multi voltage panel) lub inne rozwiązanie umożliwiające zasilanie z sieci o różnych napięciach nominalnych.
  Wracając do indukcyjności trafa, im jest ona mniejsza tym minimalna moc z jaką zasilacz może pracować jest większa, i tu upatrywałbym przyczynę opisywanego przez Czytelnika zachowania się odbiornika. Równocześnie istotne jest sprzężenie uzwojenia kontrolnego 6-7 transformatora T801 z pozostałymi uzwojeniami, szczególnie uzwojeniem 9-11.
  Nowoczesne zasilacze umożliwiają pracę niemalże bez obciążenia, przechodząc do tzw. trybu pracy “burst”. Dobrym przykładem są elementy VIPer-y , które mogą pracować z całkowitą mocą rzędu 1W przy napięciu sieci 220VAC. Na temat tych elementów w niedługim czasie ukaże się artykuł na łamach naszego pisma.
 • Poziom 17  
  Witam
  Pamietam, ze po takiej wymianie nalezalo usunac podkladke mikowa pomiedzy "SMR" a radiatorem.
  Pozdrawiam