Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł do mieszkania w bloku 70m2

krzysiekole 15 Jun 2009 16:15 14521 28
 • #1
  krzysiekole
  Level 10  
  Witam,
  Przymierzam się do wymiany kotła gazowego dwufunkcyjnego na nowy, w mieszkaniu trzypokojowym o powierzchni prawie 70m2.
  Według opinii kilku instalatorów instalacja pieca kondensacyjnego może się nie zwrócić lub zwróci się późno. Dlatego starą Berettę postanowiłem wymienić na kocioł z zamkniętą komorą spalania. Zastanawiam się nad następującymi modelami:
  1. Kocioł WOLF CGG-1K-24 - w wielu sklepach jest na niego duża obniżka, cena do 3 tyś brutto.
  2. JUNKERS CERACLASS ZW 14-2 DV AE - najtańszy z Junkersów z zamkniętą komorą spalania, cena około 4 tyś brutto.
  3. JUNKERS CERACLASS EXCELLENCE ZWC 21-3 MFA - droższy model z zamkniętą spalania, wg katalogu gwarantuje wyższy komfort ciepłej wody.  Na forum nie znalazłem żadnych informacji na temat pierwszego z nich. Słyszeliście coś o tym modelu? Będę wdzięczny za wszelkie informacje :-).

  Chciałbym Was prosić o opinie, który z podanych kotłów polecacie? Parametry którego z nich będą najlepiej pasować do opisanego mieszkania? Czy warto dopłacać za funkcję komfortu ciepłej wody w Junkersie?

  Pozdrawiam,
  Krzysiek
 • #2
  12B
  Level 21  
  Mino wszystko proponuję kocioł kondensacyjny. Kotły "turbo" mają zwykle dość istotne ograniczenia jeśli chodzi o osprzęt powietrzno-spalinowy. Długość podwójnej rury wyprowadzonej w pionie ponad dach nie może przekraczać np: przy 2 kolanach 90 ° - 2;4;6 metrów w zależności od modelu kotła. Kotły kondensacyjne te długości mają znacznie większe. Poza tym myślisz o kotle JUNKERS CERACLASS EXCELLENCE ZWC 21-3 MFA , którego cena to ok.5700 brutto, a jeśli chodzi o Junkersa to np. CERAPUR SMART ZWB 28-3C to ok. 6400 zł. i do tego kondensat. Różnica niewielka. Jeśli kupowany u instalatora lub z sieci to pewnie mniej niż "piątkę" się dostanie.Inni producenci też mają dobre oferty i kotły kondensacyjne. Proponuję poczytać - choćby to forum. A oszczędności zawsze będą! Te kilkaset złotych różnicy pomiędzy ceną za "turbo" i "kondensata " zwróci się szybciutko i moim zdaniem instalatorzy których pytałeś się mylą.
 • #3
  systemgaz
  Level 23  
  Kotły TURBO i kondensacyjne mają swoje wymogi techniczne co do pomieszczenia, systemów spalinowych, kominowych oraz utylizacji ścieków z kondensatów. W przypadku, kiedy pomieszczenie nie spełnia warunków technicznych dla kotłów tradycyjnych inwestorzy kupują tańsze (od kondensatów) i cichsze w pracy (od kotłów tradycyjnych) kotły w systemie TURBO. W kotłach kondensacyjnych nie tylko ważny jest szczelny system kominowy, ale również odpływ kondensatu. Jeśli ilość kondensatu jest poniżej 20% spływu ścieków z budynku, to nie ma co się martwić. Jeśli będzie więcej, no to trzeba pomyśleć o utylizacji, czyli zastosowaniu systemu neutralizatorów, co automatycznie podnosi koszty instalacji kondensatów. Najlepiej zajrzeć na stronę producenta choćby www.dedietrich.pl spotkałem tam opisy techniczne neutralizatorów jak również cennik. Na podstawie tabel i wykazów można obliczyć i porównać całościowy koszt kotła TURBO i kondensacyjnego
 • #4
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  systemgaz wrote:

  Kotły TURBO i kondensacyjne mają swoje wymogi techniczne co do pomieszczenia, systemów spalinowych, kominowych oraz utylizacji ścieków z kondensatów.


  Również kocioł tradycyjny ma swoje wymogi! Nie mniej ważne.

  systemgaz wrote:

  inwestorzy kupują tańsze (od kondensatów) i cichsze w pracy (od kotłów tradycyjnych) kotły w systemie TURBO.


  Turbo cichsze niż atmosferyk ? Bzdura!

  systemgaz wrote:

  Jeśli będzie więcej, no to trzeba pomyśleć o utylizacji, czyli zastosowaniu systemu neutralizatorów, co automatycznie podnosi koszty instalacji kondensatów.


  Dla mieszkania - pomijalny temat.
 • #5
  systemgaz
  Level 23  
  systemgaz wrote:

  Kotły TURBO i kondensacyjne mają swoje wymogi techniczne co do pomieszczenia, systemów spalinowych, kominowych oraz utylizacji ścieków z kondensatów.


  wawrzeczko_t wrote:
  Również kocioł tradycyjny ma swoje wymogi! Nie mniej ważne.


  Pytanie i odpowiedź dotyczy kotła w systemie TURBO i kondensacyjnego, więc po co ten dopisek o kotle tradycyjnym?

  systemgaz wrote:

  inwestorzy kupują tańsze (od kondensatów) i cichsze w pracy (od kotłów tradycyjnych) kotły w systemie TURBO.


  wawrzeczko_t wrote:
  Turbo cichsze niż atmosferyk ? Bzdura!


  Każdy z producentów podaje dane o decybelach pracy, więc sprawdź zanim napiszesz magiczne słówko: BZDURA.

  systemgaz wrote:

  Jeśli będzie więcej, no to trzeba pomyśleć o utylizacji, czyli zastosowaniu systemu neutralizatorów, co automatycznie podnosi koszty instalacji kondensatów.


  wawrzeczko_t wrote:
  Dla mieszkania - pomijalny temat.


  A skąd wiesz gdzie jest to mieszkanie? Może jest w budynku wielorodzinnym, albo mrówkowcu, albo wieżowcu? Ilość kondensatu do neutralizacji liczy się w skali procentowej ogólnego zrzutu ścieków z budynku, a nie mieszkania.
 • #6
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Nie chce mi się dzisiaj porównywać tabel. Wcześniejsze stwierdzenia wydedykowałem z osobistego doświadczenia. Jeśli są błęde to przedstawię kolejne magiczne słowo - przepraszam. Ale osobiście wciąż obstawiam na swoim.
 • #7
  krzysiekole
  Level 10  
  Dzięki bardzo za sugestie.

  Mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze, a nad nim są jeszcze 2 piętra. Do podłączenia kotła potrzebne będzie co najmniej 6 metrów rury. Muszę sprawdzić dozwolone długości rury, bo na pewno trzeba będzie użyć 2 kolan 90°.

  Kocioł firmy WOLF (wymieniony w punkcie pierwszym) uda mi się kupić za niewiele ponad 2 tyś brutto, więc jest on co najmniej 2x (nawet 3x od ceny katalogowej) tańszy od tańszego z kondensatów Junkersa. Myślę, że taka różnica szybko się nie zwróci<?>.

  Wiecie coś więcej o kotłach WOLFa?

  pozdr
 • #8
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Serwis nieciekawy (trudnodostępny), przynajmniej w terenie który znam. Ale we Wrocławiu zapewne jest lepiej niż u nas na wsi :)
 • #9
  akwedukt
  Level 24  
  Co do firmy WOLF to nie mam zielonego pojęcia,ale kondensat na 70m2 to śliski interes.Fakt że są energooszczędne ale taki sam kocioł dasz na 200-240 m2 a uzyski będą większe .Moje zdanie jest takie,najlepiej jak kupisz jakiegoś turbiaka tylko nie za 2tyś zł.Instalatorzy mieli rację na kondensat musisz miec min.150m2 ,to tak jak inwestycja w solary na rodzinę 3osob. kiedy to się zamortyzuje za 8-10lat.
 • #10
  12B
  Level 21  
  Podzwoń po serwisie, oni najlepiej wiedzą o kotłach. Wolf ma swoje Centra Serwisowe i we Wrocławiu takie jest. Co prawda firma ta serwisuje jeszcze inne marki ale na pewno coś podpowiedzą. A może zaproponują inne rozwiązanie?
 • #11
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Ja jestem za kondensami. Jeżeli bierzemy pod uwagę cenę, inwestycyjną i eksploatacyjną, to PLUS zawsze jest dla kondensów. Nie zastanawiaj się, tylko kup właśnie kondensa.
  Łeb sobie dam za to ściąć :D
  Dla niektórych na tym forum byłoby na rękę
  Pozdrawiam
 • #12
  12B
  Level 21  
  Kolejny argument za kondensatem. Temperatura spalin przy max mocy i parametrach 80/60 °C dla kondensa to ok. 70°C a przy "turbo" mamy ok.190°C. Te ponad 100°C różnicy zostaje "rozprowadzone" po domu/mieszkaniu lub ciepłej wodzie. Nie grzejemy atmosfery tylko swoje 4 kąty, przy okazji oszczędzając kasę!
 • #13
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  12B wrote:
  Te ponad 100°C różnicy zostaje "rozprowadzone" po domu/mieszkaniu lub ciepłej wodzie.


  ... Fajnie by było ...
 • #14
  hilzie
  Level 19  
  przy parametrach 80/60 kondensat nie odbiera ciepła z pary wodnej ,takie jest niestety prawo fizyki, jego sprawność wynosi 96-97 % i jest większa od kotła turbo
  o 3-5 % i tyle procent gazu oszczędzi,takie oszczędności nie zwrócą się nawet przez 10 lat . przy normalnej pracy
  kondensat zużyje ok 10-15 % gazu mniej w ciągu sezonu
  w małym mieszkaniu oszczędności wyniosą ok 300 zł
  można łatwo policzyć kiedy się kondensat zamortyzuje
  kondensat jest bardzo dobry dla sprzedawcy -większy zysk
  dla instalatora -droższy montaż i dla serwisanta-droższy serwis
 • #15
  systemgaz
  Level 23  
  Więcej o budowie i rodzajach pracy kotłów grzewczych znajdziesz w bezpłatnym poradniku

  http://www.systemgaz.com.pl/poradnik-13.htm
  Kotły z zamkniętą komorą spalania (Turbo)

  Należą do grupy kotłów wiszących. Są to urządzenia zarówno jednofunkcyjne jak i dwufunkcyjne. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest odseparowanie komory spalania. Oznacza to, że powietrze do spalania zasysane jest odrębnym kanałem z zewnątrz budynku. Zaletą tych kotłów jest to, że mogą być instalowane w zamkniętych niewielkich pomieszczeniach lub w obiektach, w których nie ma dostępu do komina. Można je instalować również tam gdzie występują agresywne opary np. w pralni chemicznej.

  Kocioł z zamkniętą komorą spalania - jest to kocioł niskotemperaturowy. Spalanie gazu odbywa się w zamkniętej komorze i jest niezależne od zasobów powietrza w pomieszczeniu. Specjalny przewód powietrzno-spalinowy, złożony z dwóch przewodów umieszczonych jeden wewnątrz drugiego, doprowadza powietrze potrzebne do spalania z zewnątrz budynku i jednocześnie odprowadza spaliny na zewnątrz. Przy takim rozwiązaniu tradycyjny komin staje się zbędny. System ten pozwala na umieszczenie kotła wśród mebli (np. w zamkniętej szafie) lub w małym pomieszczeniu. Kotły te zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkownikom (nie grożą zatruciem gazem lub spalinami). Nie wymagają pobierania i usuwania powietrza do spalania z wnętrza domu, a tym samym zimne powietrze nie jest zasysane do pomieszczenia.

  Dodano po 38 [minuty]:

  krzysiekole wrote:
  Witam,
  Przymierzam się do wymiany kotła gazowego dwufunkcyjnego na nowy, w mieszkaniu trzypokojowym o powierzchni prawie 70m2.
  ...Pozdrawiam, Krzysiek


  Może warto obejrzeć nową propozycję Junkersa:

  http://bosch.onyx.pl/junkers/Lato_z_Junkersem_-_oferta_specjalna_-_ulotka_jednostronna.pdf

  http://bosch.onyx.pl/junkers/Lato_z_Junkersem_-_oferta_specjalna_-_ulotka_dwustronna.pdf
 • #16
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  hilzie wrote:
  kondensat jest bardzo dobry dla sprzedawcy -większy zysk dla instalatora -droższy montaż i dla serwisanta-droższy serwis


  To stwierdzenie uwidacznia, że nie jesteś ani sprzedawcą, ani instalatorem, ani tym bardziej serwisantem.
 • #17
  hilzie
  Level 19  
  akurat posiadam uprawnienia energetyczne E1,E2,E3 oraz D3 ,jeżeli masz podobne (a powinieneś) to wiesz że uprawnień nie kupuje się w kiosku.
  nie jestem przeciwnikiem kondensatów ,wręcz przeciwnie,
  ale nie wciskam nigdy kitu że są najleszpsze .Ludzie poto zadają na tym portalu pytania ,żeby dostać odpowiedzi i zdobyć trochę wiedzy . przy ogrzewaniu kierują się ekonomia a nie prestiżem ,inwestycja w kondensat musi się zamortyzować w jakimś konkretnym czasie, amortyzacja w ciągu 20 lat mija się z celem ,mówienie że tylko kondensat ,przypomina mi dialog z portalu motoryzacyjnego ,że tylko 3litrowy TDI jest dobry a 1.4 benzyna jest do kitu , pozdrawiam
 • #18
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Ale czy zysk większy dla sprzedawcy i dla instalatora ? (chyba że za podłączenie PCV 32 mm liczymy po 200 zł). A czy dla serwisanta większy zysk ? Na jakiej podstawie ?

  Nieoficjalnie chciałbym poinformować, że jeden ze znanych producentów kotłów od czerwca br. zaprzestaje produkcji kotłów wiszących niekondensacyjnych (poza prostym dwufunkcyjnym dla deweloperki).
 • #19
  hilzie
  Level 19  
  oczywiście że zysk większy, marża sprzedawcy np 10% od 2 tyś lub od 5 tyś,koszt montażu kotła atmosferycznego mniejszy niż kondensata,koszt przeglądu
  tak samo wyższy,nie mówiąc o cenach ewentualnych części zamiennych ,im bardziej skomplikowany kocioł np
  porównaj atmosferyczny- turbo-kondensat tym więcej elementów ,np usterka wentylatora wcale nie należy do rzadkich zjawisk (szczególnie po gwarancji)
 • #20
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  No może. Merc też się może zepsuć po wyjeździe z salonu.

  U nas w firmie cena przeglądu wszystkich kotłów wiszących o danej mocy jest taka sama.

  W tych czasach wstydziłbym się polecać i zachwalać klientowi kocioł za 2 tys. zł bo później jest tak jak tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1342885.html
 • #21
  hilzie
  Level 19  
  ja nie mówię że kocioł za 2 tys jest tak samo dobry jak droższy ,ale kieszenie klientów są różne,jeden chce full wypas a drugi ledwo uzbierał te 2 kawałki,z tego względu długo jeszcze będzie się sprzedawało kotły atmosferyki ,
 • #22
  krzysiekole
  Level 10  
  Witam,

  Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

  Teoretycznie podany model kotła firmy WOLF nie należy do tanich :-). Jego cena katalogowa wynosi około 4tyś brutto. Kocioł ten nie jest już produkowany i trwa jego wyprzedaż. W internecie można znaleźć oferty od około 2,5tyś brutto. Ja mam okazję kupić go za 2tyś brutto. Dlatego nie wiem czy kocioł ten jest niegodny polecenia z powodu tej ceny.

  pozdrawiam
 • #23
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Cena zachęcająca,ale problem z serwisem i częściami.Ta marka nie znalazła uznania na naszym rynku.
 • #24
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Jak na razie to nikt nie zapytał autora jak jest ocieplone mieszkanie/blok, jaka jest wysokość pomieszczeń, stan "stolarki" okiennej, oraz wielkość grzejników, itp.
  Bo jeśli wystąpią same niekorzystne w/w warunki to wymiana na kondensacyjny nic nie da- tylko zwiekszone koszty,i komplikacje.
 • #25
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Po co pytać, jeśli Klient i tak kupi kocioł na 10-15 lat za 2000 zł brutto.
 • #26
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Ogólnie jestem za kondensatami ( sam mam takowy), ale przy większych powierzchniach i przemyślaną koncepcją całego CO.
  Ja bym zrobił tak:

  Kupiłbym przyzwoity kocioł z zamkniętą komorą spalania (z serwisem pod nosem i "kumatym" serwisantem-instalatorem)za 3-4 tys.

  Pozostałe 3-4 tys z róznicy w zakupie i montażu "dobrego" kondensata zainwestowałbym, albo złozyłbym na koncie z 6% zyskiem, co daje 180-240 zł rocznie, które wydajesz na zwiekszone rachunki. Prawdopodobnie tyle (albo i nie) byłbyś w stanie zaoszczędzić na rachunkach za gaz przy "kondensacie" .

  Różnica na oszczędzaniu podawanym przez kolegów i moim polega na tym, że z piecem kondensacyjnym wydajesz kasę od razu i nie wiadoimo ile zaoszczędzisz, a w moiej propozycji wydajesz pozornie więcej, na co zarabia bank , ale Ty wciąż masz 3 TYSIE NA KONCIE...
 • #27
  EkoGrzew
  Level 19  
  hilzie zgadzam sie z twoja wypowiedzia. a skoro blok to dziwie sie panowie jak mozecie polecac w tym przypadku kotly z zamknieta komora spalania czy nawet kondensaty(tez zamkniete k. sp.) a wiadomo ile ma kondygnacji, ile mieszkan jest podpietych do tego samego pionu spalinowego?? sprobujcie wlozyc rure w rure i to jeszcze i to jeszcze w komin gdzie jest trzech dodatkowo uzytkownikow..... echhh wyraznie gosc pyta w bloku... a wy mu mieszacie i dysputy urzadzacie...
 • #28
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  radoslav1 wrote:
  ... ile mieszkan jest podpietych do tego samego pionu spalinowego??

  Pewien jesteś? Tylko czubek dałby zgodę na takie rozwiązanie
 • #29
  systemgaz
  Level 23  
  krzysiekole wrote:
  ...Kocioł firmy WOLF (wymieniony w punkcie pierwszym) uda mi się kupić za niewiele ponad 2 tyś brutto, więc jest on co najmniej 2x (nawet 3x od ceny katalogowej) tańszy od tańszego z kondensatów Junkersa. Myślę, że taka różnica szybko się nie zwróci<?>.

  Wiecie coś więcej o kotłach WOLFa?

  pozdr


  serwisant73 wrote:
  Cena zachęcająca,ale problem z serwisem i częściami.Ta marka nie znalazła uznania na naszym rynku.


  Oferta niemieckiego producenta Wolf jest bardzo popularna w Niemczech. Specjalizuje się w produkcji kotłów stojących i palników oraz kilku rodzajach kotłów naściennych. Taka produkcja umiejscawia go w klasie producentów kotłów stojących gazowych, olejowych oraz palników. W Polsce z uwagi na inny rodzaj zapotrzebowania na urządzenia grzewcze, marka Wolf kojarzy się z tymi kilkoma rodzajami kotłów naściennych. Urządzenia Wolf są to nowoczesne urządzenia grzewcze za rozsądna cenę. Charakteryzują się zaawansowanymi możliwościami pracy z prostą obsługą serwisową. Ta "niska - rozsądna cena" za nowoczesne urządzenie nie wynika z tego, że jest to tandetne urządzenie, ale z tego, że konkurencja ma wygórowane ceny w Polsce.
  Więcej informacji technicznych, listy serwisowe dostępne:

  polskiego przedstawicielstwa fimy Wolf
  http://www.wolf-polska.pl/

  niemieckiego producenta
  http://www.wolf-heiztechnik.de/en/products/heating.html