Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

średnica rur do budowy anteny

silentscorpe 15 Jun 2009 19:55 8870 7
    silentscorpe
    Level 10  
    witam. temat byl już poruszany ale mam nie jasności

przymierzam się do budowania anteny Yagi na pasmo 144 Mhz
    mam dostęp do rur miedzianych o średnicach 15 mm, 18,22, i w góre

teraz pytanie z jakiej rury zrobić antene ODBIORCZĄ i czy średnica ma jakieś znaczenie?

czy równie dobrze mogę w tym wypadku zastosować drut miedziany 3mm (pytam teoretycznie)

precyzując pytanie
    jezeli mam 2 takie same anteny np Yagi 5 el.
    jedna wykonana jest z rur miedzianych o średnicy 15mm

a druga z drutu miedzianego np 3mm który umocowany jest co cieniutkich rur PP, PE, (tworzywo sztuczne do mozliwosci wzmocnienia konstrukci anteny dzięki nim np drut się nie zgina.

jakie będą ruznice w odbiorze i nadawaniu na tych dwóch antenach? i czy wogule średnica rurek czy drucików ma znaczenia

czy ktoś potrafi jasno i jednoznacznie odpowiedzieć "tak ma znaczenie" - "nie nie ma znaczenia" i odpowiedzieć w prosty sposób dla czego?

Post był raportowany. Proszę poprawić błędy i pisownię.
    Zdania zaczynamy wielką literą!
    Nie kasować wpisu moderatora! /c2h5oh/
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    ElekTrick
    Level 20  
    Średnica ma znaczenie, gdyż w pewnym stopniu wpływa na parametry anteny - jej impedancję, szerokość pasma pracy. Generalnie anteny "cieńsze" = o większej smukłości pracują bardziej wąskopasmowo. Jeśli masz jakiś projekt anteny, policzony z założeniem danej średnicy, to może wymagać korekt przy innej.
    Zastanów się jednak dobrze, czy na pewno chcesz robić antenę z miedzi. Miedź ma jedną zaletę - dobrze się lutuje. Wady - jest ciężka (tak na oko z 3 razy cięższa niż Al), bardziej koroduje niż Al.
    silentscorpe
    Level 10  
    dla czego miedz bo jestem Hydraulikiem i mam łatwy dostęp do miedzi. jeżeli chodzi o Al to w moim rejonie jest z tym problem, szukałem po sklepach, nie ma dosłownie nic (mieszkam kolo Tarnowa ) dla tego zostaje mi miedz,
    jeżeli chodzi o antenę. interesuje mnie na chwile obecną antena kierunkowa odbiorcza o wysokim zysku,
    na pasmo od 135 Mhz do około 155 Mhz,
    dokładnie chce ją wykorzystać głównie do nasłuchu Noaa , sat. amatorskich jak i nawigacyjnych pracujących w okolicy 150 Mhz. jeżeli chodzi o nasłuch naziemny chcę przeprowadzić kilka testów w odbiorze przemienników.
    w okolicy do tej pory słyszałem tarnowski, świętokrzyski (oddalony o jakieś 100 km) i Kostkowa Góra (150 km)(jestem w stanie ten przemiennik otworzyć)
    obecnie używam dipola 1/2 f o długości dipola około 49 cm , wykonanego z miedzi . przyznam że pracuje bardzo dobrze w paśmie od około 140 do 175 Mhz jest wykonany z rurki miedzianej fi 22 . czyżby szerokie pasmo odbioru było spowodowane średnicą z jakiej wykonałem antenę?
    User removed account
    User removed account  
    sp5wcx
    Level 33  
    silentscorpe wrote:

... obecnie używam dipola 1/2 f o długości dipola około 49 cm ...

Oj coś Kolego na wspomniane przez Ciebie pasmo to dipol półfalowy powinien mieć coś w okolicach metra długości.
    silentscorpe
    Level 10  
    dipol ma łącznie około 1 m długości
    dipol pionowy i przeciwwaga o takiej samej długości

Moderated By c2h5oh:

Regulamin, punkt 6. Przypominam.

kondensator
    Level 36  
    Dipol pętlowy będzie miał szersze pasmo pracy niż niepętlowy z elementów o tej samej średnicy, będzie łatwiejszy do mocowania i bezpieczniejszy (środek uziemić / połączyć z masą !).
    Antena z grubszych elementów będzie miała szersze pasmo pracy, ale się przestroi i wymaga korekt wymiarów w stosunku do wersji oryginalnej z cieńszych elementów - patrz "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (e-book) -> smukłość, szerokopasmowość.
    W antenach Yagi uzyskanie szerszego pasma pracy wymaga specjalnego projektowania (tego nie ma w Poradniku Ultrakrótkofalowca) - wiele lat trwało zanim zrobiłem anteny które NAPRAWDĘ mają dobre parametry w CAŁYM paśmie np. 87-108MHz, 144-174MHz, 400-470MHz czy znacznie trudniejsze 470-790MHz. Da się, ale to nie dla początkujących - przykład
    http://www.radial.ru/catalog/antennas/directional/y3vhf/eng/
    http://www.radial.ru/catalog/antennas/directional/y5avia/eng/
    Nie można bezkarnie zwiększać średnicy elementów w antenach Yagi gdy z tego powodu będą już tak blisko siebie, że wzrośnie pojemność między elementami (i łatwość obrośnięcia szronem, lodem całości).
    Antena "dipol pętlowy pionowy obok masztu" (praktycznie dookólna, kąt promieniowania ZERO stopni nad ziemią POD WARUNKIEM instalowania >4 długości fali od podłoża) może mieć elementy z rurek cieńszych lub grubszych - od tego zależy szerokość pasma jej poprawnej pracy - ale i tak musi mieć dipol krótszy niż w wolnej przestrzeni, zaś zmianą odległości od masztu można trochę zmieniać jej impedancję (masz to w Poradniku Ultrakrótkofalowca")
    Tu masz przykłady:
    http://www.radial.ru/catalog/antennas/dipole/d_avia/eng/
    http://www.radial.ru/catalog/antennas/dipole/d_vhf/eng/
    http://www.radial.ru/catalog/antennas/dipole/d_uhf/eng/

Rurki miedziane 15mm, 22mm i innych średnic bardzo się przydają np. do budowy filtrów pasmowych, dzielników mocy itp. na różne pasma VHF, UHF np. http://www.radial.ru/catalog/filters/eng/ - ale potrzeba zwykle jeszcze innych miedzianych rurek, blach (także do korpusów okrągłych lub kwadratowych rezonatorów)
    oraz czasem jako elementy do anten mikrofalowych (np. antena na 1296MHz lub 2320MHz: nośnik 15mm i elementy z drutu miedzianego 3 mm przylutowane lutem twardym miedzianym, wymagana dokładność <0.5mm

Anteny <800MHz robi się zwykle ze stopów aluminium ze względu na wymiary-wytrzymałość-bezpieczeństwo-ciężar (oraz koszt).
    Potrzebne są tylko specjalne podkładki Cu-Al (kupalowe) na zaciskach połączeniowych anten z aluminium.
    Typowo stosuje się w antenach 144-146MHz, 430-440MHz, 206-230MHz, 470-790MHz elementy z rurek 8mm.
    Elementy z rurek 16mm stosuje się w antenach 50-52MHz, 87-108MHz (to i tak kompromis, dla tak szerokiego pasma powinny być grubsze !), szerokopasmowych dipolach pętlowych np. 144-174MHz, 108-138MHz.
    Za cienkie rurki nie zapewnią odpowiedniego pasma pracy (zwł. jeżeli np. antena przestroi się od pokrycia kroplami wody, szronem) jak i wytrzymałości mechanicznej.
    Średnice rurek 8 i 16mm wynikają także z typowych otworów w puszkach antenowych, ale z nimi też jest problem i zostaje często robienie ich samemu...
    Nośniki anten zwykle stosuje się 20x20 dla anten na 50...250MHz i 15x15 dla anten 140...1000MHz - z kwadratowych rur aluminiowych - dla wygody uzyskania prawidłowego usytuowania mocowanych elementów.
    O przeliczaniu długości elementów przy zmianach grubości ich nośnika także jest w "Poradniku Ultrakrótkofalowca".

Problemem są anteny o dużych wymiarach na częstotliwości <50MHz, gdyż nie jest łatwo w Polsce kupić aluminiowe elementy w potrzebnych średnicach ze stopów innych niż PA38, a na długie elementy jest on za słaby... Łatwiej nie będzie, gdyż zamknięto już ostatnią hutę aluminium w Polsce...

W Tarnowie akurat masz jedno z najlepiej zaopatrzonych miejsc w metale kolorowe i stal nierdzewną w Polsce: http://www.avanti.com.pl/

Sensowność i ekonomia prób robienia samemu anten VHF, UHF (zwł. skomplikowanych np. szerokopasmowych Yagi) - przy braku doświadczenia i możliwości pomiarowych (oraz warsztatowych) - to już oddzielne, rozległe zagadnienie...

Link do linków (gł. na Elektrodę) o antenach i sprawach związanych http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951
    silentscorpe
    Level 10  
    wydaje mi się że jest to idealna odpowiedz na podany prze ze mnie temat. bardzo dziękuje forumowiczom a zwłaszcza panu kondensatorowi za jasny, długi post dotyczący w zasadzie ważnego szczegółu dotyczącego budowy anten.

raz jeszcze bardzo dziękuje

Po raz ostatni proszę o poprawienie postów.
    Nie kasować wpisu moderatora! /c2h5oh/