Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - porównanie magazynów - proszę o pomoc

15 Cze 2009 21:19 2876 4
  • Poziom 2  
    Chciałbym porównać 3magazyny. Każdy magazyn posiada te same indeksy ale ma różne wartości (na stanie) chciałbym wrzucić wszystkie indeksy i obok dać wartości z poszczególnych magazynów.
    Trochę zamieszane ale w pliku jest t chyba trochę wyjaśnione.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Można za pomocą wyszukaj.pionowo lub indeks. W przedstawionym przykładzie prostsza wersja z wykorzystaniem wyszukaj.pionowo. Skopiuj funkcje w dół i będzie działać (nie kopiowałem by zaoszczędzić na wielkości pliku). Oczywiście zagnieździłem tą funkcję w "Jeżeli" bo nie wszystkie indeksy są w danych kolumnach.
    Na przyszłość przed podaniem tak dużego załącznika spakuj go i "zaptaszkuj" rezygnację z prowizji bo to ty potrzebujesz pomocy a ten kto chce ci pomóc nie koniecznie będzie chciał za to "płacić". Pooglądaj jeszcze inne "ciekawe" funkcje jakie oferuje forum. Na przykład że tak nieskromnie wskażę na przycisk pomógł :) widoczny po zalogowaniu.
  • Poziom 2  
    Hmm ale w kolumnie K (spis) mam parę razy ten sam indeks.
  • Poziom 40  
    I tu się zaczynają schody :) Przyznaje że nie analizowałem danych - ale dla mnie "magazyn" to uporządkowane dane czyli suma wszystkich ilości w danym indeksie. (Nie wyobrażam sobie sprzedaży z takiego magazynu że muszę sam zliczać całkowitą ilość bo a nóż 50 wierszy dalej jest ten sam asortyment który mogę zaoferować)
    Kolumna K to kopia kolumny H - jako że jest tam "tego" najwięcej.
    Twoje pytanie dotyczyło porównania indeksów między magazynami więc samo porównanie działa.
    Teraz wychodzi na to że przed porównaniem należy w magazynie zliczyć elementy z tym samym indeksem. Tak?
    Przyznam że nie kłopot pod warunkiem że masz listę niepowtarzalnych indeksów. (Inaczej trzeba będzie korzystać z makro)
    Niestety już dziś ci nie pomogę z gotowym przykładem, bo żona woła mnie do łóżka. :) ale wykorzystaj np. funkcję suma.jeżeli i jako kryterium podaj indeks towaru, a potem wyniki porównaj wg załączonego wcześniej przykładu.
  • Moderator Programowanie
    Zrobiłem eksperyment:
    Potraktowałem kolumnę "K" filtrem zaawansowanym z kopiowaniem bez duplikatów do Kolumny "P" i w kolumnie obok użyłem SUMA.JEŻELI(B:B;P3;C:C). Różnica w ilości wierszy (bo kto to przejrzy?) wynosi 6786 w kol "P" do 9523 w kol "K"
    Duplikaty są także w kolumnie "H" dlatego wydaje mi się, że tylko sumowanie warunkowe da właściwe wyniki...

Edit: O! Widzę, że ktoś już na to wpadł :)