Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eksplodujące tranzystory STD13007F w zasilaczu 450W naprawa.

15 Cze 2009 23:03 1793 6
 • Poziom 21  
  Witam!
  Mam pytanie do wtajemniczonych bardzo będę wdzięczny za pomoc.
  Tak więc w zasilaczu o mocy 450W opartym o słynny układ scalony 2003 wywala mi tranzystory po stronie Pierwotnej STD13007F głownie to jeden z nich.

  Po wylutowaniu obu tranzystorów napięcie mierzone pomiędzy masa kondensatora wejściowego, a każdym z trzech wejść tych ze tranzystorów jest identyczne napięcie 165V!

  Czy to jest normalne i czy tak ma być?
  Skoro napięcie jest identyczne jak na samym kondensatorze.
  Jak wiadomo główne kondensatory elektrolityczne są dwa, a akurat u mnie są to: 2x 470uF/200V, a na wyjściu mostka jest coś około 330V.
  Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.
 • Poziom 32  
  Jakie tam tranzystory masz po stronie wtornej? Bo sobie nie przypominam zeby tam jakies STD13007F byly. Na wtornej sa diody podwojne.
  Na wejsciu sa 2 elektrolity i na kazdym jest polowa (w twoim przypadku z 330V) co by dawalo wlasnie 165V. Wiec akurat to sie zgadza.
 • Poziom 21  
  Przepraszam co za gafa, ale późno już było...

  Po stronie pierwotnej oczywiście para tranzystorów E13007, a po ich wylutowaniu napięcie mierzone na każdym z trzech połączeń względem masy czyli B, C, E jest wartości 165V.

  Czy to jest normalne i czy jest zwarcie? Ponieważ zawsze się mi wydaje, że napięcie sterownicze bazy nie powinno być równe napięcia C i E
  Czekam na wyjaśnienia...
 • Poziom 39  
  Mamber napisał:
  Witam!

  Mam pytanie do wtajemniczonych bardzo bede wdzeczny za pomoc.

  w zasilaczu o mocy 450wat opartym o slynny uklad 2003 wywala mi transyztory po stronie wtornej STD13007F glownie to jeden.

  po wylutowaniu obu tranzystorow napiecie miezone pomiedzy masa konedsatora wejsciowego a kazdym z 3 wejsc tych ze tranzystorow jest identyczne napiecie 165volt!

  Czy to jest normalne??? czy tak ma byc...?? napiecie identyczne jak na samym kondensatorze. jak wiadomo glowne kondziorki sa 2 akurat u mnie sa 2x470uf/200V
  na wyjsciu mostka jest cos 330V.

  czekam na odpowiedz. pozdrawiam


  Nie, to nie jest normalne, cos zle mierzysz.
 • Poziom 21  
  Pomiar wykonywany jest pomiędzy masę kondensatora na wejściu, a każde z trzech połączeń tranzystorów i na każdym jest napięcie wejściowe 165V.

  Czyli mam szukać przyczyny pewnie w diodach i zwarcie na nich?
 • Moderator Samochody
 • Poziom 19  
  Witam, w większość zasilaczy te kondensatory są połączone szeregowo, ta połowa nap. zasilania i w to miejsce jest włączony kondensatory (niepolaryzowany) od 1 do 2,2 mikro który przemiennie kluczą te tranzystory.
  Może w Twoim przypadku być zwarty kondensator, lub zwarcie po stronie wtórna transformatora np. dioda itd. nie ma gotowej recepty pozdrawiam...