Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eksplodujące tranzystory STD13007F w zasilaczu 450W naprawa.

15 Cze 2009 23:03 1793 6
  • Poziom 21  
    Witam!
    Mam pytanie do wtajemniczonych bardzo będę wdzięczny za pomoc.
    Tak więc w zasilaczu o mocy 450W opartym o słynny układ scalony 2003 wywala mi tranzystory po stronie Pierwotnej STD13007F głownie to jeden z nich.

Po wylutowaniu obu tranzystorów napięcie mierzone pomiędzy masa kondensatora wejściowego, a każdym z trzech wejść tych ze tranzystorów jest identyczne napięcie 165V!

Czy to jest normalne i czy tak ma być?
    Skoro napięcie jest identyczne jak na samym kondensatorze.
    Jak wiadomo główne kondensatory elektrolityczne są dwa, a akurat u mnie są to: 2x 470uF/200V, a na wyjściu mostka jest coś około 330V.
    Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Jakie tam tranzystory masz po stronie wtornej? Bo sobie nie przypominam zeby tam jakies STD13007F byly. Na wtornej sa diody podwojne.
    Na wejsciu sa 2 elektrolity i na kazdym jest polowa (w twoim przypadku z 330V) co by dawalo wlasnie 165V. Wiec akurat to sie zgadza.
  • Poziom 21  
    Przepraszam co za gafa, ale późno już było...

Po stronie pierwotnej oczywiście para tranzystorów E13007, a po ich wylutowaniu napięcie mierzone na każdym z trzech połączeń względem masy czyli B, C, E jest wartości 165V.

Czy to jest normalne i czy jest zwarcie? Ponieważ zawsze się mi wydaje, że napięcie sterownicze bazy nie powinno być równe napięcia C i E
    Czekam na wyjaśnienia...
  • Poziom 39  
    Mamber napisał:
    Witam!

Mam pytanie do wtajemniczonych bardzo bede wdzeczny za pomoc.

w zasilaczu o mocy 450wat opartym o slynny uklad 2003 wywala mi transyztory po stronie wtornej STD13007F glownie to jeden.

po wylutowaniu obu tranzystorow napiecie miezone pomiedzy masa konedsatora wejsciowego a kazdym z 3 wejsc tych ze tranzystorow jest identyczne napiecie 165volt!

Czy to jest normalne??? czy tak ma byc...?? napiecie identyczne jak na samym kondensatorze. jak wiadomo glowne kondziorki sa 2 akurat u mnie sa 2x470uf/200V
    na wyjsciu mostka jest cos 330V.

czekam na odpowiedz. pozdrawiam

Nie, to nie jest normalne, cos zle mierzysz.
  • Poziom 21  
    Pomiar wykonywany jest pomiędzy masę kondensatora na wejściu, a każde z trzech połączeń tranzystorów i na każdym jest napięcie wejściowe 165V.

Czyli mam szukać przyczyny pewnie w diodach i zwarcie na nich?
  • Moderator Samochody
  • Poziom 19  
    Witam, w większość zasilaczy te kondensatory są połączone szeregowo, ta połowa nap. zasilania i w to miejsce jest włączony kondensatory (niepolaryzowany) od 1 do 2,2 mikro który przemiennie kluczą te tranzystory.
    Może w Twoim przypadku być zwarty kondensator, lub zwarcie po stronie wtórna transformatora np. dioda itd. nie ma gotowej recepty pozdrawiam...