Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Polar PDH 885

Kermitek 17 May 2004 17:35 9975 16
 • #1
  Kermitek
  Level 11  
  Czytałem już archiwa, ale nie znalazłem rozwiązania.

  Po 8-miu latach bezawaryjnen pracy po załączeniu ciągle odprowadza wodę, tak jakby popmka wypompowująca wodę działała non-stop. Było hasło "sprawdź hydrostat"... no i sprawdziłem - jest wężyk, odpiałem go, odkręciłem hydrostat, lekko dmuchnąłem, słychać styki, ale czy nie są przypadkiem któreś zwarte na stałe? Tak w ogóle, jak go "zmostkować" żeby wykluczyć pompowanie od przepełnienia.

  A jeśli to nie hydrostat, TO CO? Proszę o pomoc...
 • #2
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  To odprowadzanie wody może świadczyć o tym,że programator zatrzymał się w tej pozycji i nie przesuwa się dalej (wtedy może być uszkodzony silniczek programatora).Napisz czy silniczek pracuje czy nie?
  Bo uszkodzenie programatora raczej wykluczam.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Kermitek
  Level 11  
  Odpinałem wężyk przed hydrostatem, włączałem, pompka wypompowywała wodę nadal, na innych ustawieniach pokrętła programatora również.
  Silnik programatora działa, ustawiłem na końcówkę programu 3, gdzie jest wirowanie i STOP, wiruje, dochodzi do STOP, ale się nie wyłącza, pompka cały czas pompuje (na marginesie - spali się na suchobiegu?)
  ----------------------------------------------------------------------------------]
  nikt nie odpowiada... podzielę się efektami dalszego śledztwa kolego SzakSzaka - po załączeniu przycisku "zostaw wode po praniu" pompka nie działa, zwalniam go - załącza się
 • #5
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Pozostaje jednak programator do sprawdzenia.Masz tu schemat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic99745.html#225037
  i sprawdz styki załączające pompkę.Obracając programatorem (przy wyłączonym napięciu) sprawdz te styki omomierzem czy rozwierają się czy nie.Jeżeli to będzie OK to musisz sprawdzić którędy dostaję się napiecie przez przewód "czarny" do pompy.Poprostu trzeba po kolei sprawdzić omomierzem od pompy dalej gdzie ten przewód ma połączenie z siecią.Innej drogi nie ma.Nikt nie zgadnie na odległość i nie napisze CI na 100% gdzie to jest.Twoje uszkodzenie jest nietypowe.
 • #6
  Kermitek
  Level 11  
  Czyli odpiąć pompkę ze styków programatora i sprawdzić, czy się rozwierają na jakiejś pozycji? czyli czy przypadkiem nie są cały czas zwarte?
 • #7
  lechm56
  Moderator
  Kermitek wrote:
  Czyli odpiąć pompkę ze styków programatora i sprawdzić, czy się rozwierają na jakiejś pozycji? czyli czy przypadkiem nie są cały czas zwarte?

  OK !! W miejsce pompki włącz omomierz.
 • #8
  Kermitek
  Level 11  
  łatwo powiedzieć, "w miejsce pompki" - problem w tym, że oznaczenia i kolory kabli nie zgadzają się ze schematem na elektrodzie. Może to przez to że mam model PDH 885 Z ??? nie mogę zidentyfikować wejść programatora. Kto mi powie gdzie jest "A" a gdzie "I" bo za cholerę nie pasuje stan faktyczny do schematu...
  Dołączam fotkę.

  Może mi polecicie uczciwego magika - Wrocław Nowy Dwór/Kuźniki
 • #9
  stach19
  Level 16  
  mistrzu -masz uszkodzony układ elektroniczny- pompka w tym modelu sterowana jest modułem elektronicznym (nie do naprawy) tylko wymiana na nowy
 • #10
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Jeżeli jest to model Z i ma uklad elektroniczny sterowania silnikiem to na tej płytce prawdopodobnie będzie triak załączjący pompkę.
  W takim razie musi mieć on zwarcie i dlatego pompa pracuje cały czas.
  Zwarcie triak myślę,że bez problemu znajdziesz.
 • #11
  Kermitek
  Level 11  
  Czy to na tej elektronice która jest zamontowana na dużej płytce zamontowanej na dole pralki, czy mała czarna kostka w okolicach drzwi przednich nad pompką. Macie może schemat?
  PS. cieknie mi również pomka, przez oś silninczka, czy wymienia się uszczelkę czy całą pompkę?
 • #12
  stach19
  Level 16  
  moduł elektroniczny to ta płytka na dole-czarna puszka u góry z przodu to blokada-pompkę można naprawić przez wymiane uszczelki pod warunkiem że nie jest uszkodzony wirnik silnika (wytarty) proponuję wymienić na nową pompkę z wirnikiem magnetycznym (te pompki nie ciekną)
 • #13
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Elektronika to na dole pralki (duża płytka).
  Pompę możesz wymienić na nową lub wymiwnić tylko uszczenienie na wałku pompki-do wyboru.
 • #14
  Kermitek
  Level 11  
  Dzięki, po powrocie do domu będę walczył.
  Dzwoniłem do sklepu z częściami, ale nie mają uszczelek - chcą mi sprzedać całą pomkę za 55 zł. Rozumiem że nie chodzi o dużą czarną uszczelkę wewnątrz pompki, tylko coś w rodzaju zimmeringa na osi? Bo ta czarna jest raczej OK.
  -----------------------------------------------------------------------------------
  No jest płytka, jest na niej procesor, 2 przekaźniki i dwa triaki, jeden z dużym radiatorem, to pewnie od regulacji obrotów silnika bębna, drugi, mały może być od pompki (przekaźniki nie???) Pytanie za 100 pkt - jak sprawdzić triaka miernikiem? Da się? Zwarcia A1-A2 nie ma...
  -------------------------------------------------------------------------------
  Kolejny etap: triaka zlokalizowałem, jak odpiąłem mu bramkę, to nie pompuje, podłączam - pompuje non-stop - czy tak może się zachowywać uszkodzony triak?

  POMOCY!
  ---------------------------------------------------------------------------------
  Nie pisz post za postem masz do tego przycisk "Zmień"-Posty połączyłem POLO2
 • #15
  POL02
  Home appliances specialist
  Witam.
  Jeżeli triak nie ma zwarcia to powinien być dobry.
  Triaka na 100% miernikiem w układzie sprawdzić nie zwsze można.Jeżeli triak się załącza to pompa pracuje ale trzeba to sprawdzić.Odłącz przewód od triaka i zobaczysz czy pompa pracuje czy nie.
  Jeżeli ztrzyma się to pewne,że triak przewodzi w związku z tym nalęży przeanalizować dlaczego:
  - może triak być wysterowany,
  - może pod napięcie przebijać i będzie przewodził.
  Najpewniejszym rozwiązaniem w tym przypadku to podstawić nowy.
 • #16
  stach19
  Level 16  
  jeżeli masz GG podaj nr może coś wymyślimy z tą płytką
 • #17
  Kermitek
  Level 11  
  Nie mógłbym pozostawić tego wątku bez zakończenia, bo w końcu pralka jeszcze chyba (?) nie działa.
  Sprawdzałem triaka, działa, padło na moduł elektroniki, sterujący triakiem, jednak podczas włączeń i wyłączeń pralki coś mi eksplodowało pod palcem + wywaliło bezpiecznik. Rozbieram przedni panel - wybuchła kontrolka lub raczej przepalił się przewód ją zasilający pod przyciskiem poniżej, "nie wypompowuj wody" - duuużo sadzy... (DLACZEGO TAKIE ZWARCIE?)
  Usunąłem ją, włączam pralkę - DZIALA!
  Pompka nie wypompowuje już wody na początku, ale na końcu, wszystko niby cacy, ale czy to możliwe, że był problem z obwodem z lampką potwierdzającą wyłączenie pompowania po zakończeniu prania.
  Mocno niepokoi mnie jeszcze jedna rzecz - po włączeniu przycisku zasilania, świecą się jeszcze dwie inne lampki (nie wiruj i program oszczędnościowy) ale 1/2 jasności. niekiedy w trakcie prania któraś z nich gaśnie. Czy to normalne?
  ------------------------------------------------------------------------------------
  A więc po eksplozji, bez lampki kontrolnej "pozostaw wode" po skręceniu, DZIALA, jedno pranie zrobione. Zapyta ktoś co było nie tak? NIE WIEM...
  Jak się znów popsuje nie omieszkam się zgłosić. Serdeczne podziękowania dla Stacha i POLO! Dzięki nim wiem mniej więcej jak TO działa
  -------------------------------------------------------------------------------------
  Nie pisz post za postem - posty połączyłem POLO2