Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie przewodow N i PE - czy tak można ?

Dandre 15 Cze 2009 23:51 4153 12
 • #1 15 Cze 2009 23:51
  Dandre
  Poziom 13  

  Budynek z 1982 roku. Instalacja jest dwużyłowa i wszystkie gniazdka z bolcem maja ten bolec zwarty z N. Niedawno kupiłem kuchnię gazowo elektryczną, która ma 3 przewody i we wtyczce zwarłem przewody niebieski z żółto-zielonym. Kuchnia pracuje normalnie, ale czy wolno mi było tak zrobić ?

  0 12
 • #2 16 Cze 2009 00:02
  Darrieus
  Poziom 38  

  Jak zwarłeś :!::!::!: Teraz jak odwrotnie podłączysz wtyczkę będziesz miał fazę na kuchence, i spędzisz 12 lat za nieumyślne.... usmażenie żony.

  Montuje się gniazdko z bolcem, z lewej strony faza, na bolec podłącza się N i robi się mostek z bolca do prawego styku.


  Jak masz siec TT to w ogóle nie wolno tak robić. Ale tego nie wiemy.

  0
 • #3 16 Cze 2009 00:12
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka

  We wtyczce nie zwiera się przewodów :!: Wystarczy włożyć wtyczkę odwrotnie i nieszczęście gotowe.
  Jeśli już, zerujemy gniazda, ale z tego co piszesz maszt to zrobione. Nic więcej nie kombinuj. Podłącz wtyczkę "normalnie" czyli żółtozielony do styku ochronnego.

  0
 • #4 16 Cze 2009 00:15
  KJ
  Poziom 31  

  Z tego co ja zrozumiałem to kolega zwarł przewody N i PE wychodzące z kuchenki a nie ze ściany ponieważ w ścianie ma tylko dwa przewody. Z funkcjonalnego punktu widzenia jest to równoznaczne z połączeniem bolca z N w gniazdku a następnie włączeniem kuchenki na kablu 3 żyłowym (oczywiście zakładając że i tak mamy wtyczkę z uziemieniem i gniazdko z bolcem - nie można włożyć odwrotnie bo będzie faza na obudowie pieca) . Niemniej jednak zgodnie z wszelkimi normami POWINIEN być kabel 3 żyłowy i wtyczka z uziemieniem i dopiero w gniazdku bolec zwarty z N (jeżeli mamy do czynienia z instalacją dwu przewodową w budynku) jeśli mamy 3 przewody to absolutnie nie można zwierać N z PE.

  0
 • #5 16 Cze 2009 00:26
  Dandre
  Poziom 13  

  Zrobiłem dokładnie jak napisałeś. We wszystkich gniazdkach w kuchni faza jest z lewej strony, bolec na górze, zmostkowany z niebieskim przewodem z prawej strony. Specjalnie uważałem na to, bo sam zrobiłem ( według wskazówek kolegi) osobny obwód zasilający kuchnię.
  A że musiałem też oprawić kable od piekarnika i płyty gazowej we wtyczki - bo ich nie było - to miałem dylemat, bo to były kabelki trójprzewodowe, dostosowane już do wymogów współczesnych instalacji.
  No i zdecydowałem do prawego bolca wtyczki podłączyć kabelki niebieski z niebiesko-zielonym( ten od obudowy)+mostek do wejścia na bolec z gniazdka. Faza naturalnie do lewego bolca.
  Działa normalnie, tylko wątpliwość jakas mnie ogarnęła czy tak wolno ?

  0
 • #6 16 Cze 2009 00:30
  KJ
  Poziom 31  

  POWINIENEŚ niebieskozielony podłączyć do uziemienia w wtyczce a niebieski tam gdzie jest zostawić. Bo jeżeli ktoś jakimś cudem gdzieś kiedyś wetknie to do gniazdka bez bolca to w zależności od tego jak obróci wtyczkę to albo będzie normalnie albo będzie faza na obudowie !!

  0
 • #7 16 Cze 2009 00:33
  Dandre
  Poziom 13  

  Nie da sie inaczej włożyć wtyczki, bo ma wejście na bolec z gniazdka zasilającego. A kuchnia jest w zabudowie, zatem nigdzie nie będzie przemieszczana.

  0
 • #8 16 Cze 2009 00:43
  Darrieus
  Poziom 38  

  Jak masz zerowanie to nie wiem po jakie licho połączyłeś ten N z PE. Rozłącz tak jak poprzednicy pisali, i wszystko będzie działać.

  0
 • #9 16 Cze 2009 00:57
  Dandre
  Poziom 13  

  Jak teraz o tym myślę( z pomocą Waszych postów), to dochodzę do wniosku że to bez znaczenia.
  Wychodzi brak doswiadczenia. Połączyłem oba przewody we wtyczce na prawym bolcu, ale jednocześnie zrobiłem mostek od nich do gniazda bolca uziemiajacego. Jednocześnie w gniazdku zasilajacym połączyłem bolec z przewodem N. Czyli gdybym żółto zielny przewód podłączył bezpośrednio do uziemienia we wtyczce, to i tak poprzez bolec z gniazdka zwarłby się z niebieskim.
  Ponieważ funkcjonalnie to jest to samo, to już nic kombinował nie będę..........niech zostanie jak jest.
  Macie rację...........jednak to zmienię. Póki kuchnia jest na swoim miejscu nie ma mozliwości zrobienia pomyłki, ale gdyby kiedyś została np. sprzedana, to mogłoby być niebezpiecznie. Przepnę żółto-zielony do gniazda na bolec uziemiający i zlikwiduje mostek we wtyczce.

  1
 • #10 16 Cze 2009 01:23
  Tomek665
  Poziom 28  

  Zawsze może się zdarzyć że zabraknie zasilania i ktoś podłączy kuchnie przez złodziejkę lub przedłużacz i nieszczęście gotowe.
  Kto będzie pamiętał że "przerobiłeś" wtyczkę?
  Są zasady "żelazne" których naruszać nigdy nie wolno.
  To jest jedna z nich.
  ---------------------------
  Dobrze że zapytałeś ;)

  0
 • #11 16 Cze 2009 01:46
  Darrieus
  Poziom 38  

  Polska ma wysoki wskaźnik umieralności przez porażenie prądem - chyba najwyższy w europie.
  Ten temat dokładnie pokazuje dlaczego.


  Tu sobie zewrę, tu sobie podłączę a jak działa to niech będzie.
  Nikt się nie zapytał o typ sieci, a nie daj boże niech to będzie TT (82 rok to bardzo możliwe) - nic tylko wyć do księżyca.

  0
 • #12 16 Cze 2009 09:54
  Dandre
  Poziom 13  

  Nie ma potrzeby wyć do księżyca Panie lubamet. Powiedziałbym nawet, że ów wątek spełnił należycie swoją edukacjną rolę, chociaz jest krótki i lakoniczny. Teraz w pełni świadomie panuję nad swoją instalacją elektryczną i nic złego już się nie stanie.
  Kończąc temat dodam, że instalacja jest typu TN-C, zatem wszystkie bolce są zmostkowane w gniazdkach. Feralne dwie wtyczki od piekarnika i płyty zostały przeze mnie dziś z rana połączone właściwie i zagrożenie podania napięcia na obudowę zostało zażegnane.
  Wespół z pozostałymi respondentami ma Pan swój udział w mojej nocnej edukacji, podczas dyżuru w pracy .
  Dziękuję i pozdrawiam wszystkich !

  0
 • #13 16 Cze 2009 10:17
  Darrieus
  Poziom 38  

  I chwała bogu że ktoś jeszcze chce się uczyć :D temat możesz zamknąć.

  0