Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

różnicówka ia gniazdo cztero pinowe

16 Cze 2009 00:44 3811 16
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich
    Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem "tymczasowej skrzynki budowlanej". Skrzynka jest zabezpieczona "różnicówką" następnie gniazdo siłowe 32 A jest zabezpieczone "s" C20 jak również 16 A drugim C20 natomiast gniazdo 230V B20. Panowie z energetyki ją podłączyli do swojej skrzynki, założyli licznik, zaplombowali i wszystko gra ale... Ale jak wiadomo plac budowy to jedna wielka dżungla i każdy majster przychodzi z swoimi kablami chcąc ułatwić im życie postanowiłem zamontować jedno gniazdo 4pinowe i zabezpieczyć je "s" C20. Moje pytanie brzmi JAK JE PODŁĄCZYĆ[b] czytałem na różnych forach i zasięgałem opinie różnych fachowców i tyle ile osób tyle rozwiązań oto kilka z nich:
    1.przewód niebieski N podpiąć pod żółto - zielony PE a przewody fazowe pod różnicówke
    2.gniazdo 4pinowe podłączyć przed różnicówką łącznie z przewodami fazowymi
    3.byli i tacy co sugerowali całkowite odłączenie różnicówki
    Chciałbym poznać waszą opinie? a może ktoś ma inne rozwiązanie! a może któreś z tych 3 jest poprawne!
  • Poziom 38  
    AD.2

Nie da się inaczej
  • Poziom 12  
    Musisz jednak wiedzieć, że podpinając gniazdo 4-bolcowe przed różnicówkę narażasz użytkowników tego gniazda na niebezpieczeństwo porażenia prądem. Wierz mi, że zagrożenie to jest bardzo duże, a często kończy się śmiercią. Prawo budowlane wymaga stosowania wyłącznika RCD na placu budowy. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przejściówki w postaci wtyku 5-bolcowego i gniazda 4-bolcowego. Najlepiej gdyby taką przejściówkę zrobił elektryk, bo przy napięciu trójfazowym łatwiej o błąd w podłączeniu. Musisz jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji niektóre urządzenia mogą powodować zadziałanie różnicówki mimo iż instalacja jest sprawna. Należy wtedy sprawdzić połączenia w urządzeniu (np. betoniarce). Jeżeli urządzenia są sprawne wszystko powinno odpowiednio funkcjonować i zarazem nie zagrażać życiu.
  • Poziom 38  
    usararti napisał:
    Musisz jednak wiedzieć, że podpinając gniazdo 4-bolcowe przed różnicówkę narażasz użytkowników tego gniazda na niebezpieczeństwo porażenia prądem. Wierz mi, że zagrożenie to jest bardzo duże, a często kończy się śmiercią. Prawo budowlane wymaga stosowania wyłącznika RCD na placu budowy. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przejściówki w postaci wtyku 5-bolcowego i gniazda 4-bolcowego. Najlepiej gdyby taką przejściówkę zrobił elektryk, bo przy napięciu trójfazowym łatwiej o błąd w podłączeniu. Musisz jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji niektóre urządzenia mogą powodować zadziałanie różnicówki mimo iż instalacja jest sprawna. Należy wtedy sprawdzić połączenia w urządzeniu (np. betoniarce). Jeżeli urządzenia są sprawne wszystko powinno odpowiednio funkcjonować i zarazem nie zagrażać życiu.

Też myślałem o przejściówce. Ale wtedy na jedno wyjdzie czy podłączy się przejściówkę czy gniazdo 4 bolcowe za różnicówką , podłączając L1,L2,L3 i N , różnicówka nie zadziała przy przebiciu do obudowy, zadziała tylko przy przepływie prądu do ziemii lub rażeniu człowieka (co w zasadzie na jedno wychodzi)

Spór klasyczny różnicówka i TN-C - zadziała ;)

Sprawa dyskusyjna ale można tak zrobić.
  • Poziom 28  
    Radzę wykonać przejściówke z 5 na 4 bolce L1,L2,L3 podpinamy zgodnie zoznaczeniami natomiast N gniazda (4 bolce) podpinamy do PE wtyki. Ochrona zapewniona jedyna wada to nie można podpinać urządzeń zobciążeniem na 230V np; betoniarka sterowana stycznikami z cewkami na 230V lub na końcu przedłużacza 3f gniazdo na230V.
  • Poziom 38  
    GBW napisał:
    Radzę wykonać przejściówke z 5 na 4 bolce L1,L2,L3 podpinamy zgodnie zoznaczeniami natomiast N gniazda (4 bolce) podpinamy do PE wtyki. Ochrona zapewniona jedyna wada to nie można podpinać urządzeń zobciążeniem na 230V np; betoniarka sterowana stycznikami z cewkami na 230V lub na końcu przedłużacza 3f gniazdo na230V.

Jak podłączysz cokolwiek niesymetrycznego , albo coś co wykorzystuje przewód PE(N) różnicówka wywali. Dlatego sugerowałem podłączenie N a nie PE. Wtedy można obciążyć niesymetrycznie a ochrona przeciwporażeniowa jest zapewniona.

Na budowie różne cuda się podłącza...
  • Poziom 39  
    Ciekawe co przy takiej kombinacj (przejściówka gdzie PN łączymy z N) kiedy przyjdzie spawacz i podłączy spawarkę na 1*230 V ale ze złązcem 4*. A to jest plac budowy. Poza tym zdaje się, że chodzi o zwiększenie dostępności do zasilania, czyli eliminowanie gniazad 5* bez sensu. Chyba ciekawiej będzie kiedy gniazdo 4* zwyczajnie nijak nie będzie podłączone PN. Pracują wręcz miliony instalacji bez wyłącznika RCD a tutaj jego zadziałania nie będzie zapobiegawcze porażeniu, ale generalnie odłączy.
  • Poziom 12  
    Słusznie kolega lubamet zauważył, że można podpiąć gniazdo 4 pinowe, bez przejściówki, ale za RCD. Wpadłem na to już po wysłaniu poprzedniej wiadomości. :) Jeśli chodzi o sposób podłączenia to należy rozpatrzyć jakie urządzenia będą podłączone. W przypadku urządzeń podłączonych w trójkąt, to nie ma problemu, ponieważ pod czwarty bolec podłączamy PE. W przypadku urządzeń podłączonych w gwiazdę problem nie jest łatwy do rozwiązania. Teoretycznie należy podłączyć przewód roboczy N, ponieważ w PE nie mogą płynąć żadne prądy robocze.Jeśli w urządzeniu jest mostek z N na obudowę to różnicówka może wyskakiwać. Należałoby je przerobić na gniazdo 5 pinowe. Jeżeli urządzenie ma metalową obudowę ale nie jest uziemione (co jest o dziwo często spotykane w aparatach starszego typu), to w ogóle nie powinno być podłączone. Jednak przepisy swoje, a życie swoje. W takiej sytuacji różnicówka jest jedynym elementem które może zadziałać w przypadku awarii, ponieważ na reakcje zabezpieczenia nadmiarowoprądowego nie ma co liczyć.
  • Poziom 28  
    lubamet napisał:
    GBW napisał:

Jak podłączysz cokolwiek niesymetrycznego , albo coś co wykorzystuje przewód PE(N) różnicówka wywali. Dlatego sugerowałem podłączenie N a nie PE. Wtedy można obciążyć niesymetrycznie a ochrona przeciwporażeniowa jest zapewniona....

Problem w tym że nie wolno wykorzystywać przewodu N do zabezpieczeń jeżeli nie ma zapewnionej ciągłości tego przewodu. Różnicówka rozłącza również N.
  • Poziom 38  
    GBW napisał:
    lubamet napisał:
    GBW napisał:

Jak podłączysz cokolwiek niesymetrycznego , albo coś co wykorzystuje przewód PE(N) różnicówka wywali. Dlatego sugerowałem podłączenie N a nie PE. Wtedy można obciążyć niesymetrycznie a ochrona przeciwporażeniowa jest zapewniona....

Problem w tym że nie wolno wykorzystywać przewodu N do zabezpieczeń jeżeli nie ma zapewnionej ciągłości tego przewodu. Różnicówka rozłącza również N.

Trzeba wybrać mniejsze zło, albo wywalanie różnicówki z byle powodu
    albo podłączenie N i przymknięcie oka na ciągłość obwodu.
    Już widzę jak z uśmiechem na ustach majster idzie włączać spadniętą różnicówkę, jeszcze z kopa w rozdzielnię przywali, bo mu prąd znika jak czajnik włącza....

Różnicówka odłącza N w tym samym momencie co fazy więc napięcie nie może pojawić się na obudowie.
  • Poziom 9  
    I nadal jestem w kropce. Najlepiej bym podłączył gniazdo 4 pinowe pod różnicówkę i przewód PE zamiast N ale jak zauważył GBW przyjdzie jakiś majster z urządzeniem na obciążenie na 230V lub z jakim przedłużaczem własnej roboty i na końcu będzie miał gniazdo na 230 i wtedy wszystko stoi.Kolega lubemat pisze:

Jak podłączysz cokolwiek niesymetrycznego , albo coś co wykorzystuje przewód PE(N) różnicówka wywali. Dlatego sugerowałem podłączenie N a nie PE. Wtedy można obciążyć niesymetrycznie a ochrona przeciwporażeniowa jest zapewniona.

Na budowie różne cuda się podłącza...

zrobienie takiej przejściówki oznacza że gniazdo 4pinowe będzie podłączone przez RCD po do niej jest podłączone gniazdo 5 pinowe a wcześniej napisał

Nie da się inaczej

chyba żę sie mylę i czegoś nie rozumiem:cry::cry:

ale ma racje że na budowie różne cuda się podłancz. Sytuacje by była bardzie jasna gdybym wiedział co tam będzie podłanczane ale tego nie idzie przewidzieć
  • Poziom 38  
    Napisałem że nie da się , bo bez kompromisu się nie da.
    Albo bieganie do różnicówki albo podłączenie nie do końca zgodne z przepisami (N jako PE) - bezpieczne jak by nie patrzeć. Tylko normy przeszkadzają.
  • Poziom 21  
    Przepisy jasno wymagają na placu budowy RCD i wymagają również powiedzenia prawidłowego działania instalacji i urządzeń szczególnie pod względem bezpieczeństwa - ochrony przeciwwyważeniowej wykonanymi pomiarami i badaniami. I teraz ciekawe czy znajdzie się pomiarowiec , który podpisze że jest dobrze przy tych kombinacjach, które są proponowane w postach powyżej. Jak znam życie to znajdzie się jeleń, który za parę groszy się podłoży ale podpisze wyrok sam na siebie bo w razie wypadku np. śmiertelnego a na budowie to częsta sprawa - prokurator powoła rzeczoznawcę, który stwierdzi i wykryje kombinacje niezgodne z przepisami i pójdzie siedzieć podpisujący protokół. A o ile protokółów nie będzie to pójdzie siedzieć kierownik budowy bo chyba nie jest to kompletna samowolka bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę bo wtedy pojedzie siedzieć inwestor i dokonujący tych spartaczonych połączeń.
  • Moderator
    A najprostszym wyjściem jest powiedzieć "fachofcom" co zarabiają na budowach, że czas wyrzucić wtyki 4-pinowe, bo ich stosowanie na budowach jest zabronione i przystosować się do współczesnych wymagań.
    Właściciel rozdzielni niech się 5 razy zastanowi, zanim wprowadzi tam zmiany zagrażające bezpieczeństwu. Przede wszystkim, czy będzie miał kto przynosić paczki do pierdla.
  • Poziom 38  
    retrofood napisał:
    A najprostszym wyjściem jest powiedzieć "fachofcom" co zarabiają na budowach, że czas wyrzucić wtyki 4-pinowe, bo ich stosowanie na budowach jest zabronione i przystosować się do współczesnych wymagań.
    Właściciel rozdzielni niech się 5 razy zastanowi, zanim wprowadzi tam zmiany zagrażające bezpieczeństwu. Przede wszystkim, czy będzie miał kto przynosić paczki do pierdla.

"Fachofcy" potrafią sami obejść różnicówkę i zadrutować bezpieczniki bo im było zimno i dmuchawę sobie postawili.

Do autora - zrób te 5 > 4 z użyciem PE (albo samo 4 z PE) i niech się akrobaci z cegłami nauczą obsługiwać instalację. Żeby nie było nie mam nic do budowlańców , ale w kombinacjach są niezastąpieni ;).
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    To urządzenie należy dostosować do rozdzielnicy (do gniazda), a nie na odwrót! Wyłącznik różnicowoprądowy ma być zainstalowany dla odbiorów budowlanych, więc nie należy robić żadnych przejściówek (partyzantek) podłączać N zamiast PE, lub PE zamiast...
    Jeśli majstra nie stać na kabel 5x, to chyba jakiś partyzant, albo paprok...

Temat zamykam.