Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik dwubiegowy czy jaki -jak go podłączyć

16 Cze 2009 10:54 17286 14
  • Poziom 13  
    Witam Panowie i Panie.
    Mam bardzo duży problem. Mam maszynę w której jest silnik z 9 zaciskami. Był tam wmontowany włącznik ale nie do końca był podłączony (maszyna była niesprawna w dniu zakupu)
    Nie wiem jak podłączyć ten silnik i do jakiego włącznika
    poniżej linki do zdjęć tabliczki znamionowej silnika, starego włącznika, nr maszyny i narysowane zaciski silnika.

Wstaw zdjęcia regulaminowo (ogłoszenia w dziale).
    [Akrzy]
  • Poziom 32  
    To jest slilnik 3-fazowy z dwoma predkosciami obrotowymi jak widac. I jego podlaczenie do wylacznika nie jest takie proste. Sam bym musial sie nad tym zastaonowic jak to zrobic. Wiec raczej nie dam rady pomoc. Jesli nie masz doswiatczenia w tych sprawach to lepiej wezwac fachowca, bo tu nie ma zartow.
    Aha, na tym wylaczniku powinny byc oznaczenia U,V,W, U2,W2,V2, Z,X,Y (takie jak na tabliczce zaciskowej) i te zaciski nalezaloby razem polaczyc czyli U(na silniku) z U(na wylaczniku) itd. Jesli sa to sprawa jest prosta.
  • Poziom 13  
    mr.slawek,
    na włączniku są inne opisy.
    wg moich spostrzeżeń dobrałem wył Dohlandera z oferty SPAMEL-trójbiegowy http://www.spamel.com.pl/polska/katalog/lk_pl.pdf strona 22 ale nie mam pewności czy to taki czy ma być bowiem tylko ten miał 9 zacisków

jesli b y ci to pomogło to mogę rozłączyc i pomierzyć uzwojenia itp

ja go podłączyłem teraz tak ze z gwiazdy 1U2, 1V2, 1W2 pod zaciski X,Y,Z
    A RESZTĘ DO RESZTY.
    Podejżewam że jest to silnik 2 biegowy z rozruchem gw/tr ale nie mam pewności
    teraz silnik mi staruje i normalnie przełączam lecz po czasie się dymi z niego i nie wiem o co kaman
  • Poziom 15  
    Możesz wstawić zdjęcia?
  • Poziom 13  
    No i nie wiem jaki to silnik
    2 biegowe mają 6 zacisków a nie 9
  • Poziom 13  
    zaglądałem na tą stronę już wiele wcześniej ale nadal nurtuje mnie jedno pytanie:
    układ z "gotowca" ma 3 prędkości obrotowe a wg mojej tabliczki silnika wynika ze są dwie 14xx i 28xx więc jak mam to rozumieć?
    Z pana gotowca wynika że moge zastosować włącznik Dahlandera taki jak podałem w linku.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pokaż zdjęcia tabliczki znamionowej i zacisków
  • Poziom 13  
    tabliczka znamionowa

zaciski silnika

• Poziom 21  
    Robiłem taki silnik i niestety nie zapisałem, ale chyba było tak
    1400 zasilanie na skrajne U V W lub Z X Y
    2800 mostki na skrajne Z-U X-V Y-W a zasilanie w środku
    U V W
    ( sprawdzając omomierzem to uzwojenie nie ma połączenia każdy z każdym)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To mi pasuje do tego: Silnik dwubiegowy czy jaki -jak go podłączyćSilnik dwubiegowy czy jaki -jak go podłączyć
  • Poziom 10  
    to jest szkolna zabawka standardowy silnik asynchroniczny z którym można wiele zrobić najprościej odpalić go można jako silnik klatkowy robiąc dwa mostki na uzwojenia wirnika. i zasilić uzwojenie stojana. inne metody będą wymagały w zależności czy ma pracować tylko w gwieździe czy ma się przełączać w trójkąt.
    A teraz teoria mamy dziewięć przewodów w tym 3 są fabrycznie zwarte ze sobą w silniku. sa to uzwojenia stojana. następne 6 przewodów to uzwojenia wirnika trzeba je odnaleźć poprzez sprawdzenie przejścia pomiędzy każdym przewodem. Znajdujemy przejście. Znaczy ze to jedno z naszych uzwojeń. Na rysunkach przedstawiam jak to powinno wyglądać w środku i jak się powinno to podłączyć (czerwona kreska) problem może się zacząć w momencie sterowania silnikiem czyli jeśli chcemy go odpalić normalnie to trzeba do tego zrobić układ sterowania na 3 stycznikach. Jak by trzeba było tez moge narysować ale to już inna bajka.

• Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam ... Nie wiem może to pomoże
  • Poziom 13  
    Temat zamykam
    już podłączyłem
    silnik był po przewinięciu i nie można było się domacać gdzie są końce a gdzie początki uzwojen