Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault 5 - Swap silnika z Renault Laguna (F3R 722)

eujot 16 Jun 2009 11:39 12221 9
Helukabel
 • #1
  eujot
  Level 10  
  Witam!

  Bawię się w przekładkę silnika z Renault Laguny 2.0 8v (F3R 722) do Renault 5. Silnik z wtryskiem wielopunktowym na komputerze Bendix Siemens Fenix 3B. Do tego silnika mam wiązkę elektryczną silnika oraz komputer z zdjętym immobiliserem. Wtyczka, która wychodzi z wiązki wygląda następująco:

  Renault 5 - Swap silnika z Renault Laguna (F3R 722)

  W sieci znalazłem schemat elektryczny silnika, ale trudno mi zlokalizować na schemacie miejsce, w którym znajduje się ta wtyczka. Nie wiem też, czy ten schemat na pewno dotyczy tego komputera, bo jest on słabo opisany, a chyba dokładniejszych opisów w internecie nie ma lub nie potrafię ich znaleźć. Schemat wygląda następująco:

  Renault 5 - Swap silnika z Renault Laguna (F3R 722)

  Proszę o pomoc w uruchomieniu tego silnika. Jeżeli ktoś już ma jakieś doświadczenie, byłbym wdzięczny za wskazówki, co i gdzie należy podłączyć.

  Wydaje mi się, że w tej chwili do odpalenia potrzebuje rozszyfrować, gdzie podłączyć stacyjkę i pompę paliwa.

  Pozdrawiam,
  Łukasz.
 • Helukabel
 • Helpful post
  #2
  carrot
  Moderator of Cars
  Na tym schemacie są błędy, przekaźniki są źle połączone.
  W lagunie są one umieszczone w plastikowej puszce koło akumulatora na lewym nadkolu i musisz ten fragment obwodów dorobić. Ponadto jest jeszcze kwestia montażu i zasilania pompy paliwa
 • Helukabel
 • #3
  eujot
  Level 10  
  Dziękuję za odpowiedź. Czy dysponujesz jakimś innym, bardziej precyzyjnym schematem?

  Pompa paliwa jest seryjna z Renault 5 1,7. Przekaźnik też na pewno jest więc będę starał się podpiąć pod niego. Wydaje mi się, że po podłączeniu komputera do przekaźnika sterującego pompą paliwa i znalezieniu sygnału po stacyjce, silnik powinien zaskoczyć i powinien zacząć pracować.

  W puszcze z komputerem też są przekaźniki, z tego co pamiętam, chyba dwa, ale bez pomocy lub dobrego schematu, to będzie ciężko dojść, od czego są.
 • #4
  carrot
  Moderator of Cars
  Jeśli masz już w puszce z komputerem przekaźniki, to nie musisz nic dorabiać, wystarczy tylko podłączyć stały +, apc (ten +za stacyjką) i zasilanie pompy, żeby odpalić silnik
  Renault 5 - Swap silnika z Renault Laguna (F3R 722)
 • #5
  eujot
  Level 10  
  Dzięki raz jeszcze. A jak dojść, które piny do przekaźnika pompy, a które do plusa za stacyjka? Nie chciałbym uszkodzić komputera. Może ktoś już to przerabiał?
 • #6
  eujot
  Level 10  
  Mały update. Może się komuś przyda informacja.

  Podłączyłem akumulator do wiązki na silniku, oraz żółty gruby kabel z kostki (plus po stacyjce) oraz cienki czerwony (stały plus - zasilanie komputera), czyli tak jak na schemacie i komputer włączył przekaźnik pompy (ten w puszcze z komputerem) na dwie sekundy i go wyłączył. Czyli jest dobrze.
 • #7
  carrot
  Moderator of Cars
  Podłączałem kiedyś taki silnik na stojaku, syn kumpla robił pracę dyplomową do technikum samochodowego, zajęło mi to pół godziny
 • #8
  eujot
  Level 10  
  Teraz drugi problem. Podłączenie wskaźników - wody, ładowania, ciśnienia oleju. Jak wsadzę silnik do samochodu, będę sprawdzał czy rzeczywiście odpali.
 • #9
  neohrabia
  Level 1  
  Witam,

  a macie Panowie może schemat elektryczny zapłonu (przy okazji może być całego samochodu) Renault R5 1.4?

  Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.