Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fototranzystor do uruchamiania elektromagnesu

rasmo 16 Cze 2009 12:28 915 1
  • #1 16 Cze 2009 12:28
    rasmo
    Poziom 2  

Witam

Chciałbym zbudować urządzenie uruchamiające elektromagnes jeśli wiązka światła padająca w jedno miejsce będzie odpowiednio duża.

I tu mam kilka pytań, w związku z faktem, że niezbyt znam się na elektronice:

1. Czy jeśli wezmę kilka lub kilkanaście fototranzystorów(np. takich), ułożę je jeden przy drugim i połączę je równolegle to prąd przez nie generowany będzie proporcjonalny do powierzchni stworzonego w ten sposób panelu? (oświetlał będę za pomocą modułu laserowego np. takiego)

2. Jeśli wezmę tranzystory o szczytowej czułości dla światła o długości 570nm i będę oświetlał wskaźnikiem laserowym emitującym światło o długości 532nm oraz przed fototranzystorami wstawię filtr z odpowiedniego szkła dichroicznego to w jaki sposób mogę oszacować prąd(napięcie i natężenie) generowany przez fototranzystory przy oświetleniu zwykłym światłem dziennym? Lub różnicę, między tym prądem a prądem płynącym przy oświetleniu laserem?

3. Czy jeśli połączę szeregowo panel(złożony z równolegle połączonych fototranzystorów), przekaźnik zwierny (1Z), i elektromagnes(do przekaźnika) i zamknę obwód to układ taki będzie działał następująco: w momencie odpowiedniego oświetlenia panelu fototranzystory wygenerują prąd i jeśli będzie on odpowiednio duży dla przekaźnika, przekaźnik zewrze obwód elektromagnesu, dzięki czemu uzyskam ruch mechaniczny(w tym przypadku zwolnienie sprężyny)?

4. Czym powinienem się kierować przy doborze przekaźnika do powyższego układu?

5. Może powinienem rozważyć jakieś inne rozwiązanie problemu:
    Jeśli powierzchnia światła ze wskaźnika padającego na jakąś inną powierzchnię jest wystarczająca - zwolnij sprężynę. Jeśli nie nie rób nic.

Z góry dziękuję za pomoc

0 1
  • #2 16 Cze 2009 14:03
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne

0