Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słoneczna ładowarka akumulatorków GSM

zasoby 17 Maj 2004 18:57 22322 31
  • Będąc na dalekiej podróży blisko przyrody ale z dala od napięcia sieciowego lub akumulatorowego, posiadanie komórki wydaje się nieracjonalne. A jednak warto ją mieć przy sobie na wypadek nieprzewidzialnych zdarzeń, albo żeby porozmawiać z rodziną lub wysłać fotografie za pomocą MMSa. Niestety akumulatorki GSM po pełnym naładowaniu wytrzymują do tygodnia i w żaden sposób nie można ich uzupełnić bez dostępu do napięcia.

Urządzenie pozwala na naładowanie dowolnych akumulatorków NiCd i NiMH 2-4V lub 3-6V. Można także pobierać napięcie bezpośrednio np. zasilając odbiornik radiowy. Ze względu na wydajność prądową nie można jednocześnie ładować i słuchać radia.

Zastosowano dwa panele słoneczne 3V/80mA, 3 akumulatorki 3x1,5V = 4,5V NiMH (brak efektu pamięciowego) oraz w sytuacji ekstrymalnej zapasowane źródło napięcia na zwykłych bateriach AAx3. Nie trzeba montować zapasowego źródła. Zastosowanie akumulatorków pozwoli na zgromadzenie energii, którą później można wykorzystać do uruchomienia radioodbiornika. Rozwiązanie pokazuje jak można naładować komórkę używając kilku popularnych paluszków. Oczywiście używamy takiego sposobu tylko w sytuacjach przymusowych. Lepsze rezultaty osiągnięto w momencie wyciągnięcia akumulatora gsm z telefonu. Niemniej każde ładowanie akumulatorka gsm nieużywając do tego celu przystosowanej ładowarki może spowodować skrócenie żywotności akumulatorka.

Całość zostało obudowane w wodoszczelnym opakowaniu. Na zewnątrz znajduje się wskaźnik wychyłowy informujący w jakim położeniu jest największa wydajność ze źródeł słonecznych.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 785 postów o ocenie 333, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
    mega
    Poziom 11  
    Wszystko fajnie i pięknie, ale takie panele do tanich nie należą.
    Polska firma Solaris oferuje (i chyba tylko ona) takie panele ale za jakie pieniądze. Robiłem prace dyplomową na ten temat, Panel 3,5W 6V kosztuje niebagatela 400 stówy, a w sklepie elektronicznym pojedyncze ogniwo - 25żł (Dla porównania w tym panelu było około 32 takich ogniw-płytek. No więc zabawa jest niesamowicie fajna ale i przy tym droga.
    drednot
    Poziom 15  
    mega napisał:
    Wszystko fajnie i pięknie, ale takie panele do tanich nie należą.
    Polska firma Solaris oferuje (i chyba tylko ona) takie panele ale za jakie pieniądze. Robiłem prace dyplomową na ten temat, Panel 3,5W 6V kosztuje niebagatela 400 stówy, a w sklepie elektronicznym pojedyncze ogniwo - 25żł (Dla porównania w tym panelu było około 32 takich ogniw-płytek. No więc zabawa jest niesamowicie fajna ale i przy tym droga.

nikt nie kaze kupować...... widzialem takie panele przy autostradach (byly naprawde duuuuuze :lol:
    Popak
    Moderator na urlopie...
    nikt nie kaze kupować...... widzialem takie panele przy autostradach (byly naprawde duuuuuze :lol:[/quote]

Witam to teraz pomyśl ile wybulisz kasy jak cię złapią i nie mówią o pozbawienia wolności. A na autostradzie na pewno ktoś zobaczy. :twisted: Ja znam lepszy i tańszy pomysł, a mianowicie nie lepiej pozbierać kilka starych kalkulatorów zasilanych światłem wyjąć panel słoneczny i połączyć je wszystkie? :D Kumpel tak kiedyś spróbował naładować akumulator 6V i mu się to udało ale nie do końca bo naładował tylko połowę w ciągu 2 dni bo przyszły czarne chmury i zaczęło padać :P . Ale bateria od telefonu jest inna i powinno się ją naładować. :D Więc co o tym myślicie??? :) :?:
    drednot
    Poziom 15  
    dobry pomysł.... jak bede mial czas to sie pobawie :)
    skopek
    Poziom 14  
    Można do tego wykorzystac diody odbiorcze na podczerwień BPYP44 jak ktoś ma dużo. Jedna daje napięcie 0,45V lecz mały prad i trza dac 7 w szereg x 10 równolegle co daje około 70 diód!!! Ja dałem 10 w szereg i na full słońcu dają 4,7V lecz malutki prad co ledwo uciagal zwykla diode. Sytuacja sie zmienia gdy ktos ma stabilizatory i traznzystory tak jak ja dzisiaj sie bawilem. Wszystkie MAxxxx, 2Nxxxx, bc211, byxxx bcxxx inne podobne po ścięciu góry brzeszcotem o wystawieniu na światło dają w przypadku u mnie max 0,6V, lecz niktore mają wieksza powierzchnie i dajaa wiejszy prad :). Eksperymentuje już od tygodnia z tym :D W niektórych da sie oderwać pkrywke górna i zostaje piekne niby ogniwo :)
    Jak ktos chce to moge sprzedać kilkanascie takich rzeczy za małe pieniądze, sprzedaje niektóre na elektrodzie. jak ktos chce podzielić wiadomosciami na ten temat to prosze o kontakt :)
    Arek37
    Poziom 14  
    A czy ktoś pamięta książkę "Elektroniczne zabawki"?? Wydana jakoś w latach 70-80, na niej właśnie zaczynałem zabawę z elektroniką. Naprawdę dawno temu już kombinowali z pozyskiwaniem "enrgii wolnodostępnej". Jest tam kilka opisów mniej i bardziej szalonych, ogniwa słoneczne z płytek selenowych i tranzystrów krzemowych tez tam były opisane. Ehhhh, było minęło :idea:
    Marcin8051
    Poziom 19  
    Jak ktoś chce mieś energie a nie zabawe to lepiej wziąść dynamo od roweru zmotować przekładnie i układ ładowania, bedzie taniej i nawet w nocy się naładuje :). a jak jedzie się rowerem to już wogule idealna sprawa.
    andrew751
    Poziom 21  
    Hej, a co myślicie o tzw. efekcie Tesli ?? http://www.zigzag.pl/jmte/Tesla.htm ,czyli o pozyskiwaniu energii z niczego ?? Bardzo mnie to intryguje, czy już ktoś z tym eksperymentował ?? Pozdrawiam.
    ulyses
    Poziom 14  
    andrew751 napisał:
    Hej, a co myślicie o tzw. efekcie Tesli ?? http://www.zigzag.pl/jmte/Tesla.htm ,czyli o pozyskiwaniu energii z niczego ?? Bardzo mnie to intryguje, czy już ktoś z tym eksperymentował ?? Pozdrawiam.

he he juz to gdzies tu na forum widzialem :) poszukaj ;)
    Arek37
    Poziom 14  
    A swoją drogo to trochę smutne że o takim wynalazcy - wizjonerze mówi się w sumie mało. Inni co maja jeden, dwa wynalazki "na koncie" są nagłośnieni, nawet dzieciom każą się o nich uczyć ... :idea:
    gufiak
    Poziom 21  
    Cytat:
    A swoją drogo to trochę smutne że o takim wynalazcy - wizjonerze mówi się w sumie mało.
    Święta racja... A co najgorsze, to dużo tajemnic zabrał ze sobą do grobu... I to wszystko przez współczesnych mu ludzi. Teraz najtęższe głowy nie potrafią wykombinować jak działały niektóre z jego wynalazków.

A co do ładowarki, to ze 3 ogniwa takie jak na tej stronie: http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?show=ZAT00&sort=id&sid=60afa610 + przetwornica DC/DC 1,5V/3,6 (w końcu całe 800mA nie jest nam potrzebne) i można ładować, a cena nie powinna być dużo wyższa niż 100zł. Ale i tak chyba dynamo lepiej w tym momencie wypada :)
    andrea
    Poziom 16  
    Kupiłem kiedys na bazarze u RUSKICH dwa panele słoneczne o wymiarach 10X10 cm z których zasilałem radio ASIA , w cenie 5 zł sztuka. Panele te można było łączyć ze sobą były na to przygotowane.Był problem bo trzeba było obracać panel zawsze w kierunku słońca, i dleto je gdzieś zarzuciłem. Trzeba popatrzeć po bazarach gdzie jeszcze towarzysze docierajają,to można je trafić.
    K2
    Poziom 12  
    A oto moja "elektrownia słoneczna" wydajność 8V/0,5A przy pełnym oświetleniu.Wymiary panelu to ok 20x20 cm .Zasila telefoniczną ładowarkę samochodową.Czas ładowania rozładowanego telefonu(S55) to ok 2 godziny.Prymityw ale działa świetnie!.
    awgan
    Poziom 10  
    a ja mam panel z lampy ogrodowej takiej jak z teleszopa ma wymiary ok 10x10 daje 6v ale jakiś tragicznie niski prąd (ale jak jest w lampie to akumulator ładuje) a mojego telefonu nie co może być nie tak
    Bonifacy
    Poziom 23  
    tele shop to tele kicz ten akumulatorek do telefony to ci miesiąc bedzie ładował.
    No name
    Poziom 21  
    no ladnie
    jak ja zalozylem nowy temat o ladowarce na panele sloneczne to mnie wysmiano i temat przeniesiono do kosza,a teraz admin sam zamiescil taki temat :P
    no coz, co wolno wojewodzie, nie wolno tobie smrodzie
    hehe <lol> :P
    Duch__
    Poziom 31  
    Hmm temat nawet ciekawy, ale ja narazie sie w to nie bede bawił bo niedługo chyba zmienie komórke, a sądze że w każdej komórce sa troche inne parametry ładowania :]

Pozdro, DUCH__
    RADKON
    Poziom 12  
    Ja myślę , że najlebszym sposobem na wyciągnięcie wyższego napięcia z marnego żródła energii (jak np. akumulatorek 1.5V typu AA-R6 zasilany ogniwem słonecznym z kalkulatora kieszonkowego) jest zrobienie sobie takiej małej przetwornicy : http://www.republika.pl/tedobczyce/13.html :wink: zasilanej napięciem 1.5V , która oddaje na wyjściu 12V , niestety ale ze słabym prądem :|

Można by to tak krótko ująć , że ogniwo słoneczne będzie wtedy ładowało akumulatorek , który póżniej będzie rozładowywany przy oddawaniu napięcia 1.5V dla przetwornicy. Po przetworzeniu tego napięcia powinieneś na wyjściu przetwornicy uzyskać 12V :wink:
    sarnask8
    Poziom 16  
    To może ładowarka zasilana z cytryny?? nie no żartuje...duzo tych cytryn musialoby byc
    mati005
    Poziom 12  
    Witam.
    Ja widziałem na jakiejś stronie po angielsku jak można zrobić ogniwo słoneczne z miedzianej płytki.Było dość małe i na słońcu dawało 32mA, a w cieniu 6mA.Jakby ktoś był zainteresowany to podam adres internetowy tej strony.
    RADKON
    Poziom 12  
    Cześć !

Czy mógłbyś wrzucić tutaj link do tej strony , albo wysłać mi go na e-maila ?
    radcon(malpa)wp.pl

Dzięki !
    nebo
    Poziom 16  
    mati005 napisał:
    Witam.
    Ja widziałem na jakiejś stronie po angielsku jak można zrobić ogniwo słoneczne z miedzianej płytki.Było dość małe i na słońcu dawało 32mA, a w cieniu 6mA.Jakby ktoś był zainteresowany to podam adres internetowy tej strony.

proponuje wstawić na forum możliwe ze więcej osób jest zainteresowanych linkiem do takiego projetu jak ogniwo słoneczne

a tak przy okazji gdzie można kupić taką ładowarkę na korbke ????
    mati005
    Poziom 12  
    Witam.
    Widzę że co niekturzy są tym zainteresowani.Adres tej strony to www.scitoys.com ,są tam zamieszczone bardzo fajne pomysły.Żeby przejść do ogniwa słonecznego nalerzy wybrać building your own solar battery.
    margo123jej
    Poziom 2  
    czy nie wiecie ile może kosztować dioda na podczerwień BPYP44 ta co daje 0,45 V????????