Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik różnicowo prądowy wyłącza o 8 rano.

Mozaj 16 Jun 2009 14:30 4797 19
Optex
    Mozaj
    Level 10  
    witam, mam następujący problem, co parę dni cyklicznie i co najciekawsze około godziny 8 rano wywala różnicówke, odłączałem już wszystko i nie wiem gdzie szukać problemu. Może ktoś z was miał taki problem i wie jak go rozwiązać?? zabrakło by mi czasu aby opisać ile razy zaspałem bo różnicówka wyłącza mi budziki... proszę o pomoc bo jestem w kropce, jestem początkującym elektronikiem ale poradzę sobie z każdą sugestią, instalację w mieszkaniu montowała firma więc wykluczam jaki kolwiek swój błąd, fachowcy byli tu po zgłoszeniu usterki ale nie potrafili do niczego dojść. Instalacja jest jedno fazowa.
  • Optex
    error_w
    Level 2  
    Srawdź co włącza się o tej 8 rano :) Może to twój budzik powoduje zadziałanie wyłąznika róż.-prąd.
  • Optex
    Darrieus
    Level 38  
    error_w wrote:
    Srawdź co włącza się o tej 8 rano :) Może to twój budzik powoduje zadziałanie wyłąznika róż.-prąd.

Budzik ma wtyczkę bez PE więc mało prawdopodobne, ALE jak to radiobudzik a antena dotyka kaloryfera to kto wie.

Ta 8 godzina jest co najmniej dziwna.

Drugi pomysł listwy przeciwprzepięciowe, warystor zwiera do PE i wywala, a o 8 rano wiele urządzeń się włącza nie koniecznie w domu zainteresowanego, byle przepięcie i różnicówka wywali.

Był już taki temat i winne okazały sie listwy, 2 dni wałkowaliśmy i wyszło po wielu bojach że listwy wywalały różnicówkę.
    Mozaj
    Level 10  
    antenka nie dotyka do kaloryfera bo budzik na meblach stoi, listwe przeciw przepięciową posiadam i podsuneliście mi dobry pomysł. Listwa nie jest najwyższych lotów, kupiłem ją z 5 lat temu w niemczech w aldi ale no dobra odłącze ją ale nadal pozostaje pytanie, dlaczego 8 rano?
    Darrieus
    Level 38  
    Mozaj wrote:
    antenka nie dotyka do kaloryfera bo budzik na meblach stoi, listwe przeciw przepięciową posiadam i podsuneliście mi dobry pomysł. Listwa nie jest najwyższych lotów, kupiłem ją z 5 lat temu w niemczech w aldi ale no dobra odłącze ją ale nadal pozostaje pytanie, dlaczego 8 rano?

Bo wtedy jest najwięcej śmieci w sieci, zakłady zaczynają pracę, sąsiadowi włącza sie hydrofor a jeszcze inny zaczyna spawać...
    Mozaj
    Level 10  
    a to może jeszcze tak zapytam, bojler jest podłączony do miejskiej sieci i jego obudowa jest także uziemiona czy możliwe aby dostawał napięcie na obudowę z miejskiej sieci wodociągowej i to powodowało wyzwolenie wył. róż.-prądowego?
    usararti
    Level 12  
    Jeśli masz sprawny bojler, to prędzej w przepompowni wyskoczyłyby bezpieczniki niż u Ciebie :). Obudowa bojlera nie idzie przez różnicówkę.
    Mozaj
    Level 10  
    a więc tak, po odłączeniu radiobudzika od tej że listwy zasilającej różnicówka wyzwoliła się tym razem przed godziną 9 rano, i jak to teraz logicznie wytłumaczyć? dziś odpinam listwę od zasilania zobaczymy czy jutro różnicówka wywali
    Darrieus
    Level 38  
    Mozaj wrote:
    a więc tak, po odłączeniu radiobudzika od tej że listwy zasilającej różnicówka wyzwoliła się tym razem przed godziną 9 rano, i jak to teraz logicznie wytłumaczyć? dziś odpinam listwę od zasilania zobaczymy czy jutro różnicówka wywali

Właśnie chodziło o to żebyś listwę odłączył całkiem a nie tylko wyjął z niej zasilane urządzenia.
    Mozaj
    Level 10  
    listwa odłączona już, zobaczymy jutro jaki efekt będzie. A nie da sie w jaki kolwiek sposób sprawdzić czy to jest właśnie wina listwy? jakoś to zmierzyć? moim jeszcze jednym podejrzanym jest zegar sterujący bojlerem, jest on umieszczony na szynie z bezpiecznikami ale teraz pytanie, czy on w jaki kolwiek sposób ma połączenie z uziemieniem w domu że mógłby wyzwalać wył. róż.-prądowy? nie jest to zegar elktroniczny z wyświetlaczem tylko po prostu kręci się na nim tarcza 24godzinna na którą zakłada się takie małe wypustki na konkretną godzine i o tej konkretnej godzinie wypustka porusza zapadką która uruchamia bojler
    Darrieus
    Level 38  
    Mozaj wrote:
    listwa odłączona już, zobaczymy jutro jaki efekt będzie. A nie da sie w jaki kolwiek sposób sprawdzić czy to jest właśnie wina listwy? jakoś to zmierzyć? moim jeszcze jednym podejrzanym jest zegar sterujący bojlerem, jest on umieszczony na szynie z bezpiecznikami ale teraz pytanie, czy on w jaki kolwiek sposób ma połączenie z uziemieniem w domu że mógłby wyzwalać wył. róż.-prądowy? nie jest to zegar elktroniczny z wyświetlaczem tylko po prostu kręci się na nim tarcza 24godzinna na którą zakłada się takie małe wypustki na konkretną godzine i o tej konkretnej godzinie wypustka porusza zapadką która uruchamia bojler

To odpada, prędzej sam bojler, wystarczy trochę wilgoci i klapa.
    Później się włącza, nagrzewa i wilgoci nie ma i resztę dnia działa, a czasami może coś się skropli przez noc ....i masz rano niespodziankę.
    Dlatego czasami lepiej na łazienkę (urządzenia wodne) dać osobne RCD a na resztę domu drugi, tylko że RCD nie rozdają na ulicy.

Nie włącza się on o tej 8 ?

Ale najpierw listwa.

P.S. To nie wina listwy tylko przepięć w sieci energetycznej, założeniem producentów listwy jest wywalenie bezpiecznika (warystor zwiera przepięcie do PE i wywala bezpiecznik) różnicówka reaguje na prądy 30mA a bezpiecznik na parędziesiąt amper...... , jednocześnie poprawia się ochrona przed przepięciami - kosztem niespodzianek.
    Rozwiązaniem jest instalacja ochronnika B+C w rozdzielnicy przed RCD.
    Mozaj
    Level 10  
    nie bojler włącza się między 17 a 23 więc raczej odpada, zobaczymy co będzie jutro bez tej listwy ale i tak najciekawsze jest to że różnicówka wyzwala się rano w godzinach około 8 a dzisiaj bez podłaczonego radiobudzika wyzwoliła się około 9. Ciekawe, może zaspała:P

Dodano po 58 [minuty]:

dobra dobra:P ja rozumiem że są takie zabezpieczenia ale wolę wydać 80zł na nową sprawną listwe niż na ochronnik około 400zł. Zobaczymy jutro czy cos faktycznie zmieniło odpięcie tej listwy z sieci
    Mozaj
    Level 10  
    no i niestety nie mam dobrych wieści, godzina 7.50 rano- samoczynne wyzwolenie wyłącznika różnicowo prądowego....
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To się nie bardzo da sprawdzić zaocznie. Nic nie wiadomo np. o tym co jest w otoczeniu twojego mieszkania, czy jesteś poprzez rury podłączony z sasiadami, jaki oni mają układ u siebie... trzeba by sprawdzić wszystkie sprzęty Riso, a może je poodłączać itp. itd.
    Poszukaj wśród znajomych blizszych i dalszych jakiegoś kumatego elektryka, bo cudów nie ma. Skończyły się w Kanie Galilejskiej.
    Mozaj
    Level 10  
    Ci co tu montowali instalacje sa kumaci i nic nie znalezli niestety, mieszkam w kamienicy jedno pietrowej, najblizszy zaklad pracy jest oddalony o jakis kilometr i spawarki włączają dopiero po 8 godzinie. Kurcze nie wiem bede po kolei wszystko odlaczal moze sam do tego dojde. Z sąsiadem to ja tylko pionem wodnym jestem podłączony. Sprobuje jeszcze to uziemienie od bojlera odlaczyc bo najbardziej to mi sie podejrzany wydaje on i ten zegar co nim steruje bo miedzy zegarem a roznicowka wlasnie jest ta zaleznosc ze róznicowke wyzwala o konkretnej godzinie czyli moze ten zegar, kurcze ale jestem w kropce szczerze mówiąc. to wywalanie roznicowki odbywa sie gdzies juz od okolo roku ale nie codziennie a teraz jak odlaczam te urzadzenia wszystkie to myslalem ze bede musial czekac kilka dni na sprawdzenie roznicowki czy wywali a ona codziennie juz wywala rano. Gdyby była mozliwosc sprawdzenia miernikiem ktore to urzadzenie to powoduje to chetnie bym z niej skorzystal...
    grochowa
    Level 13  
    Punkt rozdziału PEN masz uziemiony do rur wodociągowych?
    Zamiast odłączać uziemienie od bojlera lepiej odłącz cały bojler. Będzie bezpieczniej.

Mozaj wrote:

Rozwiązaniem jest instalacja ochronnika B+C w rozdzielnicy przed RCD.

Czego rozwiązaniem jest ochronnik?
    Mozaj
    Level 10  
    nie ja napisalem ze rozwiazaniem jest instalacja ochronnika tylko na forum mi ktos doradzil a instalacja caluska w mieszkaniu byla wymieniona ok. 1.5roku temu az do licznika i od licznika do bezpiecznikow przedlicznikowych i wlasnie tam przy bezpiecznikach przed licznikowych jest podlaczone to uziemienie do zera

Popraw te swoje posty, bo inaczej "bizon wpadnie" i je wykosi! (ten i wcześniejsze).
    [Akrzy]
    grochowa
    Level 13  
    To masz uziemiony ten punkt rozdziału?
    Darrieus
    Level 38  
    Wyłącz listwy, komputery, dvd, budziki, szczoteczki do zębów....
    Zaczynając od tych listw, i skontroluj przewód PE (żarówką) w każdym gniazdku RCD powinien wyłączyć. !!!! - po połączeniu L - PE
    BC313
    Level 17  
    Podmień wyłącznik różnicowoprądowy na inny egzemplarz może to wina "przewrażliwionej" samej różnicówki, a instalacja może jest w porządku. Różnicówki mają to do siebie że bardzo często ulegają awarii. Pomiary elektryczne wyłącznika różnicowego mogły by pomóc w rozwiązaniu problemu. Za pomocą pomiarów można określić "czułość", być może to by pomogło określeniu przyczyny.