Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siec TN-S z UPSem, jak prawidłowo zabezpieczyć

16 Cze 2009 23:15 1606 5
 • Poziom 13  
  Dziękuję za info
 • Poziom 38  
  Wygląda dobrze, tylko po co zdublowałeś zabezpieczenie 35A jest przed i za UPSem. Ten za UPSem wywal, dalej i tak masz RCD z nadprądowym i 7x16.
 • Poziom 20  
  Za UPSem powinien być odpowiedni wyłącznik RCD. Artykół w Elektroinstalatorze troszkę wyjaśnia sposób ich doboru. Link. Powodzenia
 • Pomocny post
  Moderator
  Uważam że założenie bezpieczników przed i za UPS-em jest jak najbardziej uzasadnione. W końcu może być taka sytuacja, w której następuje przeciążenie na obwodzie odbiorów komputerowych (np przez włączenie do obwodu gwarantowanego piecyka bo zimno czy czajnika bo nie ma wolnych gniazdek - trzeba być przygotowanym na debilizm użytkowników), wówczas bezpiecznik topikowy pada na wejściu UPS-a, Ten przechodzi na pracę własną i powinno być coś co go zabezpieczy po stronie odbioru. A jak padnie na obwodzie odbiorczym to temat i tak się rozwiąże samoistnie.
  Ważne, by te bezpieczniki topikowe dokładnie dobrać.

  Dodałbym jeszcze dwa elementy:
  1. Pomijacz UPS-a. Prosty układ z przekaźnikiem/stycznikiem, który podaje na odbiory gwarantowane zasilanie bezpośrednio z sieci w przypadku uszkodzenia UPS czy konieczności wyłączenia, np z powodu konserwacji, pomiarów...
  2. Obwody idące do poszczególnych grup gniazd komputerowych zabezpiecz bezpiecznikiem nadprądowym podwójnym zależnym. Będziesz spał spokojniej w przypadku zwarcia któregoś z obwodów i pojawienia się prądów wyrównawczych na przewodach N pochodzących z filtrów przeciwzakłóceniowych komputerów, które są włączone do obwodu odłączonego przez pojedynczy bezpiecznik.
  Dla jednego komputera prąd wyrównawczy jest niewielki i RCD (wspólny dla całości sieci) nie zadziała, jednak w przypadku kilkunastu czy kilkudziesięciu komputerów ten prąd jest na tyle duży, że RCD 30 mA walnie aż miło... Podwójny zależny bezpiecznik całkowicie zabezpiecza przed takimi głupimi numerami.
 • Poziom 13  
  Jaki to jest bezpiecznik nadprądowy podwójny zależny ? Poprosiłbym jakiś link.
  Wyłączniki RCD są na 3 fazy w wersji G. Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby tego rozbić na wyłączniki RCD na poszczególne fazy. Cała instalacja będzie zasilana różnymi fazami.
 • Moderator
  Zasilanie sieci komputerowych trzema fazami to oddzielny problem. Źle zrobione może dać sporo kłopotów, chociaz teoretycznie nie powinno.
  Rozbicie odbiorów komputerowych na jednofazowe RCD jest rozwiązniem jak najbardziej właściwym, pozostje tylko problem kosztów.
  Szukałem troche linków do bezpieczników podwójnych ale jakos nie mialem szczęścia. W zasadzie jest to taki sam bezpiecznik jak trójfazowy ale ma połaczone tylko dwa skrzydełka a nie trzy. Sa jednak specjalne bezpieczniki podwójne które nie mają blaszki łączacej dźwignie, mają jednak mechanizm zrzucający sasiedni bezpiecznik jeżlei nawet ręcznie opuscisz jedną z dźwigni.
  Podnoszenie takiego bezpiecznika także wymaga jednoczesnego działania na dwie dźwignie. Popytaj w lepszych i wiekszych hurtowniach, w taki normalnych moga nawet nie wiedzieć o ich istnieniu. jest niewiele miejsc, w których takie bezpieczniki mają zastosowanie.