Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy i węglowy w instalacji otwartej

rafalmajcher 17 Cze 2009 03:00 29499 18
 • #1 17 Cze 2009 03:00
  rafalmajcher
  Poziom 10  

  Sytuacja jest obecnie taka:
  dom 3 kondygnacje z lat 80tych, w piwnicy kotłownia z piecem na węgiel, instalacja otwarta z "przelewką" na strychu, rury stalowe [niektóre grubości mojej ręki ;-)], pojemność instalacji ponad 200litrów, zalana płynem "niezamarzającym"

  Chcę dołożyć do tego - możliwie najniższym kosztem - możliwość sporadycznego ogrzewania piecem gazowym. Czyli grzanie piecem węglowym, a od czasu do czasu piecem gazowym.

  Na forum spotkałem kilka postów tyczących się współpracy pieca węglowego z gazowym, jednak dotyczyły one pracy instalacji CO w systemie zamkniętym, a piec węglowy pracował przez wymiennik w instalacji otwartej - tutaj sytuacja jest niejako odwrotna - instalacja "od strony kaloryferów" jest otwartą.

  Większość niedrogich gazowych pieców jednofunkcyjnych które obejrzałem wydaje się być przystosowanych do instalacji zamkniętej.

  Jak połączyć to w sposób bezpieczny, a jednocześnie najmniejszym kosztem?
  Najprostsze rozwiązanie jakie mi się nasuwa to na rurze wchodzącej lub wychodzącej z pieca węglowego założyć wymiennik szeregowo z piecem. Wole króćce wymiennika podłączyć do pieca gazowego tworząc obieg zamknięty, na którym zainstalować grupę bezpieczeństwa. Pompa wymuszająca obieg pewnie będzie już w piecu gazowym. Nasuwają mi się jednak pewne wątpliwości, mianowicie:
  - Czy wymiennik na obiegu grawitacyjnym nie stworzy zbyt dużego oporu i czy nie zatrzyma przez to tego obiegu? Jaki ten wymiennik powinien by być: płaszczowy, płytowy, rurowy?
  - Rura wychodząca od strony pieca węglowego ma chyba ze 2 cale średnicy - czy są takie wymienniki?
  - Czy pojemność cieplna obwodu zamkniętego nie będzie zbyt mała? Piec gazowy będzie w takim rozwiązaniu oddawał ciepło tylko do wymiennika - czy to będzie skuteczny przekaz?
  - Czy nie dojdzie do sytuacji że całe ciepło oddane przez wymiennik posłuży do... ogrzania pieca węglowego?

  A może jakieś inne, lepsze rozwiązanie?

  1 18
 • #2 17 Cze 2009 06:32
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #3 17 Cze 2009 10:53
  rafalmajcher
  Poziom 10  

  Czytałem w szczególności ten właśnie wątek:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic975834.html
  Tyle że w nim to piec gazowy jest od strony instalacji rozprowadzającej wodę do grzejników i - jak podejrzewam - pracuje ona jako obieg zamknięty.

  U mnie instalacja powstawała w latach 80tych i "przelewka" znajduje się strychu jako przedłużenie pionu znajdującego się bezpośrednio nad piecem, nie ma w tym celu żadnej dodatkowej rury oprócz tej wracającej od przelewki do kanalizacji.

  Chcę - jeśli możliwe - ograniczyć terytorialnie zakres przeróbek do kotłowni i zachować dotychczasową niezależność od dostaw prądu i gazu. :-)

  0
 • #4 17 Cze 2009 12:10
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 17 Cze 2009 15:08
  hilzie
  Specjalista - systemy grzewcze

  W tym schemacie jest jeden błąd : wymiennik podłącza się
  przeciwprądowo tzn jeżeli np lewy górny króciec to wlot gorącej wody a dolny lewy wylot ,to po stronie wtórnej powinno być odwrotnie tzn prawy dolny wlot, a prawy górny to wylot wody ogrzanej. pompa powinna tłoczyć do wymiennika , na wyjściu z wymiennika i wyjściu z kotła gazowego w tym przypadku montuje się zawory zwrotne ,aby uniknąc przepływów przez jedno urządzenie podczas pracy drugiego .

  2
 • #6 18 Cze 2009 00:04
  rafalmajcher
  Poziom 10  

  Czy wobec tego mogło by to wyglądać tak jak na załączonym rysunku?

  Piec gazowy i węglowy w instalacji otwartej

  Nie znam się na tym kompletnie, rysuję coś takiego pierwszy raz w życiu. :-) Proszę o wskazanie potencjalnych błędów i propozycję ich zmian.

  4
 • #7 18 Cze 2009 07:41
  hilzie
  Specjalista - systemy grzewcze

  Schemat jak najbardziej prawidłowy,jedna uwaga -zawór zwrotny za wymiennikiem powinien mieć sprężyne ,natomiast za kotłem powinien to być tak zwany zawór róznicowy (grawitacyjny) z kulą w środku. średnica rur pomiędzy kotłem gazowym a wymiennikiem CU fi 22mm ,po stronie wtórnej cu fi 28 ,do tego pompa 25/40
  sterowanie pompą najprościej zrobić stosując termostat z czujnikiem umieszczonym na rurze wlotowej od strony kotła gazowego ,czyli jak włączy się kocioł gazowy temperatura na wlocie do wymiennika wzrośnie to samoczynnie uruchomi pompę obiegu wtórnego ,
  pozdro

  1
 • #8 18 Cze 2009 08:04
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #9 18 Cze 2009 08:24
  hilzie
  Specjalista - systemy grzewcze

  Rafalmajcher w pierwszym poście napisał już że instalacja jest z lat 80,i pracuje w grawitacji ,z wpięciem naczynia wzbiorczego otwartego to masz rację ,ale takie nieprawidłowe wpięcie można spotkać w wielu nawet bardzo starych instalacjach

  0
 • #10 18 Cze 2009 08:28
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #11 18 Cze 2009 08:41
  hilzie
  Specjalista - systemy grzewcze

  Można się przed tym zabezpieczyć ,stosując drugi termostat z czujnikiem na wylocie z kotła węgowego,który bu blokował pracę gazowego

  1
 • #12 18 Cze 2009 08:50
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #13 18 Cze 2009 10:11
  rafalmajcher
  Poziom 10  

  Dziękuję wszystkim za dotychczasowe odpowiedzi.

  1) Przeczytałem teraz ten wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298156.html i rzeczywiście widzę że u mnie ta przelewka nie jest najlepiej podłączona. Pozostaje wybór pomiędzy
  - pozostawieniem tak jak jest i liczenie że jak nic nie stało się do tej pory to może sie nie stanie, albo
  - pruć dodatkową rurę przez wszystkie piętra
  Jedno złe, drugie jeszcze gorsze. :-(

  2) Jak rozumiem ta pompa przy wymienniku jest potrzebna do tego, że wymiennik stawia duży opór i ciecz grawitacyjnie nie za bardzo będzie przez niego chciała płynąc. Padła propozycja "pompa 25/40" - rozumiem ze nie jest ona na tyle silna żeby przepompować mi cały glikol z instalacji do kanalizacji przez przelewke? Jak podejrzewam - ciecz napotyka większy opór przy płynięciu przez grzejniki niż przy przelewke i jedyna rzecz która nie pozwala się jej normalnie przez przelewke przelać to to że jest ona zamontowana wyżej niż grzejniki przez co ciecz musiała by pokonać dodatkowy opór wynikający z grawitacji? Czy montaż pompy nie zakłóci takiego stanu rzeczy?

  3) Piec węglowy pracuje do tej pory grawitacyjnie. Jak rozumiem - podczas pracy kotła gazowego i pompy przy wymienniku - nie ma za bardzo szans na równoległą pracę kotła węglowego grawitacyjnie i trzeba by wtedy dołożyć dodatkową pompę na obiegu kotła węglowego? Widziałem gdzieś na forum taki układ że zwrotny zawór grawitacyjny był bocznikowany pompą daną w szereg z zaworem zwrotnym sprężynowym - pytanie: czy można taki układ dać na gorącym wyjściu z pieca węglowego? Z tego co czytam w instrukcjach obsługi to producenci piszą o pracy do +110 stopni. Podejrzewam że lepiej taki układ zamontować na zimnym wejściu do pieca, z kolei pewnie zawór zwrotny grawitacyjny musi być umieszczony w pionie, a rura powrotna wody do pieca węglowego idzie mi poziomo w kotłowni.

  4) Manometr na wejściu do pieca węglowego pokazuje mi wysokość do jakiej jest zalana w danym momencie instalacja - 0,1 bara na każdy metr słupa cieczy. Rozumiem że podczas pracy pompy z tamtej strony powstaje podciśnienie i odczyt będzie nic nie znaczący. Czy jednak to podciśnienie nie uszkodzi manometru?

  0
 • #14 18 Cze 2009 10:39
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #15 18 Cze 2009 11:40
  hilzie
  Specjalista - systemy grzewcze

  Pompa ci nie wypchnie płynu przez naczynie ,weż pod uwagę że na pompę działają dwa słupy wody -zasilanie i powrót i one się równoważą,czyli z jednej strony pompa tłoczy ale z drugiej wysysa.czyli w zasadze nie zwiększa ciśnienia statycznego .taki układ jak piszesz,pompa na boczniku zaworu różnicowego jest jak najbardziej poprawny i powszechnie stosowany ,pompa CO jest odporna na temp i praca przy wysokiej temp niema wplywu na jej zużycie ,a manometrem się nie przejmuj podciśnienia i tak nie będzie

  1
 • #16 18 Cze 2009 15:30
  rafalmajcher
  Poziom 10  

  Dziękuję wszystkim za pomoc. Poniżej załączam wersję rysunku z naniesionymi poprawkami - może komuś innemu się jeszcze przyda. :-)

  Piec gazowy i węglowy w instalacji otwartej

  PS> Mam nadzieję że nikt przeglądający forum się nie zasugeruje samym rysunkiem i przelewki u siebie nie zrobi tak przypadkiem! :-)

  1
 • #17 08 Sty 2013 19:08
  wosiek1968
  Poziom 9  

  W nowych instalacjach pieców węglowych w otwartym obiegu stosuje się podłączenie poprzez zawór mieszający cztero-drożny który umiejscowiony jest na wyjściu ciepłej wody z pieca. Zawór miesza wodę z powrotu /zimną/ z wodą zasilającą /ciepłą/ dając na zasileniu grzejników wodę o kilka stopni chłodniejszą od tego co masz na piecu. W rezultacie w obiegu masz wodę kilka stopni chłodniejszą dajmy na to 40 oC a na piecu masz 50oC która dodatkowym obiegiem zasila poprzez wężownicę bojler. Ustawienie ilości mieszanej zimnej wody z powrotu do ilosci goracej wody z wyjscia przeprowadza sie za pomocą pokrętła na mieszaczu. W znacznym stopniu powoduje to obniżenie kosztów ogrzewania poprzez podniesienie sprawności kotła- kocioł jest wtedy buforem ciepłej wody dla całej instalacji grzewczej

  1
 • #18 08 Sty 2013 21:18
  Piotr77777
  Specjalista - systemy grzewcze

  Ja dodam ze są wymienniki przeciwprądowe i współprądowe więc po kupnie trzeba sprawdzić jaki to wymiennik i zweryfikować schemat albo od razu kupić przeciwprądowy.
  Ogólnie producenci kotłów gazowych nie zabraniają stosowania ich w układach otartych wiec można obejść wymiennik pod warunkiem ze naczynie wzbiorcze będziesz miał jakies 5 metrów wyżej. Oczywiście sa tego zastosowania pewnie wady takie jak brak gwarancji na pompę, szybsze zakamienienie kotła i kilka innych. Ja ogólnie nie polecam takiego rozwiązania.

  1
 • #19 08 Sty 2013 23:33
  saskia
  Poziom 38  

  Zakamienienia mozna uniknac poprzez uzycie wody dejonizowanej lub plynu.

  0