Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon PowerShot A460 jak rozebrać?

szymek_sq 17 Jun 2009 03:21 8196 25
 • #1
  szymek_sq
  Level 10  
  chciałem wyczyścić aparat - po kąpieli błotnej trzeszczy, wykręciłem 6 śrubek -
  1 kolo portu usb,
  2 po przeciwnej stronie aparatu na przeciw portu
  3,4 na dole
  5 od baterii podtrzymującej
  6 od klapki na baterie

  przy okazji tej ostatniej straciłem sprężynę.

  Aparatu nie rozłożyłem a po złożeniu się nie włącza !
 • #3
  gajmix
  Level 32  
  Odradzam samodzielne rozbieranie tego modelu, niestety dla amatora nawet ściągnięcie obudowy może się okazać trudne, a potem jest jeszcze gorzej, bo ten obiektyw to też niezła jazda. W skali trudności do 10, dałbym temu Canonowi co najmniej 8. Oczywiście ktoś kto to robił już kilka razy poradzi sobie w 15 minut, ale niestety nawet dokładny opis niewiele tu da.
 • #4
  pablo1983
  Level 2  
  Rozebrałem ten aparacik w drobny mak przy uruchomieniu wywalało błąd obiektywu powodem był zacinający się mechanizm autofokus' tyle żeby się do niego dobrać trzeba było rozebrać cały obiektyw.Teraz autofokus działa super (spadła sprężynka) tylko mam problem ze złożeniem obiektywu jak się do tego zabrać od czego trzeba zacząć? od tego pierwszego elementu który najbardziej się wysuwa na zewnątrz czy od tego przy samej podstawie???????????????
 • #5
  Sting
  Video recorders specialist
  Pytanie powinno brzmieć. Od czego zacząć podczas rozbierania? Teraz to już za późno, musisz poskładać wszystkie cylindry tak aby się zgadzały w pozycji wyłączonego zasilania. Podstawą w rozbieraniu aparatu czy obiektywu jast naniesienie sobie znaczników wspólnej pozycji poszczególnych cylindrów w fazie wstępnej rozbiórki obiektywu. Jeżeli tego nie zrobisz to możesz spędzić całe tygodnie na składanie obiektywu. Ten aparacik jest w miarę prosty ale są o wiele trudniejsze mające mnóstwo cylindrów i różnych przedziwnych rozwiązań.
 • #6
  kszafran
  Level 11  
  gajmix wrote:
  Odradzam samodzielne rozbieranie tego modelu, niestety dla amatora nawet ściągnięcie obudowy może się okazać trudne, a potem jest jeszcze gorzej, bo ten obiektyw to też niezła jazda. W skali trudności do 10, dałbym temu Canonowi co najmniej 8. Oczywiście ktoś kto to robił już kilka razy poradzi sobie w 15 minut, ale niestety nawet dokładny opis niewiele tu da.

  Temat stary, ale nigdzie nie ma odpowiedzi przynajmniej jak zdjąć obudowę. Wg porad mi wyszło, że mam uszkodzony flex. Nowy już mam, tylko jak się dostać do środka i do samej taśmy? Porady typu zanieś do serwisu to przecież nie na tym forum.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  kszafran
  Level 11  
  Ok. Mam gadzinę wyjętą i rozłączone taśmy, ale coś trzyma płytkę elektroniki.
  Piszę dalej, może komuś się przyda. Trzeba odkręcić lampę i rozlutować przewody czarny i czerwony od płytki oraz dwa żółte najwygodniej od taśmy. Po odkręceniu wizjera i takiej metalowej płytki - pod spodem jest matryca, więc ostrożnie (trzy wkręty) i obiektywu (4 wkręty) rozlutowaniu taśmy migawki od tej drugiej można z łatwością wyjąć cały obiektyw i zdjąć jego obudowę. Na wierzchu są przekładnie. Nie kręcę obiektywem, bo wygląda że się wysypią. Pytanko co dalej ? Drugi koniec interesującej taśmy jest w środku!
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  kszafran
  Level 11  
  Jestem już na etapie składania obiektywu i kombinuję nad właściwym ustawieniem tej obudowy z zębatką. Tu raczej nie ma podręcznika. Pozostaje metoda prób i błędów. Nic na siłę, miałem złożone, ale okazało się że nie we właściwej pozycji. Dzięki za wsparcie. Dziś chyba już sobie odpuszczę.
  Kontynuacja; składanie obiektywu; po podlutowaniu flexa trzeba przykręcić migawkę. Następnie do tulei głównej wkładamy tubus (ten srebrny) ustawiając tak aby patrząc od przodu zęby na tulei były z prawej strony a tubus po włożeniu i schowaniu do końca ustawił się napisem do góry. Pasuje w trzech pozycjach co 120 st. więc jest to istotne. teraz od spodu reszta flaków. Tu pomoże wycięcie na flex i dopasowujemy aż się da zatrzasnąć a listki zasłaniające obiektyw się zamkną. Reszta bez problemów. Przekładnia jest prosta tylko po złożeniu całości obiektyw ma być schowany do końca. Jeszcze jedno. Przy zakładaniu wizjera trzeba zwrócić uwagę aby jego prowadzenie załapało rowek w obiektywie.
 • #11
  kszafran
  Level 11  
  Dobrze szło i się skundliło. Wyłamały mi się te białe uszka od zatrzasku taśmy wyświetlacza. Ma ktoś na lekarstwo? HELP ME ! Tyle co mogę powiedzieć to obiektyw chodzi, migawka pstryka no ale w ciemno. Do tv nie podłączałem bo jeszcze nie założyłem obudowy. Przy okazji, jak szukałem tematu znalazłem przestrogę, że kondensator od lampy może połechtać. Potwierdzam.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  kszafran
  Level 11  
  Spróbuję, ale już nie dzisiaj. Mam dość.
  Cd; cosik się pokazało. Radzę jednak uważać. Cierpliwość to podstawowe narzędzie przy całej tej operacji. phantom48 dzięki za wsparcie duchowe.
 • #14
  sgrabon
  Level 11  
  ja też rozkładałem ten aparat, niestety marny efekt końcowy. Podczas robienia zdjęć wszystko rozmyte ;) Może ma ktoś pomysł?? Co gorsze zostały mi dwie miedziane podkładki i nie bardzo mam je gdzie dopasować. HELP ;)
 • #15
  kszafran
  Level 11  
  Czy na pewno matrycę położyłeś na podkładkach? 3 szt.
 • #16
  sgrabon
  Level 11  
  No właśnie zostały mi tylko dwie podkładki ;) A wiec jednak są z matrycy ;)
 • #17
  sgrabon
  Level 11  
  Kolego szafran, czy możesz mi opisać gdzie dokładnie mają być zamieszonego "podkładki". Kurcze wróciłem dzisiaj do tematu i jakoś nie widzę zastosowania.
 • #18
  kszafran
  Level 11  
  Tu jest podobnie.
  http://qman.fotokala.ee/Kaamerad/PowerShotA95/page5.html
  Zobacz dokładnie zdjęcia za płytką. Masz obiektyw z matrycą, na kolejnym bez i widoczne trzy otwory po matrycy. Między obiektywem a matrycą są właśnie te podkładki. Leży na nich jak na dystansówkach. Jeśli jest tylko jedna to matryca leży skośnie i to by tłumaczyło rozmycie obrazu. Być może nie zauważyłeś i dwie po prostu wypadły a jedna się skleiła. Też tak miałem. Powodzenia.
 • #19
  sgrabon
  Level 11  
  Kurcze wypadły tylko 2szt i wydawało mi się, że ich miejsce było wewnątrz obiektywu. Ale może masz rację i brakuje mi jeszcze jednej sztuki. Szukam ;)
 • #20
  kszafran
  Level 11  
  Jak Ci idzie? Jak by co, to mam parę części do niego.
 • #21
  sgrabon
  Level 11  
  Masakra, odłożyłem temat na kilka dni ;) Niestety nie mam zielonego pojęcia, w którym miejscu mają się znajdować te podkładki. mam wrażenie, że podczas rozbierania wypadły z obiektywy a nie spod matrycy. Możesz mi potwierdzić, czy moje podejrzenia są słuszne??
 • #23
  sgrabon
  Level 11  
  Tak, tak widziałem te zdjęcia. Zainstalowałem podkładki w tym miejscu i efekt jest taki sam jak poprzednio. Rozmyte zdjęcia, podgląd na wyświetlaczu w dziwnych barwach.
 • #24
  kszafran
  Level 11  
  No ok. Z jakiego powodu rozbierałeś, flex?
 • #25
  sgrabon
  Level 11  
  Prześwietlone zdjęcia, a powodem była uszkodzona taśma sygnałowa.
 • #26
  kszafran
  Level 11  
  Czyli tzw. flex. Zakładam, że soczewki są czyste. Czy próbowałeś podłączyć aparat do TV, albo cykinij zdjęcie i zobacz z karty na kompie. To zawęzi diagnozę.