Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzenia sprzętu (m.in. routera) przez burze - dlaczego?

KSRhaziel 17 Jun 2009 15:23 5848 11
Wago
 • #1
  KSRhaziel
  Level 36  
  Temat założyłem w celu poszerzenia swojej wiedzy. Mianowicie jak wszyscy wiemy, burza potrafi być zabójcza dla niektórych urządzeń, jak chociażby:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1029786.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1343818.html
  Także ostatnio mojemu koledze podczas burzy wysiadł prąd, a po włączeniu nie działały sieciówki w dwóch komputera (w tym jedna zintegrowana na płycie głównej), trzy porty w routerze oraz gniazdo HDMI na urządzeniu typu media center (chłopak miał szczęście, że urządzenia wciąż na gwarancji).

  Moje pytania mogą być dla niektórych banalne, ale ja niestety nie mogłem znaleźć nigdzie odpowiedzi.
  1. W co dokładnie musi uderzyć piorun (a może to jakieś mniejsze wyładowanie spowodowane burzą, czy jeszcze coś innego) aby poczynić takie spustoszenie wśród elektroniki?
  2. Czemu wszelkiej maści listwy z uziemieniem nie ochroniły tego sprzętu?
  3. Jak się chronić przed czymś takim (pomijając odłączenie od zasilania)?


  PS
  Temat ogólnie rzecz biorąc dotyczy elektroniki, ale założyłem w dziale komputery, ponieważ opieram się na doświadczeniach właśnie ze sprzętem komputerowym. Jeżeli jednak to zły dział, proszę o przeniesienie i wybaczenie :P
 • Wago
 • #2
  irondick
  Level 31  
  Po pierwsze nie musi akurat w coś walnąć bo wystarczy, że walnie i powstaje impuls elektromagnetyczny.
  Wszelkiego typu listwy to w tym przypadku fikcja marketingowa dla naiwnych. Najwyżej spali się i listwa. Tylko dobry UPS potrafi czasami zapobiec przykrym niespodziankom.
  Jeśli kożystamy z neta w kablówce to koniecznie łączymy się przez adapter uziemniający/odseparowujący elektrycznie sieć LAN i TVC.
  Dobre właściwości uziemniające TVC powodują przechodzenie ładunku elektrycznego przez wszyskie złącza LAN, no i mamy popalone porty, switche, huby, modemy TVC itd.
  Jest to po części spowodowane złą instalacją uziemniającą naszą instalację elektryczną, jak i brakiem lub wadliwą odgromówką.
  Dodatkowo instalacja uziemniająca dla IT musi mieć poniżej 4Ω.
 • Wago
 • #3
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Piorun nie musi w nic uderzyć , wystarczy że uderzy blisko linii energetycznej/telefonicznej/sieciowej. Takie uderzenie powoduje indukowanie się różnych śmieci(elektrycznych) w tychże liniach , skutki widzimy; telewizory ,sieciówki , telefony. Ogólnie każde urządzenia które mają podłączone długie przewody. Takie przewody to antena która odbiera energię błyskawicy.
 • #4
  Ficu
  Level 31  
  Mi po burzy spalił się 1 port lan w di524up i 2 sieciówki w komputerach.
 • #5
  shadow0013
  Level 34  
  Dobra listwa sieciowa zabezpieczy komputer tylko od strony sieci (sprawdzone), ale od Lan praktycznie nie skutecznych i tanich zabezpieczeń. Producenci nie zabezpieczają kart sieciowych, routerów, switchy (lepsze modemy telefoniczne miały "Clarka" od strony linii telefonicznej).
 • #6
  Platon
  Level 42  
  A miałes LAN zabezpieczony przez listwy zasilające? Pewnie nawet tego nie.
  Wystarczy, ze piorun uderzy gdzies obok np w piorunochron, i tam popłynie taki prąd, ze wytworzone pole EM moze zaindukowac w kablu sieciowym napięcie wystarczające do uszkodzenia sprzętu.
 • #7
  KSRhaziel
  Level 36  
  Wychodzi na to, że najbezpieczniej jest odłączyć kabel antenowy (kablówka) na czas burzy. Ale oczywiście mało kto tego by chciał. Czy zatem jakieś zabezpieczenie przed burzą?
  Widziałem niegdyś na allegro jakieś filtry do zakładania na zwykły kabel koncentryczny. Czy to jest skuteczne, czy może tylko zbędny bajer?
 • #8
  SaraniS
  Level 26  
  Witam
  A ja powiem: siatka mas - niestety, wymaga modernizacji instalcji w ścianach. Ale warto, taka siatka nie tylko niweluje skoki napięcia zainukowane piorunem w okablowaniu, ale też działa jak klatka Faradaya, co dodatkowo zabezpiecza schowany w niej sprzęt przed wpływem EM.
  Osobiście mam w pokoju ze sprzętem ten wynalazek i nie żałuję :) Sprzętu na czas burzy nie odłączam ;)
  Pozdrawiam
 • #9
  Marvinn8686
  Level 20  
  Listwy przeciwprzepięciowe nie pomogły, bo one stanowią tylko część systemu przeciwprzepięciowego (same w sobie niwelują tylko przepięcia do poziomu 1,5kV, o ile dobrze działają). Żeby miało to sens wcześniej w sieci muszą być zamontowane ograniczniki (np. przy słupie energetycznym, w rozdzielnicy głównej, itd) zmniejszające kolejno impuls przepięciowy. Jeżeli ich nie ma to taka listwa rzadko kiedy pomoże.
 • #10
  Spid88
  Level 11  
  Odkopuję. Mógłbym założyć nowy temat, ale po co skoro ten jest odpowiedni.

  Po wczorajszej burzy padł i mój router, z tym, że na amen.
  Był podłączony do sieci przez UPS, ale co z tego, przepięcie poszło po kablu telefonicznym i sfajczyło Asmaxa AR 1004G. Jego zasilacz działa, ale sam router martwy. W PC uszkodzona(na szczęście tylko) sieciówka.
  Dzwoniłem do Netii, przyślą mi drugi routerek za darmo w ramach gwarancji :)
  Co ciekawe wszystkie telefony w domu działają bez zarzutu, dostało się tylko routerowi.
  Ciekawe czy coś mogłoby się stać, gdy by ktoś akurat rozmawiał przez telefon :o

  Ku mojemu zdziwieniu zabrakło internetu i w drugim mieszkaniu, ALE router był odłączony od sieci i linii telefonicznej!

  Okazuje się, że zostało uszkodzone tylko(i aż) radio w routerze Pentagram P6341. Bez problemu zalogowałem się do routerka, zresetowałem go do ust. fabr, wgrałem nowy firmware - nic. Nie można włączyć radia, nie nadaje sieci bezprzewodowej. Antena zewnętrzna musiała w jakichś sposób przechwycić niezły EMP. W ogóle nie spodziewałem się zagrożenia z tej strony. Spytałbym czy to możliwe, ale jak widać niestety tak :/

  Wniosek?
  W czasie burzy odłączajcie sprzęt całkowicie - z prądu, od sieci telefonicznej, również anteny zewnętrzne, inaczej może was coś trafić... jak okaże się, że musicie wydać kilkaset złotych na nowy sprzęt, bo się nam nie chciało.

  Pozdrawiam
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Piotr160292
  Level 38  
  Dokładnie. Ja sam nie rozumiem, po co ludzie wydają pieniądze na jakieś siatki, listwy rzeciwprzepięciowe i inne bzdety, jak po prostu wystarczy wszystko odłączyć o prądu, oraz odłączyć skrętkę oraz kabel antenowy i jest święty spokój. To jest 1000% zabezpiecznie, a filtry i inne zabezpieczenia z reguły guzik dają. Wiem to po sobie i firmie od której mam neta. Jak przypierdzielił mi piorun w bloku to mało tego, że spaliło mi z tego co pamiętam 2 porty w routerze i sieciówkę zintegrowaną, to jeszcze póxniej się okazało, że pierdyknęły switche na całym moim osiedlu i co z tego, że były podłączone pod porządne upsy, skoro i tak wszystko szlag trafił i tak. Dodatkowo po 3 miesiącach okazało się jeszcze, ze piroun przy okazji jak usmażył mi sieciówkę, uwalił mi też mostek południowy i niestety po 3 miechach płyta poszła do kosza i niestety byłem zmuszony wydać kolejne pieniądze na nowego kompa, ponieważ tamten to był trup do którego już nie szło dostać nowej płyty, a używanej nie miałem zamiaru z oczywistego chyba dla każdego powodu kupować...