Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obsługa wyświetlacza LCD od NOKII E51

BikeRk6 07 Sty 2014 17:59 56594 74
    gobo2003
    Poziom 12  
    Nigdy za dużo miernika ustawionego na piszczałkę :)
    Zęby trzeba zjeść mleczne i stałe :) A i to nie wystarcza dla projektów zrobionych w domu w technice SMD z naprawdę małymi elementami (0603, QFN-y, etc...)
  • IGE-XAOIGE-XAO
    M. S.
    Poziom 34  
    E51 już opanowałem. Przyszedł czas na N85/86. Niestety, zakupiony AMOLED przekształcił się cudownie w LCD AMDF001 MP1.0.
    Rodzi to podstawowe pytanie. Czy potrzebna mu jest przetwornica napięcia ujemnego, czy może trzeba normalnie diody podświetlające zasilić np z napięcia 10V. Mniej więcej taka różnica występuje między + a - przetwornicy.

Upss. Odpowiedź znalazła się na 2 str. Czy jednak bez podłączania napięcia dodatniego i ujemnego podświetlanie działa? Po włączeniu go oczywiście.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gobo2003
    Poziom 12  
    zdz_13 niestety nie zgodzę się z Tobą. Nie wszystkie wyświetlacze do n85/86 to podróby. Swego czasu firma z Tychów sprzedawała AMDN001 MP2.0 który ewidentnie nie ma podświetlenia i ma świetną czytelność na dworze... AMOLED.
    AMDF001 MP1.0 napięcie do LEDów podświetlenia tworzy sobie sam z linii VDD - jest tam mała przetwornica (step-up), która robi z 3V3 odpowiednie napięcie dla LEDów. Linie ELVSS i ELVDD chyba są tam niepodłączone...
    M. S.
    Poziom 34  
    Dodam tylko że w moim LCD'eku El_on jest we wtyku zwarty z masą. To oznacza że TPS65136 jest wyłączony.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gobo2003
    Poziom 12  
    ja kupiłem kilka sztuk i dwie trafiłem z podświetleniem LED a reszta było bez podświetlenia... Te bez podświetlenia miały oznaczenia AMS258D MP2.1 AMDN001 etc...
    M. S.
    Poziom 34  
    Mamy już dwie wersje podświetlania LCD'ka:
    1 z wewnętrznej przetwornicy
    2 z zewnętrznej przetwornicy.

Która jest właściwa? Chyba ta, o zasilaniu ledów z wewnętrznej przetwornicy bo dołączenie zasilania z zewnątrz również daje efekt podświetlenia gdyż zasilanie to powinno być ignorowane przez wyświetlacz. Za tą opcją przemawia unieruchomienie przetwornicy w telefonie poprzez zwarcie do masy El_on we wtyku wyświetlacza.

Gdyby kolega zdz_13 mógłby odłączyć zasilanie z zewnętrznej przetwornicy i podać efekty to miałbym jasność.

Pewnie sam to niedługo sprawdzę jak zmajstruję odpowiednie pcb.

Witam ponownie.
    LCD N85 uruchomiony. Podświetlanie jest realizowane z napięcia zasilania LCD. Nie trzeba podłączać EL_ON, ELVDD, ELVSS.
    gimbus
    Poziom 12  
    Hej,
    temat stary i od kilku miesięcy cisza, ale może komuś się przyda:
    wiele ciekawych informacji o tym i innych LCD Nokii i nie tylko jest tu:
    http://andybrown.me.uk/wk/2012/11/03/nokia-n95-8gb-lcd/
    Przede wszystkim:
    typ złącza to 24R-JANK-GSAN-TF, jest też link do strony producenta i ew. sklepy które to sprzedają
    W dziale download soft, można z niego wywnioskować trochę o sposobie sterowania.

Pozdrawiam
    Gimbus
    gobo2003
    Poziom 12  
    Nie wiem jak jest z N95 i czy tam jest rzeczywiście LDS285, ale w E51 i E65 to na pewno nie jest LDS285 - zgodność jest na poziomie tylko kilku najważniejszych komend, nie działają komendy sterowania jasnością, kolorem, etc...
    gimbus
    Poziom 12  
    Jeśli tylko czas pozwoli, będę mógł to przetestować. Czekam na złącze, potem lutowanie płytki i testy. Problem z tym lutowaniem - dawno tego nie robiłem...
    Poza tym - nie piłem od kilku lat i ręce mi się trzęsą ;-)
    BTW:
    ma ktos może gotowego breakboarda z tym złączem?

Postaram się sprawdzić, na ile kontroler jest zgodny ze specyfikacją.

Gimbus
    gobo2003
    Poziom 12  
    Powodzenia ze złączem. Dostaniesz tylko masywnego wkurzenia, a LCDek jak nie działa tak nie będzie działał, bo jeden pin nie będzie stykał... - nie do wykrycia i nie do wydebugowania...
    Ja zarzuciłem pomysł stosowania oryginalnych złącz, niestety, albo jestem taki lewy, że nie umiem go przylutować (ani hot-air'em, ani cieniutką kolbą z cyną 0.25mm i topnikiem, ani niczym innym...)
    Pocieszny
    Poziom 38  
    Lutownicą z cienkim grotem i z lekką pomocą taniego mikroskopu można to zrobić bez większego bólu :)
    M. S.
    Poziom 34  
    Ja lutuję takie złącze transformatorówką z grotem z drutu 1,37mm.
    Początkowo udawało mi się przylutować jedno na trzy. Teraz lutuję każde. Na płytkę nanoszę warstewkę kalafonii rozpuszczonej w denaturacie. Kładę na to gniazdo, które po ustawieniu lutuję na rogach za pomocą styków mocujących. Później stapiam grotem cynę w odległości ok. 2-3mm od gniazda i przesuwam grot lutownicy aby stopiona cyna musnęła gniazdo (czas ok. 0,5s). Oczywiście robi się spore zwarcie, które następnie usuwam plecionką z odległości ok 1mm od pinów.