Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows ME sieć bezprzewodowa IRDA

gader 18 Maj 2004 09:55 2186 9
  • #1 18 Maj 2004 09:55
    gader
    Poziom 26  

Witam
    Jak polaczyc 2 kompy (WinXP i WinME)
    przez IRDA a zeby sie widzialy
    "w sieci" i moznaby zmostkowac polacenie internetowe
    na jednym z nich

Problem tkwi w tym ze przy tworzeniu nowego polaczenia
    w Windows ME nie moge z listy dostepnych urzadzen wybrac
    jak to jest napisane w pomocy windows:
    "urzadzenia podczerwieni"

mam tylko do wyboru 2 modemy: neo i zwykly 56k

kompy widza jeden drugiego bo w trayu pokazuja sie komunikaty
    "komputer xxx jest w zasiegu"
    i moge wysylac pliki w obu kierunkach
    takze oba kompy bez problemu pracuja z teelefonami z IRDA

a i jeszcze jedno WinME: Panel ster.->dodaj usun->instalator windows->
    komunikacja->udostepnianie polaczenia internetowego
    nie moge tego zainstalowac bo wywala blad:

"instalator udostepniania polaczenia internetowego

Konfiguracja sieci nie zostala calkowicie zakonczna
    Przed instalacja Udostepniania polaczenia internetowego
    przeprowadz instalacje sprzetu sieciowego"

0 9
  • #2 03 Paź 2004 00:07
    sp4jkk
    Poziom 11  

Przyłączam się do pytania, mimo, że mineło pół roku i nikt nic nie odpowiedział.
    Ja mam tak:
    Laptop WinME
    Stacjonarny WinXP z internetem.

Jak przez podczerwień udostępnić net dla laptopa??

Poradźcie coś

0
  • #3 03 Paź 2004 11:46
    przemo.t
    Poziom 27  

Witam...
    Szukalem troche o tym bo bardzo by mnie to interesowalo. Z tego co sie dowiedzialem to nalezy oszukac system zeby irde widzial jako modem lub karte seciowa.
    No i chyba znalazlem, irda jest widzialna jako zwykly port COM wiec ustawic polaczenie nalezy tak jak sie to robi dla polaczenia kablowego przez rs232. W win ME jest to "Polaczenie kablowe" a w XP nalezy utworzyc nowe polaczenie sieciowe i wybrac odpowiednia opcje.
    Za chwile bede kombinowal wiec dam znac jak i co..

0
  • #4 03 Paź 2004 12:18
    sp4jkk
    Poziom 11  

No to już coś, ale ja kombinowałem tydzień i nic..
    Czekamy na reultaty

0
  • #5 03 Paź 2004 14:22
    sp4jkk
    Poziom 11  

No więc nie bardzo mogę ustawić w Bezpośrednim połączeniu kablowym żeby komunikował się przez port IRDA bo gdy wezmę konfigurację portów to widzi tylko com1, com4, lpt1 i lpt3.
    Domyślam się że com4 to IRDA ale gdy wybiorę to połączenie to pokazuje się komunikat, że łączy ale nie może nawiązać połączenia z XP.

Może trzeba jakiś virtualny modem lub sieciówkę skierowaną na IRDA?

Nie mam pojęcia. Wymiana plików jest możliwa normalnie przez IRDA ale żeby stworzyć sieć, to nigdzie nie znalazłem w necie na ten temat żadnych konkretów.

PS. W Systemie jest coś takiego jak Wirtualny port podczerwieni COM
    ale w bezpośrednim połączeniu kablowym go nie znajduje w WinMe

0
  • #6 03 Paź 2004 23:15
    gader
    Poziom 26  

ten post nic nie wnosi do tematu

TOTALNA OLEWKA ze strony M$
    niby wszystko mozna a okazuje sie ze nic z tego

... PO 3 dniach slak mie trafil i kupilem 5M kabla kross
    i sieciowki i po klopocie
    narazie thx

wydaje mi sie ze jest to mozliwe - nobel dla tego co to zrobi

0
  • #7 06 Sty 2005 00:08
    WinWoj
    Poziom 11  

Mam podobny problem. Chce polaczyc dwa laptopy przez IrDe, ale nie bardzo mi to wychodzi.. Znalazlem artykul, ktory moze rozjasni Wam (i mnie) troszke. Zanim sprobuje cos kombinowac z tym - przytocze fragment:

"Interfejs IrDA (na podczerwień) oferuje szybkie zestawianie połączeń pomiędzy komputerami (typowo 4 Mb/s, maksymalnie nawet 16 Mb/s), na co nie pozwalały testowane adaptery Bluetooth. Do testu wybraliśmy bardzo uniwersalne, niewielkie przejściówki USB-IrDA, które można podłączyć do każdego komputera stacjonarnego czy notebooka.

Po podłączeniu urządzenia do portu USB i instalacji sterowników na liście urządzeń pojawia się port podczerwieni. IrDA jest standardem zaimplementowanym w większości systemów operacyjnych (w przeciwieństwie do Bluetooth), więc oprócz sterowników dla adaptera nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie. Bezpośrednio w systemie można wybrać rodzaj diody czy ustawić szybkość tego portu. Dostępne są szybkości od 2400 do 115 200 b/s (typowe wartości dla portów szeregowych) oraz 4 Mb/s (nominalna szybkość portu IrDA); domyślnie włączone jest to ostatnie ustawienie.

Jak przy połączeniach szeregowych, również IrDA pracuje w trybie klient-serwer. Jeden z komputerów konfigurowany jest jako host i akceptuje połączenia przychodzące, pozostałe są klientami ustanawiającymi połączenia tylko na określony czas. W przeciwieństwie do testowanych adapterów Bluetooth, urządzenia IrDA pozwoliły na zestawienie normalnego połączenia sieciowego. Serwer DHCP pracujący w naszej sieci poprawnie przydzielił adres IP interfejsowi hosta, a po podłączeniu klienta - również jemu. W systemie Windows możliwe było przeglądanie sieci, mapowanie dysków itd.

Konfiguracja połączenia sieciowego z użyciem portu podczerwieni jest prosta. Użytkownik ma do dyspozycji kilka parametrów, m.in. może zezwolić innym użytkownikom na transfer plików przez port IrDA oraz włączyć okno dialogowe podczas połączenia. Jeśli to zrobi, przy próbie nawiązania połączenia przez inny komputer, zostanie wyświetlone okno, w którym użytkownik będzie mógł zatwierdzić to konkretne połączenie i zgodzić się na transfer pliku, albo je odrzucić. Można również wybrać katalog, w którym będą zapisywane przesyłane pliki oraz obrazy z aparatów fotograficznych wyposażonych w port podczerwieni.

Szybkość przesyłania plików przez interfejs IrDA jest mniejsza niż nominalna szybkość (4 Mb/s); podczas testu nie przekroczyła 143 KB/s (nieco ponad 1 Mb/s). Jest to szybkość "ściągania" plików poprzez protokół TCP/IP. Pliki można przesyłać również za pomocą protokołu FTP przez IrDA, np. z poziomu Eksploratora Windows. Znajdziemy tam m.in. opcję Wyślij do Ü Adresat podczerwieni (brakuje jej w testowanym rozwiązaniu Bluetooth). W ten sposób pliki wysyłane są z dwukrotnie większą prędkością 247 KB/s (ponad 2 Mb/s), połączenie jest płynniejsze, lecz i tak nie oferuje funkcjonalności normalnej sieci LAN."

0
  • #8 06 Sty 2005 16:05
    gader
    Poziom 26  

u mnie problemem bylo to ze na ktoryms z systemow me albo xp
    nie moglem uzyc protokolu tci\ip do komunikacji irda
    mozna bylo przesylac pliki pojedynczo i grupami ale jako
    sieciowki irda nie dzialala

0
  • #9 29 Sty 2005 23:25
    andrew220
    Spec od GSM

Podczepiam się pod temat. Mam kompa w sieci LAN na którym stoi XP. Mamy w sieci router, przez który jest dostęp do netu. Posiadam także laptopa, na którym siedzi Win98SE. Łączę te dwa kompy przez IrDA. Jak zrobić, żeby laptop też był w sieci? Urządzenie podczerwieni w laptopie jest zainstalowane i widoczne w kartach sieciowych, ale nie da sie dla niego ustawić protokołu TCP/IP. Chciałbym tak zrobić, aby z XP udostępniać internet poprzez IrDA laptopowi. Wie ktoś jak to zrobić?

Dodano po 5 [godziny] 3 [minuty]:

przemo.t napisał:
    Witam...
    Szukalem troche o tym bo bardzo by mnie to interesowalo. Z tego co się dowiedzialem to nalezy oszukac system zeby irde widzial jako modem lub karte seciowa.
    No i chyba znalazlem, irda jest widzialna jako zwykly port COM wiec ustawic polaczenie nalezy tak jak się to robi dla polaczenia kablowego przez rs232. W win ME jest to "Polaczenie kablowe" a w XP nalezy utworzyc nowe polaczenie sieciowe i wybrac odpowiednia opcje.
    Za chwile bede kombinowal wiec dam znac jak i co..

Tak właśnie trzeba zrobić jak kolega radził :-) właśnie z laptopka sobie piszę i jest super :-)

0
  • #10 12 Sty 2006 03:22
    bzyku88
    Poziom 10  

Witam mi się udało! moja konfiguracja to komp stacjonarny win2003 server i laptop winxp proffesional.
    Na stacjonarnym biorę utwórz nowe połączenie następnie konfiguruj połączenie zaawansowane ---> połącz bezpośrednio z innym komputerem ustawiam na host wybieram port podczerwieni irda nastepnie uzytkownika administrator.Analogicznie na laptopie tylko ze tam wybieramy gosc zamiast host i siec juz dziala.Teraz internet.Serwer automatycznie przypisuje laptopowi adres ip ten ktory ma dlatego bierzemy wlasciwosci naszego polaczenia--->sieć--->właściwości protokolu tcp/ip i zaznaczamy zezwalaj komputerowi wywołującemu na określenie własnego ip.Teraz na laptopie ustawiamy sobie recznie jakis adres ip wpisujemy dns-y tpsa i reszte zostawiamy jak jest.
    U mnie wszystko działa jak należy.Przepraszam za polskie znaki ale jestem juz spiacy i nie chce mi sie wszystkiego wklepywac.Pozdrawiam i mam nadzieje ze pomogłem.
    Jak cos to piszcie bzyku123(malpa)o2.pl

0