Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega8 + silnik krokowy 1,8A 24V. Transoptor i tranzystor?

18 Cze 2009 22:44 1861 2
  • Poziom 2  
    sory, ale jestem troche zielony w temacie. Tylko nie kazcie mi "poczytać" bo czytam i czytam troche ale wszystkiego naraz niestety nie pojme.

Zeby z atmega8 sterowac silniczkiem krokowym potrzebuje chyba transoptora (do przejscia z 5v na 24v) i tranzystora który wzmocni ten 30voltowy prad z transoptora.

O ile z doborem tranzystorów sobie chyba poradze to transoptor juz jest wiekszym problemem.

Transoptor charakteryzuja takie glowne cechy jak napiecie na wejsciu (to ktore zapala diode), prad ktory nasyca diode, maksymalne napiecie na kolektorze optotranzystora (tego w srodku transoptora) i maksymalny prad przez niego przechodzacy.
    A teraz kto mi wyjasni parametry w ponizszej tabelce:
    http://radio.elektroda.net/pdf/transoptory.pdf

... albo przynajmniej poradzcie jakiego transoptora uzyc do przejscia z 5v DC na 30v DC
  • Poziom 28  
    1. W woltach jest napięcie a nie prąd
    2. Dioda w transoptorze jest identyczna co do zasady dzialania jak dioda LED więc napięcie nie zapala (sic!) diody.

Poza tym zależy w jakim układzie sterujesz tranzystorem i jaki to tranzystor. Parametr o który pytasz to Uce
  • Poziom 31  
    Witam

Nie wiem, jak dokładnie zamierzasz to wszystko podłączać, ale transoptory mogą w ogóle nie być potrzebne, zwłaszcza, jeżeli obwód silnika i procka mają wspólną masę (chyba że dla bezpieczeństwa procka, ale mało prawdopodobne, żeby coś się stało). Możesz zastosować tranzystory darlingtony TIP122, emitery do masy, bazy bezpośrednio (przez rezystory np. 1kOhm) do wyprowadzeń procka (sterowanie stanem wysokim), a uzwojenia w obwód kolektorów. Oczywiście, będziesz musiał do każdego tranzystora dodać diodę zabezpieczającą.

Pozdrawiam