Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

m90 unitronics szybki licznik

19 Cze 2009 03:05 2482 9
  • Poziom 16  
    witam
    problem mam taki ,mam encoder 100imp/obrót i nie wiem jak napisać programik w m91-2-r1 aby mi wyświetlało zliczane impulsy w prawo i w lewo ,albo w jednym kierunku
    prosze o pomoc
  • Poziom 20  
    Polecam stronę www.elmark.com.pl. Tam znajdziesz materiały do UNITRONICA. Nie jest to jakieś szaleństwo - 20kHz HSC. Przede wszystkim w sofcie musisz wybrać sterownik swój jak zaczynasz projekt, jak klikniesz na sterownik masz zakładki a wśród nich jest High Speed Inputs gdzie określasz co jest podłączone i najważniejsze - przyporządkowujesz zmienną MI i wybierasz czas. Resztę obrabiasz w programie... Poczytaj manuale, na elmarku znajdziesz nawet po naszemu :)
  • Poziom 16  
    mam te materjały ale nie mogę sobie z tym poradzić,
    zrobiłem pare projektów na tym sterowniku np. sterowanie piecem miałowym i działa ,a ten licznik mnie przerasta
  • Poziom 20  
    Jeżeli prawidłowo skonfigurowałeś wejścia - to co napisałem wyżej to w programie pod zmienną będziesz miał już impulsy z enkodera. Reszta...zabawa softem.
  • Poziom 16  
    jak to tylko konfiguracja wejścia i powinno pokazać gdzieś w jakiejś tabelce że się zmienia ?
    narazie to tylko pokazuje mi zero i jeden i tak w koło jak kręcę encoderem ,to pewnie trzeba napisać drabinkę tak aby zliczało po prostu te jedynki ,zgadza się ?
  • Poziom 17  
    Dokładnie tak jak napisał PRZ - w konfiguracji ustawiasz gdzie ma być ładowana wartość szybkiego licznika i już - jest to licznik sprzętowy i nie wymaga obsługi programowej do działania. Oprócz tego jest jeszcze w rejestrach systemowych jeden z rejestrów, w którym można odczytać natychmiastowo stan licznika, ponieważ poprzednie odświerza się tylko co 1 obieg pętli programowej a to jest często za mało.

Marek
  • Poziom 20  
    W konfiguracji wejścia - shaft encoder. W programie umieść swoja zmienną MI, włącz on-line i zobaczysz reakcję :)
    Dla pewności ... enkoder 24VDC, podłączone kanały A, B do wejść HSC.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    a czemu dwa kanały ?
    ja robiłem na jednym
    po co są dwa kanały?
  • Poziom 20  
    Jak masz oscyloskop to radzę podpiąć i popatrzeć. W skrócie masz dwa kanały przesunięte względem siebie, na podstawie tego przesunięcie określany jest kierunek obrotu. Jak robisz jakieś pozycjonowanie to miło jest wiedzieć w która stronę się kręci a impulsy rosną/maleją. Im bardziej zaawansowany układ czytaj szybki enkodery są 5V z wyjściami komplementarnymi A, /A, B, /B, O, /O. Unitronic M90/V120/230 i podobne to pod tym względem zabawki. Podłączasz dwa kanały A, B, i zasilanie 24VDC, masa. Max ilość podłączonych enkoderów zależy od typu sterownika i waha się od 1 do 3 czyli zajmuje albo 2 albo 6 wejść sterownika.