Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

USB w nawigacjach. Podłączenie większej ilości urządzeń?

zbyszek_kieliszek 19 Jun 2009 12:18 2177 9
    zbyszek_kieliszek
    Level 2  
    Czołem! To mój pierwszy post na elektrodzie, stąd chciałbym się przywitać.

Przymierzam się do zabawy w radio internetowe, do którego chciałbym użyć jakiejś taniej nawigacji samochodowej. Problem tylko w tym, że nie wiem czy kontrolery usb w takich urządzeniach potrafią obsłużyć więcej niż jedno urządzenie.

Że służą nie tylko do synchronizacji i ładowania z komputera oraz podłączania zew. modułów gps, to wiem. Natomiast chciałbym poprzez huba podłączyć:

- lepszą kartę dźwiękową (choć to akurat niekonieczne z uwagi na stereofoniczne wyjście słuchawkowe w nawigacjach);
    - kartę wlan;
    - port szeregowy do sterowania za pomocą gałek;
    - dysk jako magazyn zarchiwizowanych płyt;
    - blufiut jako interfejs słuchawek bezprzewodowych.

Czy ktoś z was próbował podłączać do nawigacji więcej urządzeń przez huba?

[edit]

Przypomniało mi się jeszcze jedno: da się zmienić w nawigacjach system operacyjny z wince na linuksa?

Wiem, że moje pytanie ociera się o dział DIY ale nie chciałbym mnożyć bytów, stąd tu.
  • Helpful post
    Ficu
    Level 31  
    Poczytaj o USB Host.
    zbyszek_kieliszek
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi raczej o jakieś sztuczne ograniczenia sprzętowe w przypadku tych urządzeń.
    maxbest1970
    Level 14  
    Dziwne pytanie radio internetowe przez nawigacje gps . Jak chcesz się połączyć z internetem aby nadawać przez nawigację ???? Nawet gdyby szło to w nawigacjach jest tylko odbiornik sygnału gps
    Ficu
    Level 31  
    maxbest1970 wrote:
    Dziwne pytanie radio internetowe przez nawigacje gps . Jak chcesz się połączyć z internetem aby nadawać przez nawigację ???? Nawet gdyby szło to w nawigacjach jest tylko odbiornik sygnału gps

Przeczytaj to co sam napisałeś. Jak sama nazwa wskazuje radio internetowe to chyba jasne, że nie przez GPS.. Autor napisał, że chce podłączyć kartę wlan.
    marek216

Level 43  
    Kartę wifi możesz kupićna SD a nie na usb. Będzie łatwiej.
    Nie każda nawigacja ma hosta więc z obsługa usb będzie różnie.
    koala106
    Level 39  
    Najważniejsza kolego to sprawa sterowników, jak Navi ma Hosta (z najtańszych Navia z biedronki) to możesz podłączyć HUB i będziesz mieć kilka urządzeń, pendrive wykrywa raczej bezproblemowo, karty SDIO Wi-Fi na kilku sprawdzanych zawsze czegoś brakowało, kamerka internetowa USB (żeby użyć jako cofania np) to też ciężko ze sterownikami, Bluetooth powinien pójść, ale też nie każdy dongle, karty dźwiękowej na USB (Creative) też nie ma sterowników - lepiej więc wykorzystać obecne w większości navi wyjście Audio i tam podłaczyć do radia w aucie - dźwięk całkiem dobry, nawet przy słuchaniu mp3 i oglądaniu filmów.
    Podsumowując nic nie stoi na przeszkodzie w podłączeniu HUBa, problem będziesz mieć tylko ze sterownikami do sprzętu -> WinCE to nie jest Windows XP i nie jest tak fajnie ze sterownikami. Co do zmiany na Linuxa - raczej niemożliwe.
  • Helpful post
    koala106
    Level 39  
    :) czego to ludzie nie wymyślą:) A wracając do tematu USB w nawigacji: na my-navia było sporo tematów na temat USB HOST, podobnie na pocketnavigation, ja kiedyś z nudów przerobiłem Navię, dorobiłem kabelek, podłączyłem do huba Logitecha i miałem dostęp do pendrive, klawiatury, później walczyłem z kamerą i dźwiękiem, ale sterowników nie udało mi się znaleźć, a chciałem zrobić monitoring z poziomu navi. Poszukuję jakiejkolwiek karty sieciowej Ethernet na USB lub SDio do której byłyby sterowniki do WinCE - chcę zrobić z Navii (mam jedną z niesprawnym odbiornikiem GPS) monitorek do kamer przemysłowych zamontowanych na jednym obiekcie i to byłoby świetne przenośne rozwiązanie bez włażenia do serwerowni.
    zbyszek_kieliszek
    Level 2  
    Koala, potrzeba matką wynalazku... Gotowe radyjka na wi-fi są parszywie drogie i nie w moim guście.

Gdybyście mogli jeszcze coś powiedzieć o możliwości instalowania linuksa na tych urządzonkach. Pytałem wujka Gugla ale sam śmieć w wynikach.