Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon Pixma IP 5200 drukuje tylko do połowy kartki

bergerack 19 Jun 2009 13:52 4898 8
phoenixcontact
 • #1
  bergerack
  Level 11  
  Witam
  Mam w naprawie drukarkę Canon Pixma IP 5200 która zachowuje się dziwnie
  Otóż po puszczeniu wydruku np. strony testowej (z komputera) lub z pamięci urządzenia kartka A4 drukuje się tylko do połowy i zatrzymuje się wydruk. Kartka zostaje zablokowana i muszę ją ręcznie wyciągac.

  Osoba która mi ja dostarczyła powiedziała że zablokowała sie jej folia podczas druku i na siłę została wyciągnięta.

  Moje pytanie brzmi co może być przyczyną takiego zachowania się drukarki. Może zostały przestawione jakieś tryby a może jakiś czujnik został uszkodzony choć fizycznie niczego nie widać. Drukowanie pół kartki przebiega sprawnie drukarka nie "skrzeczy" wszystkie rolki przewijają się płynnie w odgłosach pracy nie słyszę jakiś niepokojących zgrzytów.

  Proszę bardzo o pomoc bo siedzę nad nią już tydzień i nic już mi do głowy nowego nie przychodzi:cry:. Może ktoś z Was miał podobny problem (może z innym modelem canona). Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
 • phoenixcontact
 • #2
  ABLublin
  Photocopiers specialist
  jeżeli kartka została wyciągnięta na siłę jest duże prawdopodobieństwo uszkodzenia lub zerwania któregoś z czujników .
 • phoenixcontact
 • #3
  leeart

  Level 34  
  A co wówczas zgłasza drukarka, ile razy miga i jak miga?
 • #4
  bergerack
  Level 11  
  Gdy drukarka zatrzyma się w połowie kartki po ok 2s wykonuje ruch taki jaki wykonują sprawne drukarki po wydrukowaniu (zwalnia kartkę i przygotowuje się do pobrania następnej). Tylko że w moim przypadku papier nie jest wysuwany i kartka zostaje w drukarce i muszę ją delikatnie (ręcznie) wyciągnąc.
  Po zatrzymaniu się w połowie następuje dwukrotne mrugnięcie diodą następnie wykonywany jest ww ruch i dioda zaczyna ciągłym (zielonym) światłem i już nic się nie dzieje.
  Ja też podejrzewam że mógł ulec uszkodzeniu jakiś czujnik, tylko który?
  Wygląda na to jakby drukarka "nie wiedział" że kartka ma większy rozmiar. Nie wiem na jakiej podstawie drukarka "wie"ile ma wydrukować czy na podst. jakiegoś czujnika czy może obrotów silnika.
  Tak więc moja prośba o pomoc jest nadal aktualna
 • #5
  tonk07
  Level 17  
  W moim Canonie Pixma typu teraz nie pamiętam wózek z tuszami przesuwa się po takim foliowym pasku z narysowanymi kreseczkami. Kiedyś ten paseczek mi się umazał tuszem i zaczęła drukowała do tego miejsca. Zdemontuj pasek, wyczyść i będzie dobrze
 • #6
  leeart

  Level 34  
  to raczej nie jest to. Moim zdaniem masz powalony sterownik lub płytę główną. A , sprawdź kabel USB.
 • #7
  bergerack
  Level 11  
  Tasiemka o której wspominasz to tzw encoder strip i to raczej nie jest uszkodzone bo wtedy w ogóle drukarka by nie drukowała bo nie potrafiła by wy się wypozycjonować. Tasiemka ta służy do pozycjonowania głowicy. W moim przypadku druk w poziomie przebiega prawidłowo - problem stanowi druk w pionie- tzn. do połowy kartki drukuje się wszystko prawidłowo ok. połowy kartka i drukowanie się zatrzymuje i d...

  Przewód USB i sterowniki raczej też odpadają ponieważ ja testuję ją na swoich sterownikach (ściągniętych ze strony canona) i przewód też mam swój. A u klienta był ten sam problem na jego przewodzie i na jego sterownikach.

  Może macie rację że coś może być z płytą ale co. Może jak ktoś wyżej napisał uszkodziły się jakieś czujniki tylko które, może ktoś z Was wie na jakiej zasadzie one działają.
 • #8
  leeart

  Level 34  
  Czujniki i enkodery ustawiają pozycje i sprawdzają obecność papieru. Silniki krokowe decydują o przesunięciu się papieru jak i głowicy. Moim zdaniem masz popsuty soft i to że zacięła się na folii nie ma nic do rzeczy. Jedyny czujnik który mógłby odpowiadać za całą sytuacji to czujnik pod mechanizmem (tam gdzie jeździ karetka). Ale jakby nie działał to by od razu zgłosiło brak papieru. Uważam że jest złe sterowanie z płyty.
 • #9
  patrykd76
  Level 10  
  Moim zdaniem problem jest w dźwigni sygnalizującej wejście/wyjście papieru.
  U mnie się ułamała końcówka tej dźwigni i efekty są podobne jak opisywane.
  Problem można rozwiązać wymieniając (ewentualnie przedłużając) tą dźwignię.

  Wiem, że temat stary, z przed wielu lat, ale dopisuję rozwiązanie, bo może się jeszcze komuś przyda.