Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablice w Step7. Jak to zaprogramować?

19 Cze 2009 16:52 2924 5
  • Poziom 10  
    Witam jestem poczatkujacym programistą jeśli chodzi o S7, jednak wiem że dzieki tablicom można sobie ułatwić życie, ale tu napotykam na problem
    zadeklarowałem tablicę array [1..5] of Int moge wprowadzać do niej dane a mój problem polega na tym ze chce zrobic fukcje o takim dzialaniu:

for i=1 to 5 do
    tablica[i]=zmienna
    i++

nie wiem jak to zaprogarmowac w języku STL gdyż w tablica[] - przyjmuje tylko liczby od 1 do 5 nie moge podstawic zmiennej w tym miejscu
    Z góry dziękuję za pomoc
  • SterControlSterControl
  • Poziom 10  
    Nie znam Step7 ale "u konkurencji" tak sie to robi:

Deklarujesz tablice %MWi[j].
    Deklarujesz index %MWk.
    FOR %MWk:=1 TO 5 DO
    %MWi[%MWk]:=Dane;
    END_FOR;

Czyli:
    FOR Index:=1 TO 5 DO
    Tablica[index]:=Dane;
    END_FOR;

Standard.

Pozdrawiam,
    Ania
  • SterControlSterControl
  • Poziom 11  
    Czyli wychodzi na to, że nie można za indeks tablicy podstawić zmiennej? A może ktoś wie, że jednak można? W funkcji, bloku funkcyjnym, potrzebne mi jest dowolne użycie tej opcji:)
  • Poziom 12  
    Jak to będzie wyglądało w języku drabinkowym?
  • Poziom 11  
    lazik_s napisał:

No tak, ale to jest język STL, a w Step7 10.5 SP1, który służy do programowania sterownika S7-1200, nie ma STLa, tylko LD oraz FBD. Na szczęście udało się mi znaleźć w sieci informację o nowych poleceniach, które umożliwiają odczyt/zapis elementów dowolnej tablicy. Są to fieldRead i fieldWrite, dostępne po zainstalowaniu SP2. Trochę informacji na ten temat w www.automation.siemens.com...