Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Medion MD1772ie rozdwaja obraz

gregs 18 May 2004 15:25 3725 23
  • #1
    gregs
    Level 16  
    Monitor dostalem z uwaloną korekcją (obraz był za wąski i nie reagował na zmianę szerokości i poduchę). Gdy poradziłem sobie z nia, teraz geometria działa ale wystąpił inny problem a mianowicie obraz na dole jest ok ale idąc ku górze zaczyna sie rozdwajać tak, że na samej górze jest przesuniety względem siebie w poziomie o jakies 2-3mm. Tak sie dzieje przy wyższych odświerzaniach. Natomiast przy niższych - 60Hz obraz nie jest rozdwojony a jedynie drży. Proszę o radę
  • #2
    radiosimon
    Level 28  
    Kondziory na pk, może przy pionie na zasilaniu.
    Zakładam że kabel sygnałowy, wn, konwergencja nie ruszane i ok.
  • #3
    gregs
    Level 16  
    Powiem tak widze slady ze ktos wczesniej grzebal ale tylo przy korekcji z ktora sobie poradzilem reszta nie ruszana. To rozdwajanie to wyglata tak jakby obraz byl przesuniety i w lewo i w prawo o jakies 2mm. przepatrze to co radzisz i dam znac
  • #4
    gregs
    Level 16  
    jakims cudem udalo mi sie zdobyc plyte od takiego monitora co prawda troche niekompletna ale to co jest mi potrzebne bylo na niej. Wymienilem procek i atmel. teraz obraz jest super. mam jeszcze jedno pytanie odnowsnie geometrii. pisalem ze ja zrobilem. zauwazylem ze obraz na max rozszezony jest troszke za waski w 1152x864@75Hz i w 800x600@60Hz. W pozostalych rozdzielczościach i odświerzaniach jest ok. co to mioze byc.
  • #5
    gregs
    Level 16  
    mam jeszcze jedno pytanie do tych co mieli taki monitor na warsztacie a mianowicie jaki kineskop jest zastosowany. U mnie jest Philips. Moze ta korekcja wynikac z tego iz jest inny kinol niz powinien byc (wine ponoszacewki odchylające). temp. beli tez jest kiepska. tzn bardziej niebieski niz bialy.
  • #6
    lukasz726
    Level 26  
    ten monitor ma kineskop philips,i nie ma tu pomyłki.jeśli taki masz,i pierścienie są dość duże i białe,i cewka nie jest ruszana to jest orginał.
  • #7
    gregs
    Level 16  
    po zwiększeniu pojemności B-C korekcja szerokosci obrazu jest ok. :)
  • #8
    learnpixel
    Level 13  
    Witam, na warsztacie mam taki sam monitor, mam spalone rezystory R330 i R356 znajdujące się przy trafopowielaczu. Są tak spalone, że nie mogę odczytać ich wartości. Jeśli ktoś może mi je podać, byłbym bardzo wdzięczny.
  • #9
    Connor MacLeod
    Monitors specialist
    -> gregs
    Podmieniając atmela powinieneś się z tym liczyć, że kolory będą źle ustawione wszak poprzednia płyta pracowała z inną bańką. A bańka bańce nierówna - wiedzą o tym ci co je przekładali. Możesz teraz albo włożyć starego atmela, albo ustawić kolory jak trzeba w trybie serwisowym. W ostatnim przypadku życzę powodzenia. ;)
  • #10
    gregs
    Level 16  
    :arrow: Connor MacLeod
    Wiem o tym doskonale:)
    :arrow: learnpixel
    monitore juz niestety oddalem ale moze jutro bede mial taki sam to zerkne i napisze a jezeli nie to trudno moze ktos inny pomoże
    pozdrawiam
  • #11
    Connor MacLeod
    Monitors specialist
    :arrow: learnpixel
    Popatrz w schemat Acer7176ie...
  • #12
    learnpixel
    Level 13  
    Ten schemat nie jest zgodny z tą elektroniką, podobnie jak 7276e i 7276j.

    >gregs

    Byłbym bardzo wdzięczny.
    --

    Te rezystory są podłączone do 8-mej nogi trafopowielacza, który między przyssawką a 12 nogą ma rezystancję 3,18k, a więc jest ubity (chyba). Prosiłbym o potwiedzenie zgonu trafa i jeśli się ktoś orientuje, to gdzie można dostać jakiś tani zamiennik lub oryginalny używany.
  • #13
    gregs
    Level 16  
    R356 - 16kom, R330 - 80kom (opor o kodzie 6 paskow i do tego niemrawo namalowane i nie moge odczytac, mierzylem multimetrem)
    trafko do wymiany - trafopowielacze, fbt ale nie koniecznie tu. wiele razy byl poruszany temat gdzie kupic trafopowielacz - poszukaj na forum
  • #14
    learnpixel
    Level 13  
    Dzięki gregs, po dokładnym obejrzeniu laminatu, znalazłem jeszcze jeden spalony rezystor, z którego nie mogę odczytać wartości - R259 oraz wymieniane elementy na radiatorze przy trafopowielaczu. Jeśli nie sprawiłoby ci to problemu, prosiłbym o podanie wartości tych elementów.

    Pierwszy raz spotykam się z padniętym trafopowielaczem, dlatego pytam, jakie elementy mam sprawdzić, zanim podstawię nowy. Z tego co się orientuję, w trafku mam zwarty kondensator do masy, a więc wg mnie nie powinny posypać się inne elementy.
  • #15
    gizmo000
    Level 22  
    Witam! to bys sie zdziwił co potrafi trafopowielacz narozrabiać!!!
  • #16
    learnpixel
    Level 13  
    Możesz dokładniej napisać co sprawdzać?
  • #17
    gregs
    Level 16  
    po wymianie trafa a nie opornika będzieszmiał obraztylko nie będzie ostrości.opornik to 10kom i jest od dymamicznego focusa.pozdrawiam.
  • #18
    learnpixel
    Level 13  
    Dzisiaj dostałem nowe trafo. Jakie jest prawidłowe napięcie zasilania linii oraz napięcie WN?
  • #19
    gizmo000
    Level 22  
    Witam!
    Na co Ci napiecie WN? masz podane na obudowie, wstaw te trafo i zobacz co sie dzeje.....
  • #20
    learnpixel
    Level 13  
    Nie mam tego na obudowie, mam podane na kineskopie maksymalne napięcie wynoszące 27,5kV. Jednak chciałbym wiedzieć na jakie napięcie ustawia trafo producent. Ponawiam pytanie dotyczące napięcia zasilania linii.

    Wstawiłem trafo, odpaliłem monitor, słychać start WN, żarzenie działa. cewki odchylania pracują (słychać przydźwięk). Obrazu nie ma - czarny ekran.
    Pomierzyłem napięcia na szyjce kineskopu, gdy kabel sygnałowy nie był podłączony - czyli monitor powinien wyświetlić komunikat "signal cable is not connected" lub coś podobnego:

    R 58V
    G 58V
    B 55V
    H 5,9V
    G1 -62V
    G2 0V

    Napięcie G2 mogę regulować na trafopowielaczu trzecim potencjometrem - screen w zakresie 0-36V. Jest to zdecydowanie zbyt niskie napięcie. Podczas zmiany ustawień potencjometru nie ulegają zmianie inne napięcia.

    Po wyłączeniu komputera dioda sygnalizująca stan pracy monitora miga na pomarańczowo z częstotliwością ok. 1 Hz. Gdy system próbuje przełączyć monitor w stand-by, dioda dalej świeci na zielono i słychać pracę monitora. Czy w tym monitorze dioda powinna migać, czy świecić się ciągle na pomarańczowo podczas stand-by?

    Na radiatorze przy trafopowielaczu były wymieniane elementy, nie wiem czy zostały one wymienione na oryginalne:

    Q302 BU2527AF (na płytce jest zaznaczone GDS, a to przecież tranzystor bipolarny)
    D305 MP25U
    Q318 TIP31C (pod nim znajduje się na pewno nieoryginalna podkładka, a więc był wymieniany, jaki jest oryginalny?)
    Q312 IRF630

    Czy mogę włączyć i wyłączyć monitor z odłączonym G2? Pytam, bo chciałbym zmierzyć napięcie, gdy przewód nie jest dołączony do PK.
  • #22
    lisek
    Service technician RTV
    Q301 C2235
    Q302 BU2520AF
    Q304 IRF630
    Q305 H945 tak jak Q303,310,324
    D305 FMP-2Fl

    daj maila mam schemat
  • #23
    learnpixel
    Level 13  
    Po długiej przerwie znów zabrałem się za monitor. Zamiast rezystora 80,6k wstawiłem chwilowo idealnie ustawiony potencjometr, do czasu aż uda mi się go kupić. Niestety dalej nic nie udało mi się zrobić, wszystko tak jak po staremu, dalej nie wiem co się dzieje z napięciem G2. Czy ktoś ma może jakiś pomysł? Może powinienem zareklamować trafo?
  • #24
    learnpixel
    Level 13  
    R259 ma wartość 25,5k. Po jego wymianie oraz wstawieniu rezystora R330 o wartości 81k monitor ruszył. Po kalibracji monitora obraz jest ostry, jasny i nasycony.