Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik zamiast Triaka

19 Cze 2009 18:15 2315 10
  • Poziom 11  
    Napisałem programik który wysyła inpulsy na port LPT w rytm muzyki .
    Diody mam bezpośredni podłaczone do portu i mrugają tak jak powinny nic sie nie spaliło:) mimo to że nie mam w układzie żadnego tranzystora ani rezystora.
    Mam pytanie, jeśli podłacze do tego układu tranzystory (Napięcie kolektora np. 12V z kompa) a jego wyjście pod przekaźnik półprzewodnikowy ,to będę mógł podłączyć pod ten przekaźnik żarówkę 220v?
    Nie chcę się bawić (czytaj nie umiem) w triaki i optotriaki.
    Problem w tym że sygnały na LPT jest wysyłany co 70ms i nie wiem czy przekaźnik sobie z tym poradzi.
    Proszę więc o odpowiedź czy jest możliwe zastąpienie triaków przekaźnikami półprzewodnikowymi?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    zibiw napisał:

Diody mam bezpośredni podłaczone do portu i mrugają tak jak powinny nic sie nie spaliło:) mimo to że nie mam w układzie żadnego tranzystora ani rezystora.

Zobaczymy jak długo pozyja diody i do kiedy płyta będzie działać ;]

Układ na przekaźnikach będzie działał nieregularnie. Co to znaczy, że nie umiem "na triakach" jesli potrafisz polutowac pare rzeczy ze sobą to na pewno sobei poradzisz gdyż temat "Discolitez 230V" był wałowany miliony razy. Wystarczy zebyś uzył funkcji szukaj. Nie ma dużej filozofi w tym. kupisz uniwersalna płytke połączysz jak trzeba i bedzie dobrze. Na elektrodzie ten temat był tłumaczony kompletnym laikom i wiekszość sobie poradziła.
  • Poziom 20  
    70 ms ? Zwykły przekaźnik nie ma szans. Druga wada - szybko styki wyklepiesz.Zdecydowanie lepiej do tego nadają się triaki. I radziłbym bardziej ostrożnie do portu podchodzić, chyba że go nie potrzebujesz....
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Czyli z przekaźnikami raczej mam sobie odpuścić.
    Lutownice umiem trzymać chociaż nie jestem elektronikiem a moje zainteresowania idą w stronę programowania.
    Co do opcji szukaj to czytałem wiele tematów na ten temat i masz racje jest tego dużo ale muszę się przyznać że niektórych rzeczy nie rozumiem, np.triak załącza sie po podaniu napięcia na jego bramkę ale po zaniku napięcia na bramce się nie wyłączy więc nie sprawdzi się w tym układzie optotriak działa podobnie z tym że załącza go dioda led.
    Wiem też że są gotowe zestawy do montażu ale jaka to przyjemność poskładać coś takiego to może lepiej już kupić gotowy kolorofon.
  • Poziom 20  
    zibiw napisał:
    triak załącza sie po podaniu napięcia na jego bramkę ale po zaniku napięcia na bramce się nie wyłączy więc nie sprawdzi się w tym układzie optotriak działa podobnie z tym że załącza go dioda led.
    .

Coś chyba nie tak. Triak załączy się kiedy na bramke wpłynie odpowiedni prąd, wyłącza się zaś wtedy gdy natężenie prądu jest równe zero. !
    I właśnie dlatego triak poradzi sobie tutaj doskonale. A optotriak jest tutaj tylko po to żeby odseparowac galwanicznie układ wysokiego napięcia od napięcia portu LPT żebys pewnego pieknego dnia nie poczuł dumy z wewnątrz komputera.
  • Poziom 43  
    A mi też tak działało przez spory czas, ale fakt - nikt tego nie poleca.

Przekaźnik to najbardziej beznadziejne rozwiązanie - trzeba sie zabezpieczać przed szpilkami samoindukcji z cewki przekaźnika, zajmuje dużo miejsca, strzela i czasem się styki sklejają. No i ma też jaką taką bezwładność.

Układ na triakach bez problemu robi się na pająka(z użyciem dużej ilości taśmy izolacyjnej i rurek termokurczliwych), ale polecam jednak sklecić to na jakiejś płytce. Wcale nie jest trudne, a fajniejsze i tańsze od przekaźników.
  • Poziom 11  
    Czyli mam rozumieć że Triak wyłącza się wtedy gdy natężenie prądu jest równe zero na jego bramce?.
    Ja cały czas myślałem że wyłączy się dopiero wtedy gdy nie płynie prąd od anody do katody .
    Ale jeśli jest tak jak piszesz to już wszystko jasne .
    Dzięki za odpowiedzi.
  • Poziom 20  
    Frajdę to sprawi ci coś co wymagało trochę wysiłku, działa i dym ze sprzętu nie leci. Wiec szukajka i po kolei:
    - nie przekaźniki a triaki
    - oddzielenie galwaniczne ( optotriak ) portu od 240 VAC
    - ochrona portu, bo masz go jednego
    A później...ciesz się efektem :)
  • Poziom 20  
    Odsyłam do ksiązki "Podstawy Elektroniki - Elementy Elektroniczne"
    Triak posiada dwie ANODY! i bramke. Przewodzi prąd zmienny w obie strony i teraz zaleznie od pradu bramki będzie przewodził albo nie. Jeżeli na bramce pojawi sę prąd trak się załączy i bedzie przeowdzil miedzy anodami. Jeżeli wartośc prądu spadnie poniżej wartości minimalnego prądu podtrzymania (Ih) triak przestanie przewodzić. Wystraczy spojrzeć na Charakterystyke triaka.
    aha i żeby było jasne.. Triak to nie Tyrystor!
  • Poziom 11  
    Czyli wszystko jasne teraz rozumiem działanie triaka i schematy w innych tematach są dla mnie już zrozumiałe:)
    Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
  • Poziom 16  
    Dużo info na temat DiscoLitez jak i pomoc w budowie znajdziesz na stronie http://lightning.elektroda.eu/

Może zaciekawi cię moj sterownik na 64ch skoro zmierzasz ku programowaniu